Léčivé rostliny pro ženské zdraví a pohodu

Mezi léčivými rostlinami a ve světě tradičních postupů najdeme několik pokladů, které zmírňují nebo utiší obtíže, jež někdy v životě potrápí téměř každou ženu. Najdou se rady, jak řešit kvasinkové infekce, záněty i jak ovlivnit menstruační cyklus, aby pro nás byl přirozeným rytmem, který nás netrápí.

Léčivé rostliny pro ženské zdraví a pohodu

Pravidelný menstruační cyklus

Pro ženy v produktivním věku je běžné zažívat různorodost. Mají možnost využívat dary čtyř fází, které ladí s ženským hormonálním systémem a vedou ženu k uvědomění si proměnlivosti a sebe samé. Už samotné pochopení, že ženský čas plyne jinak než čas mužský, může vést k odhalení podstaty obtíží, které ženu třeba trápí. Nicméně každý z nás je originál a na mnoho potíží neexistuje vzoreček. Škatulkovat psychosomatické potíže do schémat a vzorců nejde, i když by to bylo příjemné usnadnění. Jenže koho bolí koleno, ten ještě nemusí mít nutně potíže s pokorou. Často hraje roli ve vzniku obtíží stres. Opakují-li se vaše potíže, bude možná zapotřebí vydat se na dobrodružnou cestu do hloubky sebe sama a nebude stačit pouze „uvařit si čaj“.

Kandidóza

Kvasinky jsou v lidském těle běžně se vyskytující mikroorganismy. Pokud jsou v rovnováze, vše je v pořádku. V důsledku oslabené imunity, stresu, nevhodné stravy (obsahující především jednoduché cukry), po užívání antibiotik nebo přímou nákazou se ale mohou přemnožit a způsobit kvasinkový zánět, rozhodit menstruační cyklus nebo způsobit záněty močového měchýře. Proti přemnožení kvasinek se můžeme chránit tím, že pro intimní hygienu nepoužíváme mýdla. Ideální je přejít na hydrofilní oleje s éterickými oleji z levandule, tea tree nebo geránie. Kapku oleje můžeme také použít na slipové vložce nebo jej kápnout na tampon a vkládat do pochvy. Tampon vyměňujeme po 2–3 hodinách. Jednorázově ho můžeme použít při koupání jako prevenci pro ženy, které na kvasinky trpí.

Použití éterických olejů má účinek i na psychiku. Levandule tiší bouřlivé emoce, zklidňuje nervový systém. Geránium je olej, který pomáhá při dlouhých menstruacích, bolestech s nimi spojených a silném krvácení. Tea tree neboli olej z čajovníku je všeobecně známý a u nás často používaný pro své antibakteriální a antimykotické účinky. Všechny oleje můžeme použít v neředěném stavu přímo na pokožku či sliznici nebo také do masážního oleje v celkové 3% koncentraci (3 ml směsi nebo jednoho druhu éterického oleje do 100 ml kvalitního rostlinného oleje).

Levandule

Nadstandardní péče

K dispozici máme i pár dalších zbraní. Odolnost proti ženským potížím podpoří pravidelné popíjení čaje z měsíčku, kontryhele, řebříčku a růže. Měsíčkový olej je možné užívat vnitřně lžičku denně a také zevně jako základ partnerské masáže při milování. Další účinnou pomocí je extrakt z grepových jader. Nejedná se o grepový éterický olej, který je vyroben lisováním z kůry tohoto citrusu, ale o extrakt z jadérek uvnitř. Jeho účinky jsou všestranné, pomáhá udržet nebo obnovit mikrobiologickou rovnováhu, užívat se může vnitřně i zevně k oplachům nebo koupelím.

Bolestivá menstruace

Bývá způsobena stažením svalů dělohy a svalů uvnitř pánve, hormonální dysbalancí, ale může být také spojena s dalšími potížemi: myomem, endometriózou nebo cystou, proto je dobré zajít na vyšetření. Většina žen instinktivně při bolestivé menstruaci volí teplo a dělají dobře. Takový termofor přiložený na oblast břicha tiší bolest skvěle. V józe pomáhá pozice blaženosti. Leh na zádech, podložená hlava, příjemné teplé prostředí – pokrčíme kolena, spojíme chodidla k sobě, opřeme je o podložku malíkovými hranami a necháme volně kolena spadnout do stran. V případě nepříjemného tahu v oblasti třísel podkládáme stehna bločky nebo polštáři. Praktikujeme též pozici indického dřepu. Obě pozice příjemně uvolňují oblast pánve, napomáhají odtoku krve. 

Doplníme masáží břicha a podbřišku po směru hodinových ručiček. Vlastní dotek je ten nejvíc léčivý. Uvědomte si, která místa jsou v napětí a dotekem je uvolněte. Do masážní směsi proti bolestivé menstruaci volíme éterický olej z majoránky, vynikající na menstruační křeče, doplňujeme zklidňující levandulí, cypřišem, fenyklem či růží. Doplňujeme o čaj z řebříčku, meduňky, maliníku a kontryhele. Mnohé může být zažehnáno, pokud budete respektovat tento čas jako čas pro sebe. Neplánujte si nic náročného, odpočívejte, meditujte.

Nepravidelná menstruace

Na nepravidelnou menstruaci vám lékař nasadí hormonální léčbu. Je to cesta. Pro někoho však nechtěná a také nepotřebná. Na tomto poli více než kde jinde může pomoci tradiční čínská medicína či ajurvéda v rukách zkušeného dobrého terapeuta. Zde nestačí formát psaného článku a samoléčba. Fytoterapie nebo akupunktura je léčba na míru vhodná až po celkové anamnéze. Častou příčinou je opět stres, nerovnováha estrogenů a progesteronu, jiná onemocnění dělohy či vaječníků, je lépe mít vyšetření u gynekologa.

Velmi dobré osobní zkušenosti pro nepravidelný menstruační cyklus mám s hormonální jógovou terapií podle Dinah Rodrigues, brazilské terapeutky, která spojila hathajógové principy a prvky z kundalini jógy a vytvořila systém práce s hormonální soustavou, která je možností léčby nejenom nepravidelného menstruačního cyklu, ale i dalších potíží napříč celým endokrinním systémem. Není to zázračná metoda, má své limity a své velké přednosti jako vše, ale její výsledky mě v mé roční lektorské praxi velmi pozitivně překvapují.

Z léčivých rostlin rostoucích kolem nás můžete na nepravidelný cyklus vyzkoušet pít nálev z kontryhele a řebříčku v poměru 1 : 1 a doplnit vnitřním užíváním kvalitního pupalkového oleje (1 lžíci denně). Kromě pozitivních účinků na nepravidelnou či bolestivou menstruaci výrazně zlepšuje stav pokožky, a to i té ekzematické.

Růže

A na závěr

Dopřejte si kvalitní olej z růže. Já miluji růže damašské. Vysadíte-li si je na zahradě, krásně vám v našich podmínkách porostou, přibližně tři týdny v roce vykvétají, a vy tak můžete být součástí růžové meditace. Pohled na takovou krásu sytí duši. I v domácích podmínkách je možné macerovat okvětní lístky růží v kvalitním rostlinném oleji. Po několika týdnech se růžový olej objeví jako krásná červená oka v základním oleji, provoní ho a vy budete mít domácí produkt pro péči o celé tělo. Doporučuji obzvláště pro masáž hrudníku a podbřišku. Náhradou může být koupený éterický olej, bohatě nahradí parfém, vede nás k sebelásce a sebeúctě, a to jsou základní esence ženského zdraví.