Kapsabelky: Příběh manželské spolupráce i ženského přátelství

První tašky ušila už na základní škole. Jana Pilmaierová šila v ruce, pletla svetry a ponožky, batikovala, korálkovala. Na střední škole se přidalo i šití oděvů na stroji, výroba pohankových polštářků, obalů na hudební nástroje, foťáky, knihy. Práce s textilem a vymýšlení vlastních originálních doplňků ji dovedlo až k vlastnímu podnikání. To jí postupně pomohlo rozvinout svoji ženskost, získat sebedůvěru a poznat více sama sebe v nových životních rolích. Naučila se, že ke spolupráci je mnohdy lepší přizvat profesionály, než se snažit všechno zvládnout sama.

Kapsabelky: Příběh manželské spolupráce i ženského přátelství

Předtím než se Jana začala věnovat kapsabelkám, vystudovala obory sociální a speciální pedagogiky. Práci s dětmi ve škole se věnovala do doby, než přišly vlastní děti a stěhování z Prahy na vesnici. Když se blížil konec mateřské, přišlo i období hledání, co dál. A právě tou dobou zrealizovala svůj dlouhodobý nápad a ušila si své první kapsy na pásku.

„Dříve jsem nosila ledvinky, ale i když jsem si je dozdobila, ten sportovní styl mi úplně nevyhovoval. Teď jsem měla svoji lněnou, parádně sedící dvojkapsu a všichni se za mnou otáčeli,“ popisuje Jana stěžejní událost svého podnikatelského života. Dostala nápad pár podobných kousků zkusit prodat na festivalu, kam se chystala se stánkem s palačinkami. A tak se prodaly první kapsabelky a přišlo i pár objednávek.

Léto 2015, éra festivalů. Janina na nich začala spolu s dvěma blízkými kamarádkami prodávat palačinky a kapsabelky. „Bylo to období rozvoje, tvořivosti a ženské sounáležitosti. Práce však byla fyzicky náročná, hodně pracovních víkendů a při tom se nám u nohou točily malé děti. Bylo málo času na rodinu.” Padlo rozhodnutí a doba palačinkování opustit. Zbýval poslední půlrok rodičovské, nejlepší čas začít se kapsabelkám věnovat naplno!

Kolik stojí být kreativní

V začátcích Janu velmi podporoval manžel – konzultacemi ohledně ekonomiky prodeje, organizace práce, webových stránek, tvořením propagačních materiálů, nápady na zlepšováky a v neposlední řadě byl podporou finanční.

„Kdyby bylo na něm, tak už mám dnes asi rozjetou fabriku s kapsabelkami, ale já se vždycky trochu bránila. Myslím, že za tím byla malá sebejistota. Když mi manžel stanovil prodejní cenu kapsabelek, myslela jsem, že se zbláznil. První půlrok jsem každému vysvětlovala, proč jsou tak ‚drahé‘. Vůbec jsem tenkrát neměla tušení, co všechno za výrobou a rozjetím vlastního byznysu stojí. Každého jiného bych bohatě platila, ale svou práci jsem ocenit neuměla.

Dlouho mi má práce nepřišla dost dobrá, ale počátkem roku 2016 šly skutečně kapsabelky do světa pod značkou Springy. Dnes si za cenou stojím a vím, že nadsazená není,“ popisuje Janina trable se sebedůvěrou a nastavením ceny, které patrně zná každá podnikatelka v kreativní oblasti. Ještě že má věcně uvažujícího manžela, který jí stále stojí v zádech coby opora a od letošního léta bude mít více času, takže je čeká ještě užší spolupráce. Oba se na to moc těší.

Sériově i na zakázku

Po půl roce podnikání si Jana našla spolupracující švadlenu. „Dlouho jsem si myslela, že to je nesmysl, že nemohu někoho dalšího platit, ale jak jsem se tenkrát mýlila. V konečném důsledku to posunulo kvalitu kapsabelek o úroveň výše. Nejsem profi švadlena a šití mi trvalo dlouho. Navíc mě vždycky víc bavilo vymýšlet a ušít první kousek než šít opakovaně,“ přiznává Janina.

Díky spolupráci se švadlenou (kterou si nemůže vynachválit) má nyní čas a prostor na další nápady. Do sortimentu přibyly doplňkově i pánské lněné košile zdobené stuhou, rodí se vize na něco pro ženy – halenky, šaty či sukně. A více energie je i na obaly na šamanské bubny.

