Kam dát ptačí budku, aby na ni kočky nemohly? Třeba na zeď.

Ptáků v našich městech ubývá. Potkat dnes v ulicích, kdysi tak hojné, vrabce je téměř nemožné. Ale i jiné druhy menších pěvců mizí. Proč to tak je?

Kam dát ptačí budku, aby na ni kočky nemohly? Třeba na zeď.

Značná část těchto ptáků ke svému hnízdění potřebuje hnízdní dutiny. A ty je stále složitější najít. Z městských parků mizí staré doupné stromy, staré aleje a stromořadí jsou káceny. Na zahradách měst i vesnic jsou vysokokmeny nahrazovány zákrsky nebo v horším případě okrasnými keři a thújemi. Mnohé zahrádkářské kolonie rušeny a nahrazeny dalšími obchody a sklady.

A když už ptačí rodina nějakou dutinu najde, může se stát velmi často snadnou kořistí koček, které se nekontrolovatelně množí všude tam, kde lidé nenechávají kočky kastrovat. V této situaci je tedy každá nově nainstalovaná ptačí budka velmi vítaná. Je však potřeba volit takové umístění a takovou konstrukci budky, aby sloužila k rozmnožování ptáků a ne jako krmítko pro kočky. „Přemluvit“ kočku, aby ptáky nelovila je totiž nemožné, má to v genech. A kočky jsou nejen velmi zdatnými lovci malých ptáčat, ale dokážou dobře chytit i dospělé ptáky. Odborníci odhadují, že takto v Evropě zahyne 12 milionů ptáků ročně.

Pokud tedy nechceme, aby ptačí budky a krmítka sloužily kočkám, kunám a lasičkám jako jídelní stůl, nezbývá nám nic jiného, než ptáky chránit.

Zapomeňme na bidélko

Všichni si z mládí pamatujeme kresby pana Lady. Bohužel zlidověla i jeho kresba ptačí budky. Aby měl jeho dudek kde sedět, pan Lada na ní namaloval veliké bidélko. Od té doby se lidé bidélek na budkách dožadují. Ptáci ho ale vůbec nepotřebují a slouží jen pro snadné zachycení predátorů na budce.

Ochrana přímo na stromě

Kolem kmene stromu navlékneme zábranu z jednotlivých drátěných dílů, která brání predátorům vylézt nad ní. Každý díl řetězu je na koncích chráněn plastovým chráničem, takže nehrozí poranění kočky, a protože se doporučuje umístit zábranu ve výšce minimálně 2 m, tak samozřejmě ani poranění osob.

Protipredátorské budky

Dřevocementové budky poskytují ptákům dokonalé podmínky ke hnízdění a zároveň jsou tvarovány tak, aby lépe chránily hnízdo před predátory. Budku lze jednoduše zavěsit na větev. Tyto budky jsou navíc extrémně trvanlivé (životnost více než 25 let), takže se v každé takové budce můžou narodit stovky až tisíce nových ptačích zpěváků.

Budky na zeď

Kočka ani kuna nedokáží lézt po hladké svislé ploše. Toho lze využít při instalaci budek na zeď domu nebo přímo do zdi či izolace domu. Třeba vrabci takové budky s oblibou využívají. Naši pomoc uvítají i rorýsy. A instalovat rorýsí budku na fasádě panelového domu nebo na balkoně je otázka chvilky.

Pomoci může každý z nás. Majitel firmy, domku, zahrady, balkonu nebo jen okenního parapetu. Určitě se taková pomoc vyplatí. Ono totiž s ptačím zpěvem se člověku žije i pracuje tak nějak veseleji.

Pokud se chceme i v budoucnu těšit poslechem ptačích koncertů, musíme ptáky chránit.

Koukněte na

www.zelenadomacnost.com www.ochranaptaku.cz

všechna zvířata v širokém i dalekém okolí Petrova bydliště pochvalně konstatují: „Jaká krása, že Dobrý člověk ještě žije!“ Petr, jeho rodina i jeho firma chrání a obdivuje vše živé – ať je to včelka samotářka, žába, která jde přes silnici, nebo delfíni, kteří jsou zneužití pro showbusines. K tomu Petr vede ekologický e-shop a ochotně poradí každému, kdo by chtěl přírodě pomáhat.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné