Leden, vlčí rituály a příležitost soustředit se na sebe sama.

Měsíc vlka

Leden, vlčí rituály a příležitost soustředit se na sebe sama.

Miluji leden. Leden je symbolický začátek. Rodí se nový rok. Vše co se nepovedlo, zemřelo před zimním slunovratem. Spálil to mráz a rozmetaly větry.

Měsíc sněhu a ledu a probíhající zimy, který mě jistým způsobem uvádí do neklidu. Láká k nočním výletům na lyžích, osamělému bloumání v mrazem strnulé krajině.

Zdroj toho neklidu je nepopsatelný, pramení z hloubky srdce a láká k vytí na Lunu. Nové Slunce se již zrodilo, ale nechá nás ještě chvíli čekat a před námi ještě únor, měsíc hladu, kdy dochází k možná poslednímu a velmi hlubokému „noření se“.

Leden byl u východních Slovanů označován jako měsíc vlka.

V lednu se stávám vlkem. Prosinec znamenal dotažení spousty věcí, v závěru oslava, dobré jídlo, rodina a přátelé. Teď však mě zmítá touha vyrazit za vizí Nového Roku. Jaký asi bude?

Vlk dobře ví, že aby zvítězil, musí se stát pánem situace. Stejně jako vlk i já vím, že témata a věci, které by zpomalovaly můj běh, nebo se mnou nedokáží udržet krok, nestojí za to, abych se jimi zabýval. Jako vlk chci vběhnout do dalšího roku svého bytí na tomto zázračném místě lehký a nespoutaný, být mistrem. Jako vlk mám možnost vytříbit svou sílu a smysly.

Leden je vlastně velice speciální měsíc. Vánoce i ty komerční jsou pryč a obchody ještě nezačaly vyvěšovat Valentýnskou srdíčkovou výzdobu. Lidé utratili peníze za dárky a šetří, šanci mají jen vytoužené povánoční výprodeje. Dojídá se cukroví a z oken paneláků létají vánoční stromky a až odvezou ty popelnice plné balícího papíru a krabic od elektroniky, jako by žádné Vánoce ani nebyly. V obchodech se dělá inventura. Kolik toho ve Vánočním shonu ukradli? Bolestné odpisy i veselá čísla tržeb – na ty si teď zase obchodníci rok počkají.

Tohle jsou naše vlčí rituály? Nesourodá opelichaná smečka, která již nevyje na Lunu, ale trochu tupě protahuje kožich jedním měsícem za druhým.

Význam ledna vidím v nalezení té nově zrozené síly, která nás může provázet celým rokem.

Příležitost soustředit se na jádro sebe sama, neuhýbat a být si plně vědom: „Ano s tímto člověkem, tedy sám se sebou, projdu celým dalším posvátným rokem svého pozemského života.“ Pokud si dáváme předsevzetí, má velký smysl je dodržet, ovšem pokud budou naplněna vášní a vytrvalostí vlka.

Leden je měsícem vize. Má to smysl. Jakmile odtají sněhy a začne hřát Slunce a jaro dodá novou energii, bude se ptát, jaký leden jsi měl? Jakou vizi nebo vize teď zhmotníš? Protože jsem vizi našel a postavil si „vlčí“ strategii, budu připraven.

I kdyby jedna z těch věcí byla, že dodám redakci Pravého domácího časopisu včas článek. Nebo že dostavím dům pro svou rodinu. A já to udělám.

Nikdy se nevzdávejte.

Honza Harnoš Hraničář Ráje

www.hranicar-raje.cz