Nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý

Legenda: Ježíš putoval spolu se svým učedníkem Petrem po světě. Při jednom ze svých zastavení na jakémsi statku požádali o krajíc chleba. Hospodyně nenašla ani kůrku, ale nechtěla nechat hladové pocestné odejít s prázdnou. Vzala vejce a upekla je v horkém popelu. Ježíš s Petrem se najedli a vydali se dál na cestu. Po jejich odchodu chtěla hospodyně uklidit skořápky a s údivem zjistila, že se proměnily ve zlato. Na památku této události začala ve výroční den rozdávat pocestným malovaná vajíčka.

Nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý

Text: Markéta Ovsíková

Ať už se tato historka opravdu stala, nebo ne, pravdou je, že tradice malování vajíček je velmi oblíbená. Naši předci užívali k barvení vajec nejrůznější přírodní barviva. Třeba na žluto se vejce barvila tak, že se nechávala ležet ve vyvařeném jarním osení, zelenou barvu dodával odvar z kopřiv a petrželové natě (pro tmavší odstín se přidával kamenec). Dodnes je známé vaření vajec v cibulových slupkách, kdy získají krásnou zlatohnědou barvu. Od konce 19. století se začaly používat anilinové barvy nebo lázeň z vyvařeného krepového papíru. Postupem času možností přibývalo. Na Moravě dodnes existují „malérečky“, které trpělivě kouzlí šikovnýma rukama z vyfouklých skořápek nádherné kraslice.

Pravé domácí kraslice

Předtím, než začnete barvit a malovat, vajíčka dobře očistěte hadříkem namočeným v octě (omyjete jím i naraženou značku). Po ukončení výtvarné práce potřete kraslice špekovou kůží nebo sádlem, budou se krásně lesknout.

* Pro jednoduché omalování vyfouklých skořápek se výborně hodí akrylové barvičky, které zakoupíte ve výtvarných potřebách. Nejsou nejlevnější, ale můžete si vystačit jen s málo barvami. Jeden rok jsem si koupila jen bílou a modrou. Na bílé skořápky jsem malovala modře, bílou barvou na vajíčka obarvená v cibulových slupkách (v nich nemusíte barvit jen vejce vařená natvrdo, stejně lze barvit i vyfouklá, musíte je jen opatrně lžící nebo vařečkou pořádně ponořit do lázně). Použijte hodně tenký štětec a vymalujte beránka, slepičku, kohoutka, zajíčka, květinky, jak je libo. Pokud ještě skořápkou protáhnete stužku, která bude barevně ladit, bude to čirá nádhera.

* Pro barvení včelím voskem budete potřebovat: vyfouklá vejce, barvy na vajíčka (klasické, které koupíte v drogerii), kus plátu včelího vosku, čajovou svíčku, stojánek na rozehřátí vosku (dřevěný špalíček připevněte na prkénko, ke špalíku upevněte starou lžíci nebo naběračku do takové výšky, aby se pod ni vešla svíčka i s plamínkem) a nástroj, kterým budete nanášet vosk – my si zapíchneme špendlík s kovovou hlavičkou do tužky. Na lžíci dejte kousek vosku a zapalte svíčku. Po rozehřátí vosk nanášejte špendlíkem a pomocí „kapiček“ (čárek, které se ztenčují) malujte různé vzory. Měli byste si každou chvíli umýt ruce, abyste si mastnotu neroznášeli i po neobarvených ploškách, nebo můžete držet vajíčko v ubrousku, ale pozor, ať vám nevyklouzne nebo ubrousek nechytne od svíčky. Když jsou vejce omalovaná voskem, připravte si barvy na vajíčka podle návodu. Lázeň by neměla být horká, aby se vosk neroztál a váš výtvor navěky nezmizel. Celý postup můžete zopakovat a obarvit vejce na další barvu. Vzor nanesený voskem bude pak vícebarevný. Obarvená vejce nechte na ubrousku oschnout a přistupte k sundávání vosku. V jedné ruce vajíčko, v druhé hadřík a před vámi zapálená svíčka. Přibližte na chvilku vejce k plamínku (ne moc, aby se vám neočernilo, to už nejde sundat) a rozehřátý vosk ihned setřete. Tak pokračujte, až bude celá kraslice „odvoskovaná“. Pro tento způsob malování kraslic se nejlépe hodí bílá vajíčka, která ale nebývají moc k sehnání.

* Dalším způsobem, který jsme doma vyzkoušeli, je zdobení slámou. Pokud máte zdroj slámy, vyberte pěkná rovná stébla. Jinak je koupíte ve výtvarných potřebách. Slámu namočte, nechte oschnout a rozžehlete naplacato. Nožíkem opatrně podélně rozřízněte a oddělte půlky. Teď máte připravené slámové proužky, které si nastříhejte na různě dlouhé obdélníčky, čtverečky, kosodélníky. Na předem obarvená vajíčka pomocí lepidla (Herkules) nalepujte slámové tvary do různých vzorů. Je dobré použít pinzetu. Přiznám se, že můj obdiv k těm, kteří vytvořili neuvěřitelná slámová díla na vajíčkách, která si moje babička léta schovávala, je nekonečný. Slámové tvary se lepí, utíkají, nemůžete najít ten správný, nesmíte kýchat, ani se nahlas smát, dýchejte jen opatrně, nedělejte prudké pohyby. Chce to nesmírnou trpělivost, ale výsledek vás určitě potěší, i když to bude třeba jen jednoduchá květinka nebo srdíčko. A co teprve koledník – ten si úžasem sedne na zadek!

Velikonoční zápichy

V obchodě s výtvarnými potřebami koupíte vatová vajíčka a vatové kuličky. Ty mají široké využití, zvlášť pokud máte malé děti. Vajíčko napíchněte na špejli a vaše ratolest už si s tím poradí. Dejte mu štětec a vodové nebo temperové barvy a uvidíte, jakou nádheru vykouzlí. Vy zatím můžete připravit věci na vytvoření dalších veselých zápichů: barevné papíry (křidélka, krovky, ocásky, uši), kousky drátků zakončených korálkem (tykadla), malé vatové kuličky (hlavičky), špejle, nůžky, lepidlo, fixy. Děcko jistě rádo omaluje další vatové vajíčko třeba nažluto (kuřátko), nahnědo (zajíc) nebo pruhovaně (motýl). A pak už společně vystřihujte, přilepujte, kombinujte a vesele se spolu mějte.

Perníčky vždycky bodují

Alespoň u nás, a to už jsou děti velké. Dřív jsme do perníkových velikonočních motivů zapékali špejle (prima zápichy do osení), nebo doprostřed většího perníkového vejce vykrojili třeba tvar malého kuřátka nebo zajíčka (a hned bylo co pověsit na březové větvičky do vázy). Pokud u vás bývá velký nával koledníků a vy víte, že nestihnete nabarvit tolik vajíček, není nic jednoduššího, než si dopředu napéct velikonoční perníková vejce. Ozdobená polevou nebo jen potřená čokoládou přijdou jistě k chuti.