Okenní parapet – místo pro život

V českých a moravských městech jsou statisíce balkonů a jistě miliony okenních parapetů. Často slouží jako odkladiště nepotřebných věcí nebo zejí prázdnotou. Přitom je to ideální prostor pro pomoc zvířatům kolem nás a příležitost vrátit život do míst, kde vítězí auta a beton.

Okenní parapet – místo pro život

I sebemenší balkon nebo parapet malého okna může totiž nabídnout bezpečný úkryt při nepohodě či rozmnožování nebo se stát místem, kde naleznou potravu spousty užitečných tvorečků. I lidé bez zahrady tak mohou pomoci našim zvířecím sousedům. Na oplátku získají možnost pozorovat jejich velmi zajímavý život z pohodlí domova.

Letiště na balkoně

Občas si vzpomenu na své návštěvy pana Stuchla, dlouholetého chovatele čmeláků. V sedmém patře panelového domu na pražském sídlišti měl na balkoně sedm čmelínů. Bylo až neuvěřitelné, jak čmeláci neomylně trefili do svého domečku v místech, kde já dlouho hledal správný dům a vchod. Posezení na balkoně připomínalo spíše sledování provozu na letištní ploše. Člověk ani nestačil pozorovat všechny ty přílety a vzlety. Čmeláci měli své práce dost, a tak si nás, pozorovatelů, vůbec nevšímali. Přes velkou popularitu čmeláků v posledních letech, kterou si jistě zaslouží, stále málokdo ví, že čmelín lze umístit téměř na každý neprosklený balkon. Čmeláci nesnášejí horko a velké výkyvy teplot, proto jediným omezením je orientace balkonu tak, aby na něj nesvítilo polední a odpolední slunce.

Pomoc opylovačům ve městě

Teplá místa naopak vyhledávají včelky samotářky. Tito nesmírně přátelští tvorečkové jsou ještě méně nároční než čmeláci. Jejich domečky plné dutinek, ve kterých se rozmnožují, můžeme umístit na teplý balkon nebo i jen malý okenní parapet. Čím výše od země domeček je, tím déle obvykle trvá osídlení. Slyšel jsem příběh pána, který dal domek pro včelky až do 10. patra. Když byl domek po dvou letech stále prázdný, sundal ho ze zábradlí balkonu a položil na zem s úmyslem někomu ho darovat. O měsíc později byly skoro všechny dutinky zabydlené. A protože jsou včelky samotářky místu, kde se narodily, věrné po generace, pravděpodobně budou dlouhodobými nájemníky. Nájem splácejí možností pozorovat jejich nesmírně zajímavý život.

Hmyzí domky

I další hmyzáci hledají bydlení

S tím, jak ve městech ubývá zeleně , ubývá i přirozených útočišť pro hmyz. Proto i řada dalších tvorečků uvítá bezpečný domov v hmyzím domku. Může sloužit třeba nesmírně užitečným slunéčkům, zlatoočkám, ale třeba i škvorům. Všichni tito prckové jsou velcí likvidátoři mšic. Ač žijí různým způsobem života, všichni mají rádi teplo. Proto ocení domek na teplém balkoně nebo i parapetu do výše okolní vegetace.

Kde krmit ptáky

Kdo jednou začal krmit v zimě ptáky, pravděpodobně propadl navždy. Sledovat hemžení na krmítku, barvy peří i vzdušnou akrobacii malých letců je velká radost pro malé děti, stejně jako pro staré lidi. Dost hlavně starších lidí, kteří z důvodu věku prodali chatu či chalupu, si zoufá, že jim chybí místo pro dokrmování ptáků. Nemohou vrtat do zateplených fasád domů a nemají jak přidělat ptačí krmítko. Naštěstí dnes již není problém instalovat bezpečná krmítka, která jdou přidělat jen na okenní sklo přísavkami, a nebo dokonce jen položit na parapet či přivázat k zábradlí balkonu. Nikdy nezapomenu na stařičkého pána, když jsem mu o této možnosti řekl. Připadalo mi, že se zakoupením takového krmítka získal jeho život nový smysl, takovou měl radost! Ptáky v okolí jeho bytu to jistě potěšilo neméně.

