Levná, ekologická, soběstačná kamna pro váš dům

Přitulte se, je to hukot!

Levná, ekologická, soběstačná kamna pro váš dům

Uhňácat si svoje vlastní kamna? Jde to! A dokonce to i funguje. Raketová kamna jsou levná, ekologická, soběstačná, zahřejí okamžitě, a přitom akumulují teplo na dlouhé dny. A hlavně, budete se k nim chtít tulit.

Vcházím do místnosti a zalévá mě příjemné teplo. Jeho zdroj mi padne hned do oka. Nádherně tvarovaná kamna z jílu připomínají trochu pec, nebýt toho obrovského sudu uprostřed. Vymrzlá se uvelebuji na lavici u kamen, která příjemně hřeje odspodu, a už se z ní až do konce návštěvy nehnu. „Každý, kdo přijde, má to místo nejradši,“ směje se Radek, stavitel raketových kamen od Mirotic, který mi poví víc o tomto zázraku.

Kamna, co sálají a akumulují teplo zároveň

To, na čem sedím, jsou „supervýkonná kamna, která si můžete postavit a ke kterým se můžete přitulit“. Tak zní zároveň i podtitul knížky Rocket mass heaters autorů Ianto Evanse a Leslie Jackson, průkopníků raketových kamen v USA. Ti popsali na začátku tohoto tisíciletí systém topení, který se dá jednoduše postavit z dostupných materiálů, má výborné spalování a dává jak okamžité sálavé teplo, tak umí teplo akumulovat.

Dřevo se do raketových kamen přikládá nastojato, plameny uvnitř šlehají vodorovně, a když na to přijde, nepotřebují vůbec žádný komín. Jejich největší zvláštností je na první pohled veliký kovový sud. Když se v kamnech zatopí, začne to v něm pěkně hučet, jako když startuje raketa. Odtud nejspíš pochází i jejich název. „Uvnitř sudu je skrytý komín, který vytváří tah,“ popisuje prozaický účel neobvyklého prvku Radek. Ohněm ohřáté plyny proudí uvnitř sudu vzhůru, ale nevyletí nadarmo ven, jako je to běžné u většiny komínů. Po vnějším obvodu komína jsou tlačeny zase dolů a odtud trubkami do akumulační hmoty, která pak dlouho hřeje.

„Strašně příjemné je snídat tu a mít přímé teplo na tělo,“ prohodí Radek směrem ke své oblíbené lavici, propletené trubkami s proudícími horkými plyny, kterou teď okupuji já. „Vydrží i tři dny nahřátá, když ji přikryju dekou,“ pochvaluje si. Akumulované teplo pak temperuje místnost, a tak mu prý v zimě stačí rozdělat oheň až v poledne, místo toho, aby vylézal hned ráno z vyhřáté postele s drkotajícími zuby. „Horký sud zároveň předává přímé radiační teplo do místnosti,“ vyzdvihuje Radek další funkci sudu, díky které se zahřejeme okamžitě po zatopení, třeba když přijedeme po pár dnech do vymrzlého domu.

Ohřát se dá lavice, podlaha i voda

Kam si tepelnou energii raketových kamen uložíme, záleží v podstatě jen na naší fantasii. Horké plyny se dají vést dlouhé metry podlahou, lavicí či zdí. „Trubky musí být ale kulaté, aby to prošlo co nejdál,“ upozorňuje Radek, že v hranatých průchodech se vytváří větší turbulence a proud vzduchu se zpomaluje. Trubky však mohou akumulační hmotou zatáčet i o devadesát stupňů a vést zcela vodorovně. „Nemusí být do kopce, jak si mnozí myslí,“ vyzdvihuje výhodu velké síly vnitřního komínu.

Radek sám si ve hliněné lavici přihřívá i vodu na sprchování. „Bojler mám přímo nad kamny, tak stačilo udělat díru do stropu,“ popisuje, jak ho úsporné řešení napadlo vlastně, až když kamna stavěl.

Přikládá se na stojáka

Raketová kamna dostala svůj název nejspíš i proto, že jedou stále na plno, na teploty vyšší než 850°C. Nedají se tedy klasicky naložit, ztlumit a jít. Dřevo se do nich přikládá častěji a navíc vertikálně. „Uhořívá jen spodek,“ líčí Radek. Hořící část dřeva se tak spaluje při vysoké teplotě, tedy nejefektivněji a téměř bez odpadních plynů. Tím se také snižuje hrozba otravy oxidem uhelnatým. Radkův soused prý od doby, co má raketová kamna, říká: „Já nevím, kdy jsi doma.“ Kouř tu totiž zahlédnete jen při roztápění.

„Nevýhoda je, že kvůli udržení vysoké teploty ve spalovací komoře nejde na její stavbu použít sklo,“ lituje stavitel, že pohledem do plamenů se u těchto nepokocháte. Když prý ale člověk s těmito kamny bydlí, má zase velký zážitek přes uši. Což můžu potvrdit. Když se roztopí, je to opravdu hukot.

Krásné kousky bez glejtu

Také už jste zatoužili přitulit se ke svým vlastnoručně uplácaným raketovým kamnům, jako já? Zatím u nás na ně nejsou žádné oficiální normy a jejich počet by se dal nejspíš spočítat na prstech jedné ruky. Pokaždé je to ale co kus, to originál. Jejich konečnou podobu si totiž majitel kamen vytváří sám. Z kamen pak sálá nejen teplená energie, ale i energie, kterou do nich vložil jejich tvůrce. „Jíl smíchat s pískem umí každý, pak na tom má každý ten svůj dotyk,“ cítí to Radek, který lidem staví jen technické jádro kamen a propojuje ho s komínem.

„Chci, aby víc a víc lidí bylo méně a méně závislých na systému,“ vyznává se, proč se snaží raketová kamna u nás zpopularizovat, třeba i pořádáním workshopů.

Nejlevnější varianta raketových kamen:

Jádro ze třiceti šamotek - 1 000 Kč

Kamnářský jíl na slepení - 450 Kč

Vnitřní komín – roura od kamen izolovaná perlitem smíchaným s jílem z pozemku – 1 000 Kč

Jemné pletivo na obal izolace - 500 Kč

Sud ze šroťáku - 300 Kč

Pozinkové ventilační trubky na vedení horkého vzduchu akumulační hmotou - 300 Kč/m

Hlína z pozemku jako akumulační hmota – zdarma

Další informace

Kniha Rocket mass heaters – Superefficient woodstoves you can budild (and snuggle up to) – Ianto Evans, Leslie Jackson, Cob Cottage Publications

Fórum www.donkey32.proboards.com

Skupina na Facebooku Rocket mass heaters