Jak vyrobit vílu z ovčí vlny. 1 návod, vaše originalita.

Ráda vyrábím. Baví mě to mnohem víc, než si věci kupovat, protože si je mohu udělat přesně takové, jaké chci. Výrobky z ovčí vlny jsou navíc jednoduché a některé zvládnou i moji mladší bráškové (3 a 6 let). Jednoho dne táta přivezl hromady ovčí vlny na zateplení půdy. Vybrali jsme z ní tu lepší (merino) a vyprali. Nápad vytvořit víly měla sestřička Joannka.

Jak vyrobit vílu z ovčí vlny. 1 návod, vaše originalita.

Co k tomu potřebujeme: Různé druhy barev ovčí vlny, jehlu na filcování, drátky, molitanový polštářek. V případě, že si vlnu budete sami zpracovávat, tak ještě barvy Duha (nebo Iberia) a česáček.

Jak vlnu zpracováváme: Ostříhaná vlna z ovcí je různá. Na vyrábění vybereme vždy tu nejlepší a několikrát vypereme, aby se zbavila špíny a mastného tuku lanolinu. Rodiče na to vyrobili směs ze sody a nastrouhaného mýdla na praní. Vlnu tedy několik dní máčíme v lavoru a následně na ni ještě stříkáme proud vody hadicí. Potom ještě na sluníčku nebo u kamen sušíme. Barvíme ji stejně, jako když batikujeme trička nebo cokoli jiného.

Na konec se vlna pomocí dvou česáčků rozčeše. My se sourozenci se vždy při sundávání z česáčku hodně popícháme, tak na to pozor.

Jak vyrábím vílu: Nejdříve si vezmu chomáček vlny a zabalím ho do kuličky. Do té píchám, dokud není tvrdá. Potom si z další vlny udělám malý váleček a stejným způsobem vytvořím krk, který následně k hlavě zase připíchám. Krkem protáhnu drátek, abych ho měla na obou koncích stejně dlouhý. Vezmu si pruh vlny a omotám ji kolem drátku. To budou ruce. Když se obmotají drátky, vybereme si barvu vlny, která bude na šaty. Z té uděláte válec na vršek šatů a připícháte mezi ruce. Stejně jako krkem protáhneme tělem drátek a opět si vezmeme pruh vlny. Tentokrát jsme vytvořili nohy, které dole můžeme zakončit botkami. Baví mne nohy tvarovat, aby vypadaly jako opravdové, ale je to z celé figurky to nejtěžší. Obmotáme a připevníme jehlou, aby to dobře drželo. Víly mají šaty z lístečků a ty vytvořím tak, že si vezmu jakoukoliv barvu vlny a vytvaruji pícháním lístečky. Ty zase jehlou připevním k tělu a mám hotové šaty. Na oči použiji tenoulinký proužek černé vlny a udělám tvar očí. Na pusinku vezmu proužek červené. Na vlasy utrhneme tak dlouhý kus vlny, jak dlouhé vlasy chceme, a také připícháme. Můžete udělat culíky, copánky… co budete chtít. A nakonec křídla: dělají se stejně jako lístečky na sukénku, ale uděláme tvar křídel. Vílu máte hotovou a už si ji můžete jenom ozdobit, aby byla přesně taková, jakou chcete.

Na nejrůznější sámo-dómo Viktorčiny výrobky se můžete podívat na facebooku na stránce: Vydavatelství a výtvarný ateliér Kořeny. A pokud chcete podpořit její projekt „trampolína“ (na kterou si šetří), můžete si některé včetně víl i objednat.

Autor: Viki Suchá, 10 let