Jak to chodí v lesních školkách? Pojďte se podívat.

Můj syn chodí do lesní školky v Řevnicích. Přijal ji jako další naprosto samozřejmou věc ve svém životě. Otázky jeho okolí typu: “A to jste opravdu celý den venku?” nebo “Kam chodíte na záchod?” nechápe. Taková školka není pro každé dítě a s tím, jak syn roste a řádí čím dál víc, zjišťuji, že není ani pro každého rodiče. Občas se mi do mateřské náruče vrátí dítě, které pod nánosy bahna a rudými tvářemi skoro nepoznávám. Vrací se ale spokojené, vyřáděné a velmi často i s nějakým lesním moudrem, nad kterým se musím často sama zamyslet. Zažila jsem tady krásné setkání s ostatními rodiči, mnoho společných slavností i velmi osobní synovy oslavy narozenin. Pokud nakoukneme pod pokličku, zjistíme, že svět tady je tak trochu jiný a někdy slova nestačí. Možná více napoví pár fotografií a zápisků zdejších průvodců, kteří jsou tu místo učitelů. Nahlédněte se mnou.

Jak to chodí v lesních školkách? Pojďte se podívat.

Průvodkyně Janka:

Kytičkou dnešního dne byla pupalka dvouletá, kterou děti kapku neomaleně otrhaly a její krásně žluté květy si různě uschovaly. Dozvěděly se, že je to rostlinka léčivá a vzácná, což Kryštof pojal za své. Vybral od dětí květy a hrdě je v batůžku plánoval dovézt svému tátovi, který z ní vyrobí lék a poté bude distribuovat prý do všech sanitek po lahvičce.

--------------------

Odpoledne jsme se vydali hledat "místo, pro dravou šelmu“, tedy místo, kde se budeme cítit v bezpečí ve chvílích, kdy nám není nejlépe, potřebujeme se vykřičet, vyvztekat, vybít, poplakat si, nebo jen v klidu spočinout. Tak, abychom nerušili ostatní a zároveň nikdo nerušil nás. Obešli jsme pečlivě celý pozemek a zvážili společně všechny možnosti. Nakonec zvítězilo místo u vrbičky, za spirálou. Pověděli jsme si o léčivých schopnostech tohoto stromu. Už v

pohádkách vystupuje vrba jako léčitelka. Dokáže prý naslouchat a pomáhat člověku s lidským trápením. Hned jsme také to místo společně zabydleli a všichni se proměnili ve smečku dravých šelem.

Průvodce Sebastián:

Popošli jsme k malému průhledu v lese, rozmístili karimatku na sluníčko a svačili. Pak jsme vytáhli provazy a každý si zkoušel, co dovedl. Někteří vázali provazy, jiní přivazovali větve a jiní tahali a vytáhli pařez! Holky si hrály na princezny a za každou cenu se snažily přesvědčit rytíře, že je ohrožuje drak a ať ho jdou zabít. Kluci také chvilku dělali kováře, protože bylo spousta dětí, které měli meče (klacky), ale tupé. Jako kovadlina posloužil vytažený pařez, jako kladivo kámen.

Průvodkyně Gábina:

Dnešek byl ve znamení narozeninové oslavy pro dvě malé slečny. Po ranním kroužku jsme jim namalovali narozeninové obrázky. Někteří z vás pomáhali s obíráním šípku, který přinesla Janka, když zastřihávala keř u cesty. Poté jsme zlatou bránou nechali vstoupit do týpí naše dvě narozeninové královny. Skřítek v rukou Míly nám pak převyprávěl jejich dva příběhy o zázraku lidského života.

------------------------------

Dnes jsme vyráběli draka z javorového listí. Na poli jsme pak složili draka, který k nám přiletěl až z daleké Číny, kde mají draci dlouholetou tradici. Poprosili jsme větřík říkankou, aby foukal a opravdu. Dráčci se vznesli. Vítr vanul zlehka a také naši dráčci létaly jemně a lehce. Chvilkami vysoko a chvilkami vůbec. Ale bylo krásné teplíčko a všechno kolem zářilo podzimními barvami.

------------------------------

Dnes jsme se pustili do úklidu. Holčičky zametaly a hrabaly listí a kluci řezali dřevo. Také jsme vybrali zase něco kamenů z trávníku. Pak jsme se pustili do přípravy oběda. Gábi prvně rozdělala ohýnek bez papíru, s březovou kůrou a to jí potěšilo. Před domečkem nám Ondra s Májou udělali bránu a po jednom jste si pak chodili pro svoje talířky a lžičky. Popřáli jsme si, snědli výtečnou rajskou, umyli po sobě každý nádobí a šup, odpočívat do týpí.

----------------------------

Děti měly možnost zažít, jak jednoduché a přitom silné je, dělit se a pomáhat ostatním. Nacházely zlaté penízky, které sv. Martin rozházel po lese a dělily se tak, aby měl každý. Snažily se vzájemně si pomáhat i jiným menším dětem. Protože byly pozorné, našly dokonce i podkovu, jenž upadla koníkovi, když sv. Martin projížděl naším Hnízdem.

Dobrá zpráva

Rodičům, jejichž děti chodí do lesních školek svitla koncem letošního března naděje. Doposud za lesní pobyt pro své děti platí sami. Ministerstvo školství ale nyní po dvouletém testování sdělilo, že děti jsou v tomto typu vzdělávání připraveny do školy stejně jako ty, které projdou klasickou školkou, a proto na jejich provoz začne i přispívat. Drobný háček je, že příspěvek dostanou pouze ty lesní školky, které budou součástí školek běžných.

Fakta:

Lesní mateřské školy jsou založeny na myšlence - S dětmi venku za každého počasí, bez zdí a plotů. V roce 1954 vznikají první lesní školky v Dánsku, které inspirovaly sousední Německo. V Česku začínají vznikat od roku 1993. K rychlému rozšíření přispělo legislativní uznání a s tím spojené státní financování. Lesní školky dnes existují také ve Švýcarsku, Rakousku, Velké Británii, USA nebo v Japonsku. - V České republice funguje zhruba 60 lesních MŠ sdružených do Asociace lesních školek.

Koukněte na www.lesnims.cz www.skolkazeme.blogspot.cz www.jedenstrom.cz www.skolkavetvicka.cz

Autor fotografií: Petr Hoffelner, www.hofik.cz

Zuzka naskočila do projektu s názvem Pravý domácí ještě předtím, než vůbec vznikl. Nejdříve měla na starost naši fanouškovskou základnu na facebooku, kterou vypiplala a věnovala jí péči. Zkusila si i psát a zalíbilo se jí to. Do budoucna by chtěla psát víc. Zajímá se o témata jako jsou udržitelné stavitelství, permakultura, přirozené porody, divoké bylinky, zdravé a udržitelné stravování, přirozená péče o děti a techniky duševního rozvoje.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné