Jak vybrat nezávadnou, ekologickou hračku, která bude vaše dítě rozvíjet.

Přemýšleli jste někdy nad smyslem slova „dárek“? Je jasné, že proto, aby byl dárek dárkem, musíme jej nejprve někomu darovat. Toto darování však není pouhým aktem předání, ale obnáší především výběr dárku jako takového. Úsilí věnované rozhodování, zda je ten, či onen dárek ten pravý, obdarovaný již vůbec nepozná. Co je ale patrné, je to, co s dárkem dáváme – vkládáme do něj sami sebe, svoji duši, svá přání. Ponechám na každém z vás, kolik faktorů je pro vás rozhodujících při výběru dárku pro blízké a rodinu, shodneme se ale určitě na tom, že výběr hraček pro děti je něco víc. Hračky jsou totiž jedním z největších stimulů pro dítě, a právě proto je tak obtížné je vybírat. Když už tedy s dárkem dáváme kus sebe sama, měli bychom zapřemýšlet, co je pro nás při výběru hraček nejdůležitější a co chceme dárkem dítěti předat.

Jak vybrat nezávadnou, ekologickou hračku, která bude vaše dítě rozvíjet.

Pro mě jsou určitě ve výběru hraček nejdůležitější především tato tři kritéria: materiál, zpracování a smysl. Nechci vás ale zahlcovat mluvením o atestech a certifikátech, a proto to shrnu jednoduše. Každá vhodná hračka by měla být vyrobena tak, aby byla nejen nezávadná pro dítě, ale také pro přírodu. Pokud se tedy firma při výrobě ohlíží i na to, co vlastním projektem ovlivňuje, a snaží se to napravit, nebo dokonce jít nad to, pak je to pro mě správná volba. Pokud je tedy hračka vyrobena z kvalitního, nezávadného a nejlépe ekologického materiálů, zbývá už jen řešit, co od hračky očekávám já a co mi ona nabízí. Zde samozřejmě záleží na věku dítěte a na představě každého z nás.

Pokud uvažujete stejně a rádi byste získali pár nápadů na dárky ve formě hraček, které jsou kvalitně zpracované a mají smysl, zde je několik tipů:

Začněme v batolecím období, kdy dítě zkoumá vše kolem sebe. Hmatem si prohlíží nejrůznější předměty a zjišťuje jejich funkci. Skvělou pomůckou vhodnou právě pro období okolo roku, roku a půl je Kojenecká kasička. Pomůcka z lipového dřeva, v přírodním provedení. Součástí kasičky je také pět modrých dřevěných žetonů.

Pokud chcete jít s dobou, ale stále ve hravém stylu, darujte dítěti ekologický telefon. Můj první telefon je velmi důmyslně propracovaná hračka z kaučukového dřeva a pro jeho obarvení jsou použity pouze barvy na vodní bázi, které jsou bezolovnaté a bez těžkých kovů. Místo displeje obsahuje telefon lupu a místo číselníku barevné korálky, což podněcuje dítě v interaktivní a nápadité hře a dopomáhá mu rozvíjet své kognitivní schopnosti.

Jakmile se dítě naučí chodit, už ho nezastavíte. Můžete mu tedy darovat bezva barevného kamaráda ze zvířecí říše. Tančící krokodýl je vyroben také z kaučukového dřeva. Krokodýl je připevněn k tenkému provazu, za který ho může dítě snadno táhnout. Pohybem se krokodýlovi rozpohybují záda, což vydává klapavé zvuky, a krokodýl vypadá, jako když tančí.

Dřevěné hračky ve vodě? I to je možné… Firma PlanToys, která vyrábí již zmíněné ekologické hračky z kaučukovníku, se vrhla i do vodního světa… Vynikajícím doplňkem pro čas strávený při koupání a hrách ve vodě je Koupelová sada v tématu mořský život. Případně se můžete inspirovat různými čluny pro vodní závody.

Pokud se ale chcete zaměřit spíše na procvičení jemné motoriky prstů, doporučuji Dům se zámky, který je celodřevěný s kovovými zámky a patenty. Několik druhů zámků a patentů nutí dítě přemýšlet o principu zamykání.

Pro starší děti tu máme dřevěnou Balanční desku, která pomůže procvičit motoriku celého těla a zdokonalit rovnováhu. Nakláněním desky vlastní vahou se dítě snaží dostat kuličku doprostřed labyrintu. Hravým způsobem se tak učí trpělivosti a koordinaci vlastního těla.

Z oblasti Montessori pomůcek pro trochu starší děti doporučuji dřevěné Puzzle Evropy. Jednotlivé dílky představují evropské státy, úchyty jsou umístěny v oblasti hlavního města. Díky mapě si dítko jasně představí, které státy jsou jak velké, které mají moře a které ne či které mají nějaký nepravidelný tvar.

Pokud vaše děti mají zájem o přírodu, zvířata či si hrají rády s figurkami, mohu vřele doporučit tuby s miniaturami, které umožní dítěti lépe poznat jednotlivé oblasti nejen přírody, ale také celého světa a jeho historii. Tuby obsahují ručně malované figurky vyrobené z ekologického plastu. Každá tuba je pak přímo zaměřena na nějakou určitou oblast světa. Krásné jsou např. Život v pralese, Africká vesnice nebo Stavby světa. Díky realistickému zpracování dítě mnohem lépe poznává okolní svět a učí se jeho jednotlivé oblasti. Tak je tomu i u miniatur, které jsou zaměřeny na vývojová stádia určitých živočichů. Životní cykly, např. berušky, žáby nebo včely, jsou výbornou pomůckou pro pochopení jednotlivých etap v životě určitého jedince.

Na to vybrat jen několik hraček a trefit se všem do vkusu, jejich zájmu a především představě o dárcích je jeden článek opravdu málo, a tak doufám, že jsem vás alespoň inspirovala k hledání v různých oblastech, které odpovídají pojmu ekologická hračka. Důležité je si při výběru vzpomenout na to, že darujeme především kus sebe sama, pak je hledání přeci jen jednodušší.

Koukněte na: www.MontessoriHracky.cz

barbora-sedinova.jpgAutor: Barbora Šedinová