Jak přežít duševní nemoc partnera a jak mu pomoci

… Ležím v posteli a venku už pomalu začínají zpívat ptáci, jak já nesnáším ten jejich ranní zpěv a tu jejich aktivitu. Ležím a opět jsem celou noc nespal. Pomalu se vsakuji do postele a snažím se nebýt, jde mi to těžce. Za chvíli bude zvonit budík a já bych měl vstát a jít něco dělat. Alespoň se umýt. Ne. Zamáčknu budík, vypínám mobil a konečně se nechám přemoci únavou, na kterou tak dlouho čekám. Spím...

Jak přežít duševní nemoc partnera a jak mu pomoci
… Jsem v práci a tupě zírám před sebe, už ani nevím jak dlouho. Bojuji s bolestí, která mi svírá hrudní koš. Každé nadechnutí je pro mě boj na život a na smrt. S každým výdechem si říkám, že to už bylo naposledy. Kolik toho ještě budu muset vytrpět, než mi konečně dovolí odejít, odejít navždy a daleko...
… Jedu autem po dálnici a nemám ani tušení, kde jsem. Křečovitě se držím volantu a jediné, co vnímám, je řev motoru. Nemám sílu zařadit čtyřku a přidat. Auta na mě troubí. Oči mám zafixované na silnici před sebou a čekám, až se budu moci pohnout. Konečně se mi podařilo sundat nohu z plynu a auto se po několika poskocích zastavilo...
… Sedím na obrubníku a opírám se zády o plot. Nohy se mi klepou tak, že se na ně nemohu postavit. V třesoucích se rukou pevně svírám tašku, ve které mám telefon. Chci si zavolat o pomoc, ale nejde to, nedokážu pohyby ovládat. Sedím a čekám, až to přejde. Obličej mám zkřivený do ohyzdného šklebu a z koutku úst mi visí slina až na zem. Plně si vše uvědomuji, ale tělo mě neposlouchá...

Tvoje deprese – můj život

Pokud nevíte, o čem píši, a něco podobného jste nikdy nezažili, tak vám musím pogratulovat, nevíte totiž, co je pořádná deprese. Právě pro vás je můj článek určen. Výše uvedené úryvky jsem zaslechl při vyprávění svých známých, kteří mají co do činění s touto zákeřnou a nevyzpytatelnou nemocí, která v poslední době postihuje čím dál více lidí bez rozdílu pohlaví a věku. Pokud někdo depresemi trpí, má už dost problémů sám se sebou, aby to vůbec přežil. Co s tím ale mají dělat ti ostatní, všichni ti, kteří depresi nemají? Jak se naučit žít s člověkem, který jednoho dne přijde s tím, že má depku, nebo dokonce ani nepřijde a vy sami poznáte, že to je deprese, kdo na vás jeho ústy mluví.

Život nebo alespoň jeho část se vám změní k nepoznání. Najednou si uvědomíte, že váš blízký potřebuje pomoc. Nejste už jen dva, vstoupila mezi vás nemoc, která se vás snaží odcizit. Co s tím? Člověk, kterého jste znali, nebo jste si to alespoň mysleli, se vám najednou začne měnit před očima.

[hide]

Mám nemoc, přiznávám

Když mi začne téct z nosu rýma, k tomu se přidá kašel a bolest v krku, je mi jasné, že se mnou není něco v pořádku. Nejdříve si řeknu, že to přejde, lehnu si o víkendu do postele a doufám, že se to obejde bez léků, a opravdu to tak v mnoha případech i je. Stane se však také, že to nepřejde a musím navštívit lékaře a zahájit intenzivnější léčbu, která po několika dnech zabere, a do týdne jsem opět jako rybička. Důležité ale je uvědomit si, že jsem nemocný.

Stejné to je i s chorobami duše. Nemoc z ničeho nic udeří, chvíli nám trvá, než si toho všimneme a uvědomíme si, že nejde o lenost nebo nedostatek energie, další chvíli se ji snažíme překonat sami, ale to nejtěžší je si přiznat, že opravdu trpíme nějakou duševní nemocí, a vyhledat odbornou pomoc. Právě tato poslední fáze bývá nejdelší a zde často záleží na lidech, se kterými jsme v každodenním kontaktu a kterým na nás záleží.

Lásko, Bože lásko…

Žiji s člověkem, který trpí nějakou formou duševní poruchy. Ataky nemoci jsou absolutně nepředvídatelné a nemohu si být jistý dne, hodiny, ba ani minuty, že se nestane něco nepříjemného. Vztah se pomalu, ale jistě rozpadá, nemocný se mi a celé rodině pomalu vzdaluje. Nevím, jak dál. A právě v této chvíli je dobré si vzpomenout na lásku. Na fakt, že někoho milujeme a dokážeme lásku darovat, a dokonce i láskou léčit.

Léčba láskou je prastará metoda léčby různých nemocí a podle mého názoru je vhodná právě u nemocí duše, vždyť i láska z duše vychází. Máme-li doma nebo ve svém okolí někoho, kdo trpí nějakou duševní poruchou, neváhejme a dejme mu co nejvíce lásky můžeme. Proces léčby může být pomalý a často i bolestivý, ale láska nemá žádné vedlejší účinky a působí blahodárně na všechny, kdo se ocitnou v její blízkosti. Milujme tedy své blízké a zvláště ty, kteří naši lásku nejvíce potřebují.

[/hide]

ilustrace: Anna Fialová

Poznámka: Článek je napsán v mužském rodě jen pro zjednodušení textu, nevyplývá z toho však, že by autorem byl muž nebo že by psal jen o mužích. Deprese si své oběti nevybírá podle pohlaví, onemocnět můžeme všichni.

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/03

jako součást hlavního tématu čísla Nemoci duše

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

vstoupil k PDČ se svojí mocnou mužskou energií, pomáhá organizačně, redakčně i autorsky. Jeho velkým tématem je bezobalový způsob života.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné