Jurta: vyzkoušejte energii kruhového prostoru

Už dlouho jsem po tom toužila – přespat v jurtě. Bohužel jurt je v mém blízkém i vzdálenějším okolí jako šafránu. Kdybych si přála prožít noc v maringotce, v řadách našich redaktorek bych měla hned několik možností vloudit se na návštěvu. Ale jurtu, magický kruhový prostor, žádný z mých známých neobývá.

Jurta: vyzkoušejte energii kruhového prostoru

Houby v trávě

Loni na jaře jsem zjistila, že v jižních Čechách nedaleko Orlíku vznikl Jurtcamp. Zavětřila jsem příležitost splnit si svůj sen a v létě jsem se tam s dcerami vypravila. Kemp sestává ze sedmi jurtiček, které vypadají trochu jako přerostlé žampiony – světlé klobouky různých velikostí na louce u rybníka. První dojem po vstupu do jurty je neopakovatelný. Za slunečného dne je prostor zalitý zvláštním zlatavým světlem, které sem proudí nejen oknem na vrchu – tonem – ale lehce prosvítá i skrz stěny. Vládne tu symetrie, kterou se člověku nechce narušovat. Proto k jídlu usedáme vždy do kruhu přesně uprostřed pod tono a připravené matrace večer rozkládáme paprskovitě a uléháme s hlavami k sobě.

Je tady krásně

S Luckou Říhovou, která se svým manželem vlastní a provozuje Jurtcamp, jsem si povídala na zahradě jejich statku. Hned moje první otázka ji zaskočila natolik, že se k ní v průběhu rozhovoru několikrát vrátila. Jak jste přišli na nápad vybudovat Jurtcamp? Lucka nejprve říká, že si to chtěli prostě vyzkoušet a stavěli především sobě pro radost. Dále chtěli také umožnit ostatním prožít si energii jurty. Po další půlhodině se k otázce znovu vrátí prohlášením: „Já byla vždycky trochu divná. Dělala jsem věci jinak než ostatní. Jurty jsou další důkaz. Dáváme tím lidem příležitost zažít něco nového.“ Její muž Mirek má v tom, proč jurty vybudovali, jasno hned: „Protože je tady krásně!“

Energie jurty

A to tedy opravdu je. Večer vás uspává kvákání žab ze sousedního rybníka, ranní budíček obstará velmi decentní kokrhání kohouta z vesnice, ztlumené okolním porostem. Okolní lesy jsme prozkoumaly při dlouhé procházce, a kdyby bylo o pár stupňů tepleji, rády bychom skočily i do rybníka.

Uvnitř jurty krouží čistá energie, nikde nestagnuje, nikde se nehromadí. Nejdříve jsem si myslela, že si jen něco vsugerovávám, když jsem cítila, jak mi jemně vibrují rty a bzučí v uších, ale Lucka mě ujistila, že energii jurty je opravdu možné fyzicky vnímat, projevuje se ale různě, u někoho více, u někoho méně.

[hide]

Staletími prověřeno

V době naší návštěvy jsme v kempu byli jediní hosté. Týden předtím se zkazilo počasí, dlouho a vydatně pršelo, a hosté pobyty hromadně odříkali. My měly štěstí, že jsme zde prožily dva krásné slunečné dny, ale já si v koutku duše přála aspoň malinkatou bouřku. Podle vyprávění hostů, kteří bouřku v jurtě zažili, je to velký a neopakovatelný zážitek. Lucka k tomu říká: „Jurta je staletími prověřená konstrukce, je to nejodolnější a nejstabilnější stavba ve vichřici. Větrné proudy nenaráží, v jurtě nemají odpor, plynule obtékají okolo.“

V našich klimatických podmínkách je jurta izolována ovčím rounem, v Mongolsku, odkud pochází, se jako izolace používá velbloudí srst. I plátno je potřeba použít v našich zeměpisných šířkách jiné. V Mongolsku jsou sice tuhé zimy (až -40 °C), ale mnohem menší vzdušná vlhkost. Proto česká jurta potřebuje mnohem lepší impregnaci než ta mongolská.

Stříbrná noc

Bouřka nepřišla, naopak byla krásná, jasná noc. Před spaním jsme se procházely po louce a snažily se poznávat souhvězdí a zachytit padající hvězdy. Jurta je po slunečném dnu vyhřátá, uléháme s hlavami blízko u sebe ve středu jurty pod tonem, rozhovor ustává velice záhy. Ležím na zádech a pozoruji oknem nebeskou klenbu s tisíci hvězd. Najednou se proberu, nevím, jestli jsem mezitím usnula nebo ne, sahám po hodinách, displej zasvítí právě ve chvíli, kdy se 23:59 překlápí na 0:00. Říkám si, proč jsem se vzbudila zrovna v tu chvíli, stane se teď NĚCO zvláštního? Po chvíli mi dojde, že to NĚCO se právě děje… energie jurty mě nechala procitnout, abych si mohla vědomě prožít zlomový magický okamžik dne, znovu si uvědomit prostor, ve kterém se nacházím, naslouchat dechu spících dětí a hledět na hvězdy.

Nad ránem se ochlazuje, probuzeny chladem za měsíčního svitu vyrážíme s dcerou po stříbrném trávníku mezi stříbrnými jurtami k nedaleko stojícím kadibudkám. Nohy nám máčí rosa. „Mami, mně je zima.“ Oblékáme další vrstvy oblečení, uléhám k dceři do spacáku a hřejeme se navzájem. Ráno mě probouzí zase to příjemné zlatavé světlo. Otvírám dveře čerstvému vzduchu a novému dni.

Zkusit něco nového

V Jurtcampu je celkem 7 jurt, které pojmou až 45 lidí. Na kraji louky, decentně schované ve stromoví, ale přesto lehce na dosah, stojí v intimním rozestupu řada kadibudek. Kdo se na zážitek tohoto druhu necítí, může využít opodál stojící zázemí, kde se krom splachovacích záchodů nachází i sprchy s teplou vodou a plně vybavená kuchyně. Jezdí sem jednotlivci, rodiny, ale i větší skupiny, které obsadí celý areál. Například školáci z nedaleké waldorfské školy, kteří si v rámci vzdělávacího programu na statku u Říhů zkoušeli vyrábět sýr, štípat dřevo nebo řídit malotraktor (no řekněte, znáte lepší způsob, jak vnuknout klukovi nápad stát se sedlákem?). Jezdí sem vysokoškoláci, kteří mají přes den přednášky (přednáškový sál se také nachází na multifunkčním statku u Říhů) a večery tráví společně v jurtách. Proběhla zde dokonce svatba i s hostinou a přespání jak novomanželů, tak svatebních hostů. Zkrátka, využití jurt je mnohostranné – pro kurzy cvičení aikido nebo taiji, pro ženské kruhy a rituály. Několikrát zde probíhal kurz výroby šamanských bubnů.

Pro dobrodruhy i romantiky

Do jurty jezdí obecně dva typy lidí, jedni jsou jen zvědaví, chtějí prožít něco nového. Druhá skupina už má o kruhovém prostoru informace a jede cíleně, třeba umocnit energií jurty prožitek nějakého rituálu. Říhovi se nebrání ani trvalejšímu pronájmu. Lucka k tomu říká: „Kdo uvažuje o postavení vlastní jurty na trvalé bydlení, může si u nás zkusit, co to obnáší žít v jurtě delší čas – štípat dřevo, topit, nosit vodu…“ Sama za sebe, ač nadšená ze vší té krásy, si neumím celoroční obývání jurty představit. Vlastně ani zimní obývání jurty, které by Lucka prý doporučila všem párům před svatbou pro prověření vztahu. Aby muž mohl dokázat své ženě, že je schopný se o ni postarat.

Koukněte na: www.jurtcamp.cz

[/hide]

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/04

jako součást hlavního tématu čísla Zelená  dovolená

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

Pro Pravý domácí časopis fotím – s velkou radostí, píšu – s velkou pokorou a pracuji jako editorka – s velkým nasazením. O co více je v časopise pro čtenáře viditelná stopa fotografa – však fotka má moc povědět nepopsané i nepopsatelné, o to méně jsou rozeznatelné otisky práce editora, který v pozadí dohlíží na správnou délku textů, správné rozlišení obrázků a správné dodržování termínů.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné