Jak si uplést bavlněný hadřík, aby netrpěla vaše „ekoduše“.

Každý používá pro mytí nádobí anebo při úklidu domácnosti něco jiného – houbičku, hadřík nebo i kus starého nepotřebného trička… My jsme dříve používali houbičky, které ale brzy dosloužily, začaly zapáchat a musely se vyhodit. A to špatně nesla má „ekoduše“. Pak mě ale jednou napadlo, že by vlastně mohlo být fajn si takový hadřík vyrobit. Uplést z bavlněné příze. Bude nějakou dobu sloužit, podle potřeby se vypere a může se použít znovu.

Jak si uplést bavlněný hadřík, aby netrpěla vaše „ekoduše“.

Vroubkování uklízí za vás

Pár jsem si jich udělala a jsem z nich nadšená. Dokonce jsem s nimi i jedny Vánoce obdarovala všechny kamarádky. Jestli máte chuť, můžete si je také vyrobit. Hadřík můžete háčkovat i plést. Záleží na tom, která technika je vám bližší. Já ty své pletu, protože se mi zdá vroubkování, které při pletení vzniká, praktičtější – při úklidu výborně vydrhne potřebná místa místo kartáče, když ho použijete při koupeli místo žínky, krásně promasíruje pokožku.

Vždycky jich mám v oběhu víc najednou. Vydrží určitě rok, možná i déle, záleží na tom, jak často ho budete používat. Každopádně oproti jednorázové houbičce je jeho životnost – troufám si tvrdit – i několikanásobná. Navíc se jedná o ruční a ne tovární výrobu.

S bavlnou to lépe saje

K pletení hadříků jsem zvolila bavlněnou přízi. Při veškeré práci preferuji přírodní materiály, pokud to jde. A právě díky použité bavlně hadříky dobře sají vodu. Po použití je nechám volně proschnout a peru podle potřeby. Když zrovna chystám barevné prádlo na praní a s malými dětmi peru poměrně často, přihodím ho k ostatním věcem a použiju další hadřík.

Je ještě jedna věc, která mě na tom baví. Pokud si chcete potrénovat pletení, či vyzkoušet nový vzor, je tohle ideální příležitost. Můžete trénovat a zároveň tvořit něco užitečného.

A nezapomeňte jich pár vyrobit i pro svou rodinu a přátele. Věřím, že je takový dárek potěší. Je přece dělaný ručně a s radostí!

Postup na pletený hadřík:

Potřebujete jen onu zmíněnou bavlněnou přízi, spotřeba na jeden hadřík cca 25g, a k tomu jehlice. Jaké jehlice použít, se dočtete na přebalu příze anebo vám poradí v obchodě.

  • Na jehlice si nahodíte asi tak 30 ok. Pokud s pletením začínáte, podívejte se na internet, třeba na stránky http://kukuruku-shop.blogspot.cz/search/label/škola pletení, kde jsou popsané různé metody nahazování i základní techniky pletení.
  • Co se týče počtu nahozených ok, můžete si toto číslo upravit podle sebe. Zda budete chtít hadřík menší, větší a také i v závislosti na síle použité příze.
  • Když máte oka nahozená, pletete všechna oka hladce, včetně ok krajových.
  • Kolik řad uplést, je čistě na vás. Já se většinou snažím o čtverec nebo vyšší obdélník. Když mám pocit, že už to je tak akorát, uzavřu v poslední řadě všechna oka a zapošiju volné konce.

A je to hotové. Doporučuji jich z vlastní zkušenosti vyrobit hned několik, jeden je opravdu málo. Dobře například vypadá i hadřík pletený tzv. hráškovým vzorem. Uplatníte i vzor „dlouhá rýže“ nebo jakékoli jiné. Je to jen na vás.