„Šamanský buben jsem si před léty sama vyrobila a byl to pro mě opravdu silný zážitek. Coby dlouholetá vegetariánka jsem nikdy moc nevařila z masa a najednou jsem z kůže seškrabávala zbytky syrového masa. Ten pach, smrt zvířat… velmi očistný proces. Buben je pro mne spojen s rituály, ohni, tancem, zpěvem, mám ráda jeho zvuk,“ říká Jana, která díky vztahu k tomuto nástroji nabízí na zakázku obaly na šamanské bubny. „Baví mě vytvářet originální aplikace, nášivky nebo malovat šamanská zvířata a symboly. Zákazníci si ale obvykle musejí chvíli počkat. Na tvorbu obalu potřebuji na pár hodin vplout do vlny a nenechat se vyrušovat.“

Jak posílit kamarádství

S kapsabelkami je spojen i příběh jednoho ženského přátelství. „Mé podnikání by nebylo tím, čím je, kdyby nebylo spolupráce s mou blízkou kamarádkou Marií. Ona je chodící inspiromat, sype zlepšováky a nápady na všechny strany, napadlo ji i to překrásné slovo ‚kapsabelka‘. V začátcích nafotila produktové fotografie, pomáhala mi plnit webové stránky, rozjela propagaci na Fleru, Facebooku a hledala další kanály, jak kapsabelky zviditelnit. Velkým darem této spolupráce byl můj osobní rozvoj – moc jsem se toho od Marušky v tomto ohledu naučila.“

A pokud máte pocit, že kamarádi by spolu neměli podnikat, tak tady to neplatí. Spolupráce přátelství žen nejenže nepoškodila, ale naopak více upevnila. Maruška se nyní s manželem úspěšně věnuje šití barefoot obuvi pod vlastní značkou a obě rodiny hledají společné bydlení.

Příběh látek, z nichž se tvoří

Látky na výrobu Janina nenakupuje přes internet. Potřebuje si je osahat a taky ráda podporuje místní podnikatele. Jezdí do dvou obchodů v Čáslavi a v Uhlířských Janovicích, kde prodávají sami majitelé, látky a tvorba z nich jsou jejich koníčkem, který je dovedl k tomu, že si otevřeli vlastní obchody.

„Podporovat lokální obchodníky je samozřejmě omezené výběrem látek, ale přijde mi to prostě správné. Mám pár zahraničních motivů – látky, které jsem na začátku dostala od manžela na podporu rozjezdu mé tvorby, a když někdo má potřebu něčeho speciálního, tak mu látku pořídím nebo si ji může koupit sám. Ale já sama je nevyhledávám,“ dodává Jana.

Potahové látky vhodné na základ kapsabelky – pevné, odolné, přírodní, pěkně barevné – také pořizovala od českého výrobce, ale bohužel se postupně vyprodaly různé barevné variace a teď ji čeká znovu lov na jiné látky. Chystá se také znovu prozkoumat šití z konopných látek a lnu.

Volnost po boku

Kapsabelku nosí Janina každý den, a nejen proto, že je jejich autorkou. Svůj produkt si prostě zamilovala a to je na její práci znát. Od zákaznic dostává mnoho milých reakcí typu: „Nechápu, jak jsem bez kapsabelky mohla žít!“

Jedna vědma Janě řekla, že kapsabelka podporuje ženskou energii, a asi to bude pravda. Některé ženy si ji berou jen jako krásný doplněk k oblečení, pro jiné je to každodenní pomocník, s nímž mají opravdu všechno při sobě. A přestože tento produkt sluší hlavně ženám, je i pár zákazníků mužů, kteří si tento způsob nošení důležitých věcí při sobě velmi oblíbili.

Janina nabízí svou tvorbu v mnoha barevných kombinacích s různými tvary aplikací ve třech velikostech a s rozdílným objemem kapes – minibelky, kapsabelky střední a velké. „Bylo by jednodušší vyrábět pár modelů v jedné velikosti a stejné barevné kombinace, které už mám nafocené, ale baví mě hledat nové kombinace nebo vyrábět dle přání klienta.“ Inu v kreativní oblasti není to nejekonomičtější řešení vždy zároveň nejlepší. Kapsabelky jsou výrazem svobodného pohybu a volnosti a tu nechává Janina i své tvorbě, a možná proto je o kapsabelky zájem. Na každou zákaznici (a zákazníka) prostě čeká jen a jen ta jejich.

Foto: springy.cz

IMG_20190518_115502 ja s bubny SpringyKapsabelkaDouble4

---

Tento článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2019/06. Celý výtisk seženete v PDF elektronicky v našem e-shopu. Tam také seženete všechny naše předchozí čísla.

Nové číslo PDČ seženete v trafikách GECO Tabák, Inmedia, TRAFIKA a ve vybraných prodejnách Albert (podívejte se mapu prodejních míst). Nejraději vám nové číslo pošleme do schránky přes předplatné.

Šéfredaktorka

Majitelka hlavy, kterou proběhl nápad na založení Pravého domácího časopisu. S toutéž hlavou Petra v předchozích dvaceti letech moderovala na různých rádiích (Svobodná Evropa, Český rozhlas, Evropa 2, Impuls, Frekvence 1, Rádio Junior) i televizích (ČT - Žirafa, Studio 6; Nova - Snídaně s Novou) a všelijak se potulovala světem médií. Dnes má s manželem rodinné vydavatelství. Baví ji učit se od všech inspirativních osob, které se točí kolem Pravého domácího časopisu.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné