Jak přiblížit dětem ekologii zábavnou a hravou formou

Ekologické písničky, to je nový hit, který možná ovládne skrze děti i vaše domácnosti. A bude za to mociPetr Stárek, kapelník z Ekopely, hudební skupiny, která hraje a zpívá ekologicky. Písničky jsou to chytlavé a veselé, ale Petrova cesta k nim byla poněkud dramatická. Podobně jako v pohádkách, kteréjsou Petrovou inspirací, i tady to nakonec dobře dopadlo. A navíc – ekologicky!

Jak přiblížit dětem ekologii zábavnou a hravou formou

Začalo to poměrně nevinně před dvěma lety, kdy Petr Stárek se svou ženou Veronikou přišli s unikátním ekologickým projektem. Zapojili do něj děti z Montessori školky v Rodinném centruVyšehrádek, které provozují.Půl roku tady děti vytvářely téměř umělecká díla ze tříděného odpadu,malovaly obrázky, hrályhry a Petr skládal písničky na ekotémata. Projekt měl u dětí obrovský úspěch, a když skončil, byla škoda nechat vzniklý materiál ležet ladem. Petr vydalknížku a na hudební pódia i do rádií vkročila s novým CD jehoEkopela.

Od nádoru mozku k otevření psychosomatické praxe

Petr prodělal v životě velký předěl, který ho nastartoval k úplně jinému pohledu na jeho život a Život obecně. V roce 1997 prodělal prosak mozkového aneurysmatu, následovala náročná operace mozku a další posttraumatické psychické potíže, které po takových zákrocích nejsou výjimkou. „Po operaci jsem přišel o čich, a tím částečně i o chuť, což člověku také nepřidá. Prošel jsem si různými terapeutickými metodami a některé z nich jsem sám začal studovat,“ popisuje Petr situaci, která v roce 2001 vyústila v otevření vlastní psychosomatické praxe.

Tím se ovšem dostal také k dětem, protože ve velké míře využíval různé Montessoripomůcky a materiály. Celý jeho život se zkrátka obrátil o 360stupňů a nic nebylo jak dřív.

„Můj pohled byl komplexnější a protkaný souvislostmi. Mnoho věcí ve společnosti se mi nelíbilo a pochopil jsem, že je nutné začít od sebe. V terapiích jsem víc pracoval s dospělými než s dětmi a častokrát jsem měl pocit, že je velmi těžkopádné a někdy až nemožné klientanavést, aby sám uviděl, kde je třeba svůj život změnit,“ říká Petr k okamžiku, kdy mu došlo, že začít se musí ve všem od dětí.

Jsem prostředníkem Života, ne vychovatelem

Ve chvíli, kdy se mu narodila druhá dcera, Marie, věděl, že pro ni chce připravit takové prostředí, které ji nezatíží traumaty. Aby bylo svobodné, ale zároveň i takové, kde řád a zdravá zodpovědnost mají své místo. „Zjistil jsem, že nemá cenu děti vychovávat, ale být u jejich vývoje, brát je vážně a být spíš prostředníkem a pomocníkem než vychovatelem. Uvědomil jsem si také, co vše jsem mohl dát a nedal své první dcerce Anitě. Koneckonců, co může nabídnout „dvacetileté dítě“ svému dítěti, natož v roce 1987, který se tehdy psal,“ dodává.

Petrova žena Veronika s jeho pohledem na věc naprosto souhlasila, a tak nebylo daleko k založení Rodinného centra Vyšehrádek a Montessori školky – tato metoda se jim totiž zdála nejpřijatelnější, ale neváhají do tohoto přístupu zavést i některé prvky Waldorfu a jiných metodik a metod.

I ekologie může být zábavná

Ale zpět k trendy ekologickému zpívání. „Ekologická osvěta u dětí nás napadla spontánně, nejen proto, že máme rádi přírodu, ale i proto, že není až tak moc informací o ekologii pro děti v té zábavné a hravé formě,“ doplňuje Petr.

Koncept, který vytvořili u „svých“ dětí ve Vyšehrádku, zabral a fungoval, a proto se rozhodli „poslat ho dál“ jako motivaci či inspiraci těm, co s dětmi tráví svůj čas, ať jsou to učitelé, vedoucí táborů, rodiče apod.

Petr s Veronikou a několika stejně nadšenými kamarády dali celý projekt dohromady a písničky vydalitakéna CD. Jako obal posloužila kniha plná nejen not, ale také textů, ilustrací, fotek a především zábavných a přitom vzdělávacích praktických cvičení.

A ekologické zpívání pokračuje: Petr Stárek byl v 90. letech aktivní hudebník, spojil se proto s pár dalšími muzikanty a nyní hrají naživo – jejich styl strhne doslova každého, děti i rodiče, protože spojiliekologii, hudbu a zábavné divadlo v jedno.

Koukněte na: www.malydobrodruh.cz www.vysehradek.cz www.ekopela.cz