Koupit hračku není hračka. Někdy je cena příliš vysoká

Známe to všichni – děti hračky milují. Hlavně ty nové a taky ty z reklam. Jejich pokojíčky praskají ve švech pod náporem plastových výlisků autíček a superštíhlých panenek s dlouhými vlasy. Někde uvnitř cítíme, že je to možná špatně a někdy s tím možná začneme něco dělat. Pátráme, čteme články o tom, jak výroba hraček v Číně probíhá, a pak dětem vysvětlujeme, proč nějaké hračky nedostanou. Mluvíme o tom, proč někoho nebudeme podporovat. Nenakupujeme bez rozmyslu a věříme, že naše hodnoty od nás děti převezmou.

Koupit hračku není hračka. Někdy je cena příliš vysoká

Když jsem si uvědomila, že hračky našich dětí mohlo v Číně vyrobit jiné dítě, vyděsilo mě to. Bohužel skutečnost je taková, že evropské trhy jsou čínskými hračkami přímo zavaleny. Až 80% produkce pochází z dílen, ve kterých panují nelidské podmínky a kde často pracují právě ti, kteří mají největší právo si hrát a kteří si za svou minimální mzdu (přestože jejich přesčasy často převyšují 140 hodin měsíčně) nikdy podobnou hračku koupit nemohou.

Navíc je spousta z těchto asijských hraček nebezpečných a děti si jimi mohou ublížit. Jenom v loňském roce jich Česká obchodní inspekce 5000 kusů stáhla z trhu. Naprostá většina těchto výrobků byla čínských. Obsahovaly nebezpečné ftaláty nebo malé části, které by malé dítě mohlo spolknout nebo se jimi zadusit.

Energie hračky

Začala jsem hledat a zase víc přemýšlet. O tom, kde nakupujeme a proč. O tom, komu za hračky zaplatíme, kolik a co z této částky dostanou dělníci, kteří hračku vyrobí. A taky o tom, co si s novou hračkou domů přineseme. Jakou energii v sobě skrývá hračka z přeplněné haly, kde je pokládán důraz na výkon a kde nikoho nezajímá, v jak nebezpečných podmínkách bez jakýchkoliv ochranných prostředků zaměstnanci pracují? A jakou naopak hračka z rodinné dílničky, kde se toho spousta dělá ručně a hlavně s láskou?

Někdy je to drsné

Je užitečné si uvědomit , že za tvrdé podmínky, které při výrobě hraček v Číně panují, mohou z velké části právě nejznámější světoví výrobci. Přestože se na základě nefunkčního certifikátu ICTI CARE zříkají odpovědnosti, fakta mluví o opaku. Jejich tlak vychází především z minimálních výkupních cen a také z velmi krátkých dodacích lhůt. Proto především mladé ženy a často i nezletilé děti pracují šest (někdy dokonce celých sedm) dní v týdnu, denně až sedmnáct hodin, často bez řádné pracovní smlouvy, sociálního pojištění a školení o bezpečnosti práce.

Mraky otázek

Říkáme si, jak je tohle možné? Vždyť právě hračky od Mattela a Disneyho jsou tak drahé, jaktože ty, kteří na nich tvrdě pracují, dřou producenti z kůže? A jak se tohle dá změnit? Máme nějakou šanci? Můžeme přispět k tomu, aby se firmy chovali zodpovědně. Nebýt slepí a hluší a proti takovému procesu protestovat. Cesta je třeba taková, že budeme nakupovat jinde. Že se podepíšeme pod petici. Nebo podpoříme regionální výrobce.

Moje soukromé alternativy

Našla jsem spoustu českých výrobců a jejich výtvory se nemohla nabažit. Tradice české produkce je stará a stále má našim dětem co nabídnout. Ať hračky dřevěné, kovové nebo bavlněné, společenské hry nebo doplňky jako měkké polštářky či hravé a nápadité kapsáře. Jsou veselé, něžné a plné lidského tepla. Stejně jako naše děti. Taky jsem se vrátila k vyrábění a ušila dětem kočičky se srdíčky na bříšku. Aby nikdy nezapomněly, že máma je moc miluje.

Co můžeme zkusit, až budeme dětem hledat dárky: www.ceska-hracka.cz www.bum-bac-shop.cz www.kovap.cz www.detoa.cz www.space4kids.cz

Kde se inspirovat, až nás popadne touha tvořit: www.casprodeti.cz www.vasedeti.cz/rubrika/inspirace/hry-a-tvoreni-pro-skolaky www.kreativni-stranky.wz.cz/tvoreni-s-detmi-pro-deti.html

 

Jsem si jistá, že když se nacházíte hodně dole, je to jenom proto, abyste se zase brzy ocitli hodně nahoře. Už je to víc než šest let, kdy jsem se sbírala po životní krizi a právě tou dobou jsme se díky účasti na dětské ekologické soutěži seznámili s Petrou a Danem. Časopis byl zatím jen vizí v jejich hlavách, přesně si pamatuju okamžik, kdy jsme se o něm bavili poprvé. Přišlo mi to jako sen a tenhle sen jsem za několik měsíců skutečně držela v ruce, dokonce se svým textem. Díky tomuto setkání získala naše rodina nové přátele a zcela nový směr.  Za to jsem hodně vděčná, protože v mém životě nikdy nebylo tolik radosti jako je dnes. A zítra určitě bude ještě větší :-).

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné