Opravdová budka ze stavebnice. A půjde vám to samo

Pozorovat ptáčky na krmítku je pohoda samo o sobě. Když si k tomu navíc budku či krmítko doma s dětmi sami vyrobíte, radost se násobí. A nemusíte na to nijak složitě, Václav Klapetek vymyslel a vyrábí stavebnice, díky kterým to jde jedna báseň. A protože jeho nápad je opravdu důmyslný a navíc originální, s radostí vám ho v Pravém domácím představujeme.

Opravdová budka ze stavebnice. A půjde vám to samo

Už je to více než rok, co jsem se začal věnovat projektu, ve kterém děti sestavují stavebnice budek a krmítek pro drobné ptactvo. Tenkrát jsem byl vedený na úřadu práce, zaregistrovaný v různých agenturách a moc jsem nevěděl, jak se po škole usadit zase zpátky v mé rodné vesnici Dobroslavice na Opavsku.

Na Ostravsku nejsou tropy

Studoval jsem až do třicítky a v rámci doktorátu z tropického zemědělství jsem trávil hodně času v rozvojových zemích. Stavěl jsem zavlažovací systémy a malou přehradu v Angole, solární elektrárnu na škole v Himalájích, učil češtinu ve Vietnamu, napojoval nepálskou nemocnici na nový zdroj vody atd. Chtěl jsem pak pracovat pro Lékaře bez hranic, ale nakonec jsem si řekl, že výjezdy omezím jen na několik měsíců v roce a vytvořím si zázemí, abych se měl z cest kam vracet.

Po chvílí přešlapování na místě, protože jako doktora tropického zemědělství mě na Ostravsku kupodivu nechtěl nikdo zaměstnat, jsem si řekl, že musím jít svou vlastní cestou. Ona ta delší doba v rozvojových zemích taky člověku změní žebříček hodnot a nelákaly mě práce, u kterých jsem neviděl nějaký hlubší smysl. Tam venku žijí lidé, kteří často nic nemají a přitom jsou mnohem spokojenější než my tady, nikam nespěchají a zdá se mi, že vyznávají skutečnější hodnoty.

Vítězný rozjezd navzdory babiččinu varování

S myšlenkou na vlastní podnikání přišel časem i nápad na výrobu ptačích budek – ne však hotových, ale ve formě stavebnice, kterou si postaví rodiče se svými dětmi. Nic podobného jsem na internetu nenašel a tak jsem si řekl, že to zkusím. Začátky byly hodně těžké, jen čtyři lidi věřili tomu, že je ten projekt životaschopný. Opravil jsem si dílnu po dědovi, psal manuály, pročítal knížky o správných rozměrech budek atd. Zabralo to strašně moc času a nikdo si ještě nic nekupoval … pak pomalu se to začalo obracet, přišly první zakázky, vyhrál jsem krajské kolo podnikatelské soutěže „Rozjezdy“, byl jsem u pana Podlahy v Receptáři, taky v rádiu i novinách.

Na začátku mi babička říkala „To tě neuživí“, nedávno jsem jí říkal, kolik že těch stavebnic musím nachystat a ona na to „ To nestihneš“ … tak jen tím chci říct, že je to dneska jiné, než to bylo dříve, kdy jediným modelem byla práce v zavedené firmě na 8h denně. Radu pro podnikání je dobré hledat mezi podnikateli a ne mezi blízkými.

Vše potřebné v jednom pytli

A jak vlastně ty moje stavebnice vypadají a fungují? Jsou zabaleny do jutového pytle a uvnitř najdete všechny potřebné komponenty pro sestavení oné budky či krmítka, které jste si vybrali. Jsou tam jednotlivé dřevěné díly, smirek na začištění všech otřepů, několik druhů hřebíků, lahvička s barvou a štětec, lepenka na střechu a hlavně manuál, kde je vždy na osmi stránkách popsáno, jak stavebnici složit, kam a jak hotovou budku či krmítko umístit nebo co do nich dávat, jak budku čistit atd.

Stavění zabere asi půl hodiny, hrany jednotlivých dílů si napřed smirkem obrousíte, aby se díly dobře skládaly, pak si stavebnici jen tak bez hřebíků na sucho zkusíte sestavit – k tomu Vám pomůže i obrázkový postup v manuálu. Pomocí hřebíků jednotlivé díly zbijete dohromady a nakonec to všechno natřete a počkáte na uschnutí.

Exotická práce s hřebíky

Více než o hotovou budku či krmítko, jde tedy spíše o radost z jejího sestavování – může to být společná náplň odpoledne pro rodiče s dětmi, často je to taky první setkání dětí s prací se dřevem, a třeba zabíjení hřebíků je už dneska pro děti z města téměř exotickým zážitkem. Je to taky nástroj jak je dostat od počítače a hlavně vracet lidi zpátky k přírodě. Hotové budky či krmítka odpovídají všem standardům České společnosti ornitologické a ptáčky na nich budete moct pozorovat několik let.

Od začátku se taky snažím uplatnit stavebnice do škol a školek. Celkem se mi to daří. Zpočátku to samozřejmě naráželo na peníze, protože ředitelé se netají tím, že jich nemají nazbyt. Nicméně díky společnému programu ministerstva životního prostředí a školství (EVVO) se mi poslední dobou daří, aby školy dostávaly stavebnice i zdarma. Je to dobrá náplň pro přírodovědně předměty i program pro různé eko-akce atd. Někdy mám práce více a někdy méně, ale dělám něco, co mě baví a má smysl. Když se na to podívám trošku z jiného pohledu, tak celý svůj pracovní čas teď trávím tím, aby ptáčkové měli kde bydlet a lidé jim měli kam sypat – a to je fajn.

Že Václavova práce rozdává radost, dokládají i ohlasy, které dostává:

Moc děkujeme za perfektní stavebnici". V naší MŠ jsme vyráběli budky a krmítka ve všech třídách společně s tatínky. Děti se zápalem a nadšením smirkovaly, zatloukaly hřebíky, natíraly. Nebyla to jenom hra, byla to pro ně opravdová "dospělácká" práce.

MŠ Oderská, Brno

Chtěl bych moc poděkovat za skvělý nápad. Můj 4letý syn se při sestavování budky skvěle bavil, sestavil ji prakticky celou sám, za mojí drobné asistence :-) a už čekáme na první obyvatele.

Milan

Objednali jsme si dvě budky pro sýkorky, budku pro netopýry a jako speciální přání také úkryt pro ježka a jeho rodinku. Všechno SKVĚLÉ, cenově dostupné! Moc děkujeme.

Jiří

Děkuji vám za budku, kterou jsme již sestavili a čekáme, až ji najdou ptáci z našeho okolí.

Při sestavovaní jsme si užili s vnukem spoustu legrace. Musím říct, že sama bych se do takového projektu nepustila, ale se servisem, který jste přichystal, tj. předvrtané díry, štětec a barva, hřebíky a brusný papír, nákres, to byla hračka.

Štěpánka

Koukněte na
www.budkajakodarek.cz