Návod na stavbu jurty podle Radka Krejčí

Návod na stavbu jurty podle Radka Krejčí
  1. Na betonové patky se položí dřevěný rošt a do něj se vloží nepraná ovčí vlna jako izolace. Pod roštem proudí volně vzduch proti plísni. Zespoda roštu stačí jen síťovina, aby se ušetřilo, a shora dřevěná podlaha, jediná z celé konstrukce přibitá hřebíky.
  2. Nosnou konstrukci v průměru sedm metrů široké jurty tvoří paravány do oblouku z ohýbaného buku, střešní trámky a středová koruna, vše spojené jen na suché spoje. Celá váha střechy se rozkládá do paravánů, které jsou dokola stažené ocelovým lanem nahrazujícím klasické mongolské středové pilíře. Výška jurty uprostřed je přes tři metry, na okrajích 160 cm. A oproti originálním jurtám jsou v té Radkově i dřevěná okna.
  3. Paravány obepíná vnitřní textilie, půl na půl z bavlny a polyesteru, šitá na míru, následuje 12 cm izolace z prané ovčí vlny a opět textilie. Vnější vrstvu je potřeba každý rok napustit impregnací na stany, aby nepropouštěla déšť či tající sníh.
  4. Nejnáročnější na celé stavbě jurty je výroba konstrukce a látky. Když jsou všechny díly hotové, dá se jurta zvednout v osmi lidech za jeden den. A stejně rychle se dá i sbalit.

Koukněte na: www.sapazi.cz– Šití historických stanů (a Radkovy jurty:-). www.lesniklubpraminek.cz– Info o zářijovém stavění jurty s Radkem formou workshopu. radekkrejca@seznam.cz - Kontakt na Radka pro zájemce o účast na workshopu.

Miluje seskok padákem. A možná proto podobně přistála i v naší redakci. Zčista jasna, znenadání a správně. A od té doby zůstala. Je spontánní, kreativní, veselá, takové věčné dítě, které snad ani nemá žádné starosti. Možná je to tím, že Markéta věří, že to, co si člověk opravdu přeje, se mu splní. Tak jaké potom starosti? Píše články (nejen pro Pravý domácí) o všem, co jí zajímá a v čem vidí smysl.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné