Lepek a cukr: Problém v břiše, nebo v hlavě?

Cukr je prý bílá droga, většina populace zase pro změnu netoleruje lepek a ceny nanuků stagnují, kdežto nanuky se zmenšují, abychom nebyli tlustí. Zase nás ti marketingoví specialisti dostali.

Lepek a cukr: Problém v břiše, nebo v hlavě?

Proč se najednou nesmí sladit cukrem, který stojí řádově jednotky korun, a všichni sahají po flakóncích se sirupy a stéviových sladidlech za stovku? Opravdu věříte, že informace, že cukr je droga nebo že bezlepková dieta prospívá našemu organismu, je jediným sdělením, které nám prodejci mají zprostředkovat?

Když jsem nedávno u zubaře platila účet za čtyři tisíce korun, které by mi stačily na čtyřdenní poznávací zájezd do Itálie, málem jsem se rozbrečela ve dveřích. Nedivím se, že někteří lidé k zubaři nechodí, protože si ho zkrátka nemohou dovolit. Zubař je nepostradatelný, zato výkony výživového poradce či úderné reklamy a výzkumy, které se do naší domácnosti snaží dostat bezlepkové těstoviny, kilo kokosové či mandlové mouky, šest bílků k snídani, žitný chleba nebo 50 ml stévie za stovku, určitě ano.

Kdo chce kam, pomozme mu tam

Začínám mít pocit, že se vedle silničních kol za čtvrt milionu stává i jídelníček výkladní skříní zbytečností. Ale kdo chce kam, pomozme mu tam. Už nenasloucháme vlastnímu tělu, ale tělo bude poslouchat nás. Dnes ti nedám cukr a ty si na to zvykneš, ať se ti to líbí nebo ne, protože poslední vědecké průzkumy ukázaly, že cukr je droga. V panické hrůze čteme štítky na potravinách a končíme v oddělení ovoce a zeleniny, masa a vajec, u kterých máme jistotu, že jsou bez toho bílého a navíc rafinovaného prášku.

Když jsem se před časem nechala strhnout bezlepkovou stravou, měla jsem pocit, že už nemám břicho jako balón a bezlepkový boom skutečně funguje. Pak jsem odjela na tábor s dětmi, kde jsem na lepek úplně zapomněla a u snídaně holdovala rohlíkům s marmeládou, k obědu těstovinám s kečupem a k večeři kynutým buchtám. Před snídaní jsme vybíhali do kopců a jedli třikrát denně.

Víra tvá tě uzdraví

Nafouklé břicho se někde zapomnělo a já pochopila, že problém nebude asi v lepku, ale v hlavě. Víra tvá tě uzdraví, říká se. Uvěříš a vše, v co věřit budeš, tě potáhne buď ke dnu s prázdnou peněženkou a kilem mouky z lískových ořechů, nebo nahoru do kopců s teniskami na nohách a batohem energetických tyčinek a nápojů plných cukru.

Doporučujeme dále ke čtení