Krmítko na okno

Ptáci nemají kde hlavu složit

Parky bez starých doupných stromů, sterilní opečovávané anglické trávníky a žádné husté keře, zateplené fasády bez škvír a prasklin, bezprizorní kočky, tisíce a statisíce ptáků, kteří hynou po nárazech do nezabezpečených skel budov. To vše má vliv na úbytek ptáků v našich městech. Přitom budku nebo polobudku můžeme umístit všude tam, kam mohou ptáci přiletět. Pokud volíme budku z dřevocementu, je možné ji umístit i na jižní stranu domu, dřevěné raději umísťujeme mimo dosah poledního slunce, aby ptáčata netrpěla horkem. Budky je možné instalovat na zeď, ale i jen položit na parapet či přidělat na balkonové zábradlí. Sledování krmení ptáčat a poslech ptačího zpěvu z pohodlí domova je opravdový zážitek.

Poslové jara v nouzi

Jiřičky, stejně jako vlaštovky mají často problém najít vhodný stavební materiál pro stavbu svého hnízda. Nemluvě o tom, že jim hnízda na nových omyvatelných fasádách špatně drží a často i díky otřesům z dopravy ve městě padají i s mláďaty. Náhradní hnízda pro jiřičky se dají instalovat i na balkon nebo pod římsu domu. Je dokonce možné instalovat hnízdo i s římsou, pokud nemáme žádnou vhodnou tam, kam chceme hnízdo umístit. Problematické padání trusu z hnízda lze snadno řešit umístěním prkna pod hnízdo. Kamarád si vede již mnoho let záznamy, který den se „ty jeho“ jiřičky vrátily z teplých krajů. Jejich pozorováním tráví dlouhé hodiny. Vždycky mi říká, že je to lepší než kino a ještě zadarmo. Navíc nemá problémy s komáry, protože jiřičky je pořádají ve velkém.

Noční soused netopýr

Hodně lidí se bojí netopýrů, ačkoli pro to není žádný důvod. Není to hlučný soused a i on dokáže spořádat neuvěřitelné množství komárů. Netopýři přišli při zateplování domů o úkryty a prostory pro rozmnožování. Proto jsou rádi za každou novou instalovanou netopýří budku. Mají rádi teplo, a proto nejlepší je teplá zeď domu ve výšce nejméně tři a půl metru. K budce musí být volný příletový prostor, protože netopýři neumí prolétávat větvemi stromů.

Ptačí budka na fasádě

Svět lepší pro život

Balkon, parapet, ale třeba i stěna domu porostlá popínavkou může být prostorem, kde najdou azyl malí živočichové, než svět kolem dostane rozum. Když k tomu přidáme truhlíky s květinami, které dodají městským opylovačům tolik potřebnou potravu, pomůžeme tak přírodě často víc než majitel ohromné zahrady plné anglického trávníku, cizokrajných dřevin a tújí místo plotu.

Já vždycky říkám, že míru blbosti je potřeba vyvážit. A protože hodně lidí přírodě škodí, je potřeba, aby těch, co opravdu pomáhají (a pod pojmem pomoc si nepředstavuji like na Facebooku), bylo více. Ten svět by pak byl určitě veselejší a lepší k životu.

Petr Dobrý

Muž se životním posláním chránit přírodu, koordinátor středočeské skupiny Hnutí Duha, majitel ekologické firmy Zelená domácnost, tvůrce iniciativy Slepice v nouzi a dalších projektů na pomoc přírodě a zvířatům.

všechna zvířata v širokém i dalekém okolí Petrova bydliště pochvalně konstatují: „Jaká krása, že Dobrý člověk ještě žije!“ Petr, jeho rodina i jeho firma chrání a obdivuje vše živé – ať je to včelka samotářka, žába, která jde přes silnici, nebo delfíni, kteří jsou zneužití pro showbusines. K tomu Petr vede ekologický e-shop a ochotně poradí každému, kdo by chtěl přírodě pomáhat.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné