Objevte kouzlo skrytých koutů Bílých Karpat

Jsem rodilá Pražačka, kořeny našeho rodu po několik generací zpět se proplétají pražskými čtvrtěmi od Žižkova přes Holešovice, Malou Stranu a Podolí. Přesto, anebo právě proto mě od dětství láká unikat z velkoměsta pryč do čisté přírody, do lesa, do hor, a čím opuštěnější a zachovalejší kraj, tím lepší. Jedním z úžasných míst, které jsme v poslední době navštívili a které ve mně zanechalo hluboké a silné vzpomínky, je oblast kolem Hostětína a Moravských Kopanic v Bílých Karpatech. Strávili jsme zde tzv. „zelenou dovolenou“.

Objevte kouzlo skrytých koutů Bílých Karpat

Ekologický ráj Hostětín

Hostětín je nádhernou ukázkou toho, že když se lidé dokážou domluvit, mají chuť, nápady a energii, dají se realizovat projekty s dalekosáhlým dopadem. Tato malá obec leží ve Zlínském kraji na úpatí Bílých Karpat a žije v ní asi 240 obyvatel. S využitím podpory z různých grantů se zde podařilo vybudovat jedinečné místo, kde lidé ke svému životu využívají obnovitelné zdroje energie a technologie šetrné k životnímu prostředí.

Velký podíl na tom má vzdělávací a informační středisko Centrum Veronica, které v Hostětíně sídlí. Ekologické centrum najdete v pasivním domě, kde je možné se ubytovat a využít některý z pestré nabídky programů pro děti i dospělé. Vybrat si můžete exkurze, odborné semináře, víkendové kurzy tvoření, tábory pro rodiny s dětmi, výukové programy pro školy i pravidelné slavnosti. Zajímáte se o přírodní stavitelství, permakulturní zahradu, potravinovou a energetickou soběstačnost, chcete se naučit tvořit z ovčí vlny, plést košíky, řezat ovocné stromy, vařit ze sezónních zdravých surovin, proniknout do tajemství léčivých bylin nebo se vydat na výlet po zapomenutých místech okolní krajiny? Vše a mnoho dalšího v Hostětíně naleznete.

[hide]

Co vás v Hostětíně čeká?

  • Bydlet budete v útulných pokojíčcích pasivního domu, vytápěného místní výtopnou na dřevní štěpku. Výtopna od roku 2000 vytápí téměř celou obec. Spaluje dřevní štěpku a odpad z okolních pil a lesů.
  • Vodu vám ohřeje sluníčko pomocí solárních kolektorů a fotovoltaických elektráren.
  • Nabízené pokrmy pochází z lokálních sezónních bio surovin. My jsme si nejvíce užívali snídaně s domácími pomazánkami rozličného složení a čerstvým ovocem z místního sadu a zeleninou z přírodní zahrady.
  • Po použití toalety spláchnete dešťovou vodou v přiměřeném množství.
  • Ve vesnici funguje kořenová čistírna odpadních vod. Jejím základem je umělý mokřad s mokřadními rostlinami (rákos obecný či chrastice rákosovitá). Čištění vody probíhá především díky bakteriím žijícím na kořenech rostlin, které rozkládají organické znečištění a tím vodu čistí.
  • Na cestu vám posvítí šetrné veřejné osvětlení. Rovnoměrně osvětluje prostor obce, svítí jen do potřebných směrů, nikoliv do nebe, a šetří energii i životní prostředí. Nenarušuje spánek, neruší zvířata a můžete díky němu pozorovat hvězdy.
  • Pasivní budova je obklopena ukázkovou certifikovanou přírodní zahradou s vyvýšenými záhony, úkryty pro užitečné živočichy, několika komposty a spoustou herních prvků pro děti a zážitkových a relaxačních prvků pro dospělé.
  • V zahradě stojí původní historická sušírna ovoce. Pochází z 19. století a je opět funkční. Za našeho pobytu se v ní sušily výborné hrušky.
  • Hned u vchodu do areálu stojí moštárna, kde vznikají známé Hostětínské jablečné bio mošty. Po celou dobu našeho pobytu jsme měli možnost různé druhy degustovat a polemizovat, který nám chutná nejvíce.

http://hostetin.veronica.cz

Žítkovské bohyně

Ženy výjimečných schopností, které byly schopné léčit, viděly do budoucnosti, vyznaly se v bylinách a uměly poradit s bolavým tělem i duší, byly po dlouhá staletí pro své nadání vyhledávány, ale současně i pronásledovány. Své umění „bohovat“ si předávaly po generace z matky na dceru a jejich léčení bylo silně spjato s místní krajinou. O moudrosti a léčitelských schopnostech žen z Žítkové se vědělo nejen v okolí, ale jezdila za nimi klientela i ze zahraničí. Za své nadání byly trnem v oku církvi i komunistickému režimu, až nakonec i poslední z nich bez následnice odešla a vzala si svou moudrost s sebou.

Rozporuplná popularita

Román Kateřiny Tučkové vzbudil o tuto zapomenutou oblast naší republiky nečekaný zájem a z Žítkové se rázem stalo místo vyhledávané turisty. Místní obyvatelé tuto skutečnost vnímají velmi rozporuplně, často jako narušení jejich doposud sice náročného, ale poklidného života. Stejně tak příbuzní žen, jejichž osudy spisovatelka v knize popisuje, cítí zásah do rodinného soukromí a narušení osobní intimity. Téma žítkovských bohyní zůstává každopádně stále velmi citlivým tématem a myslím, že by nemělo být zapomenuto.

Obdiv a pokora

Mně dala návštěva Žítkové obrovský nadhled a k místním lidem cítím velký obdiv. Život zde není ani dnes jednoduchý, často jdete mnoho kilometrů, aniž byste potkali živou duši či nějaké stavení. Vše je od sebe tak vzdáleno, že především v zimě není snadné dostat se do školy, k lékaři či na nákup. A asi to je to pravé kouzlo. Svoboda tohoto místa, nádherná příroda a volnost jsou odměnou za tvrdý a náročný život v tomto magickém koutě naší země.

[/hide]

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/04

jako součást hlavního tématu čísla Zelená  dovolená

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

Když jsem byla malá, chtěla jsem zachránit před vyhynutím ohrožené nosorožce v Africe. To se mi nepodařilo, tak teď zachraňuji přírodu a lidské zdraví pomocí biopotravin. Ve firmě PROBIO mám na starosti propagaci, komunikaci s médii, psaní článků a recepty. Občas mě můžete slyšet v rádiu vyprávět o zdravých potravinách nebo vidět vařit v televizi.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné