Lásku k plavání může získat i vaše dítě

Je konec října a já s dětmi vyrážím do Hartmanic za Blankou a jejím Plaváčkem. Slyšela jsem o ní už mockrát – od spousty kamarádů jen samou chválu. V paměti mi zůstalo i mediálně propírané létání miminek. Na plavání jedu s cílem přiblížit mé dceři vodu jako takovou, synovi poskytnout prostor a strávit tam pár příjemných dnů. Co všechno ale během pobytu vyplave na povrch, bych si v té chvíli nedokázala představit ani v nejdivočejších snech. Plavání mě posunulo zas o trochu dál. Vlastně nešlo ani tak moc o plavání jako takové. „Důležitá je voda, která tě obejme, a to, co vyplave na povrch,” řekla mi třeba Blanka při prožitkové vodě.

Lásku k plavání může získat i vaše dítě

Blanka Sudíková studovala v 90. letech Fakultu tělesné výchovy a sportu, kde se dozvěděla o kurzech plavání miminek. Hned se zúčastnila rekvalifikačního kurzu pro instruktorky, který pořádal Baby club Juklík. Poté založila Baby club Plaváček a postupně pomáhala rozjíždět plavání v dalších a dalších městech po celé republice. Jejími velkými učiteli jsou její dvě děti – Matouš (22) a Arianka (8).

Tělo jaké je

„ My plaveme nazí, vy jak budete chtít,” zaznělo před vstupem do bazénu. Já i moje děti jsme naběhli na bazén v plavkách mezi naháče. Znáte ten pocit, když jste na nuda pláži a připadáte si blbě, když vedle vás někdo plavky má. Přesně tak jsem se cítila i já. I když situace byla úplně opačná. Během první hodiny byly plavky a stud z vlastní nahoty pryč a v hlavě se mi rozsvítila důležitá kontrolka přijímání svého těla takového, jaké je. Úžasný pocit plout v teplé slané vodě se svými dětmi a dívat se na ně, jak je voda naplňuje úplně novými zážitky. Má dcera neměla do té doby vodu nijak zvlášť v oblibě. Ale během pobytu v Hartmanicích se z ní stal opravdový delfín a světe div se, ona se i potápěla. Dodnes vyžaduje potápěčské brejličky pokaždé, když se jde koupat do vany. Dopřát pravidelný pobyt ve vodě Blanka doporučuje i po skončení pobytu. Děti do ní prý uvolní nahromaděný stres.

Podvodní odpočinek

Asi jako každého rodiče mě překvapilo, že malé děti zde nejprve plavou pod vodou. Blanka k tomu říká: „Plavání pod vodou je pro dítě přirozenější a jednodušší než nad vodou. Když dítě plave pod vodou, ví, že se musí pravidelně nadechnout, a také se učí rozvrhnout síly. Pod vodou paradoxně odpočívá. Pokud dítě nutíme plaveckým dovednostem s hlavou nad vodou, jeho tělo musí vyvíjet velkou aktivitu a velmi často se ocitá v napětí. Učíme tak dítě s vodou spíš bojovat, než s ní splynout. Dítě, které plave pod vodou, se učí hospodařit s dechem i energií a jeho pohyb je plynulejší.” Napadlo vás někdy nad tím takto přemýšlet?

Hartmanický „rozvrh”

V Hartmanicích jsme plavali dopoledne i odpoledne. Odpolední plavání bylo na rozdíl od toho ranního výukového klidné, tiché, bez slov – zkrátka relaxační. Po každém plavání probíhá u Blanky aromamasáž. Je to krásný rituál, kdy si dítě jde samo intuitivně vybrat éterický olejíček, dozví se, jak mu pomůže, co vyjadřuje a nechá se jím namasírovat. Masáž si ale zaslouží i rodiče. Zkuste se někdy doma nechat namasírovat od svých dětí. Je to překrásné!

Celým pobytem jsme proplouvali pomalu a jistě. Děti i já jsme se po každém plavání s vodou loučili, získali jsme k ní úplně jiný vztah. Každý večer Blanka uzavřela nějakou aktivitou. Silným momentem byla pro mě prožitková voda. Představte si, že jste nazí v teplé vodě, zhasnuto, jen barevná světla svítí do vody a provází vás příjemný hlas Blanky. Chvíli jsme ve vodě řádili, hráli si, chvíli jsme jen vnímali atmosféru, chvílemi jsme se smáli a pak zas plakali. Byl to silný zážitek a v jednu chvíli mi trochu připomínal holotropní dýchání.

Příště bez očekávání

O aromavečeru jsem měla také úplně jinou představu. Čekala jsem přednášku k jednotlivým éterickým olejíčkům zakončenou popsanými několika stránkami v poznámkovém bloku. Z večera jsem ale odcházela krásně voňavá po masáži, se svou tarotovou kartou a s probuzenou ženskostí. Na pobytu u Blanky jsem si opět uvědomila, že nejlepší věc, kterou můžeme udělat, když se někam chystáme, je nemít žádná očekávání.

Za sebe i za mé děti děkuji Jance za její skvělé lekce plavání na Plaváčkovi, které nás k sobě přiblížili. Děkuji Blance za společné večery (hlavně za prožitkovou vodu), za její laskavé oči a otevřené srdce.

„Je velmi těžké shrnout v pár větách vše, co mě obohatilo a posunulo na mé cestě a v mé práci. Cítím velkou vděčnost, že mám kolem sebe úžasný tým instruktorek a jejich rodin a že potkávám klienty, kteří svá srdce otevírají novým směrům a myšlenkám,” říká Blanka Kolářová Sudíková

Řekli o Plaváčkovi

Gabriela Čečo, skolkazeme.blogspot.cz :„Blanka je člověk, jenž svojí prací naplňuje volání své duše. Ve svém konání je pevná, jasná a srozumitelná. Děti a nejen ony tak mohou vnímat jistotu ve vodě i na suchu. Voda je pro mne velmi upřímným elementem, zrcadlí moje obavy, stejně tak přináší radost a sdílení. Dává mi svobodu naladit se na svoje tělo, zažívat jeho hranice a posouvat je zpátky k flexibilitě a celistvosti. Děkuji ti tak Blanko za propojení se sebou, svými dětmi a rodinou, které mi bylo díky tvému jedinečnému přístupu umožněno."

Přítel Gabriely Petr Hoffelner natočil o Plaváčku krásný film: https://vimeo.com/78682324

Lucie Harnošová: „Po všech stranách úžasná inspirace. Jak měla Blanka pobyt zorganizovaný, jak přeměnila hernu v harmonickou místnost, jak byly děti vyklidněné – divoké, ale zároveň s pevnými hranicemi. Otevřené, bez trápení, milované… Krásné byly i meditace, aromaterapie v praxi, porodní rituál ve vodě, vyrábění s dětmi, každý večer Zpívánky, sauna, masáže, voda, voda, voda...

Vodní živel jsem dlouho opomíjela. Plavání s dětmi mi přišlo stejná moderní záležitost, jako třeba znakování. Ale existuje plaváček a plaváček.

Pod vedením Blanky je plavání a potápění s dětmi nádherné souznění, odplavování strachů, řešení problémů. Ve vodě nic neschováš! Zároveň ale voda pomáhá problém smýt, vyladit, doladit. Děti se potápějí bez upozornění a dlouhých peripetií. Prostě se s dítětem potopíš a koukáte na sebe pod vodou. Když se uklidní rodiče, jsou i děti v pohodě. Opravdu se uvolní, pod vodou se smějí, dovádí, užívají si tento svět bez pevné půdy pod nohama, ale s důvěrou. Tvá pozornost je 100% soustředěná na tvé dítě.

Po návratu z týdenního pobytu se nám velmi výrazně změnil život. A zjistili jsme, že bez vody a pravidelných pobytů nechceme žít. Jsme vděční za každé ponoření, za každou chvíli strávenou ve slaném bazénu s dětmi, kdy si hrajeme jako delfínci, kdy nám voda ukazuje zrcadlo, kdy z nás omývá vše staré a nepotřebné, kdy si můžeme jen tak lehounce hrát na hladině nebo se můžeme ponořit do velikých hloubek. Ze srdcí děkujeme Blance za nádhernou práci, kterou dělá, a za čas, který s námi prožívá.”

Michaela Formanová, skolkazeme.blogspot.cz :„Plaváček v Hartmanicích je pro mne podivuhodná oáza poznávání sebe sama a hlavně svých nejbližších – mých dětí i mého muže. Doporučuji každé rodině pro ty nádherně sbližující prožitky ve vodě, pod vodou i na suchu. Opravdový rodinný „bonding" v krásném prostředí.

Už na Plaváček jezdím více než 7 let a musím uznat, že mne vždy něco nového mile překvapí a netuším, co všechno má ještě Blanka za lubem.”

Koukněte na:

www.plavacek-deti.cz

Zuzka naskočila do projektu s názvem Pravý domácí ještě předtím, než vůbec vznikl. Nejdříve měla na starost naši fanouškovskou základnu na facebooku, kterou vypiplala a věnovala jí péči. Zkusila si i psát a zalíbilo se jí to. Do budoucna by chtěla psát víc. Zajímá se o témata jako jsou udržitelné stavitelství, permakultura, přirozené porody, divoké bylinky, zdravé a udržitelné stravování, přirozená péče o děti a techniky duševního rozvoje.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné