Nebojte se běhat

„Já běhat nechodím, protože se mi špatně dýchá. Neběhám, protože běžím kousek a pak už nemůžu. Neběhám, nebaví mě to. Neběhám, neumím to.“

Nebojte se běhat

Stojím si za tím, že běh je jedním z nejpřirozenějších pohybů a k cestě za štíhlou postavou taky jedním z nejefektivnějších. Těm, co jako gramofonová deska stále omílají dokola, že je běh nebaví, říkám, aby se šli projít. Kousek běž a kousek jdi. Je mi jasné, že pokud si někdo netrénovaný vytyčí trať dlouhou 5 km a celou ji běží na doraz, na konci pomalu vyplivne duši a zavelí: Tak a dost! Má pocit, že to neudýchá, nebaví ho to, a tudíž taky, že běhat neumí. Přitom stačí tak málo.

[time-restrict on="2019-07-07"]

Kombinace chůze a běhu. Nemáte sportovní hodinky ani chytrý telefon? Stačí ulice nebo les. A pokud se nebojíte, běžte tam. Od stromu k pařezu, od lavičky k lavičce, od ukazatele k ukazateli. Chůze, běh, chůze, běh. Jak vám takové běhání bude po pěti kilometrech připadat? Jednoduché, zvladatelné, příjemné. Pět kilometrů se dá uběhnout za půl hodiny. Ale proč být venku jen půl hodiny a na konci lapat po dechu? Není lepší si to natáhnout na celou hodinu a užít si to? Zastavit si, protáhnout se, pokochat se a zase běžet o fous dál. Není to olympiáda, je to váš čas. Netrénujete na závody, trénujete na to, aby se z běhu stalo vaše „já musím, protože bez toho nemůžu být“. Odvážnější exhibicionisti (jako já například) neváhají a po cestě navíc tasí telefony s cílem dělat „selfíčka“, aby pak mohli dráždit okolí na sociálních sítích a křičet do světa: „Já už to mám za sebou! A co vy, bábovky? Už jste vstali z postele?“ ☺ Jednu slunečnou neděli povídám svému Tomášovi: „Co si jít zaběhat a pak do posilovny?“ Zažbrblal něco ve smyslu: Ani náhodou. „Co si jít zaplavat a pak jít běhat?“ To už zbystřil: Co doběhnout z Kunratic do Podolí, tam si zaplavat a pak zase běžet zpátky domů…? A tak jsme celý den běhali po Praze. Bylo nám jedno, že se couráme a kocháme, nebo že navíc po plavání vysedáváme v kavárně, ládujeme se kokoskami a klevetíme o počasí. To vám byla nádhera! Tak se nebojte se a běžte si to užít jako my!

[/time-restrict]

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/07

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​