Jak na štípance od hmyzu přírodními prostředky

Takoví malí tvorečkové to jsou, a jak dovedou potrápit! Nejčastěji nás ohrožují komáři, muchničky, ovádi, vosy, včely, případně sršni a zapomenout nesmíme ani na klíště. Obvykle způsobí svědivé štípance, které nám znepříjemní život jen na pár dní, ale občas nám drobné papulky, zarudlé flíčky či puchýřky zůstávají na kůži i několik týdnů. Co s tím?

Jak na štípance od hmyzu přírodními prostředky

Jak ochránit domov

Nejlepší prevencí je nepustit si hmyz vůbec k tělu. Ne vždy je to ale možné a pak nám nezbývá nic jiného, než se stát pro hmyz neatraktivním, ideálně přímo nechutným. Jak to ale udělat, když nechcete používat chemikálie? Naše babičky vysazovaly jako ochranu před hmyzem do truhlíků do oken nebo na záhony pod okny vonné byliny jako levanduli, šalvěj, mateřídoušku, tymián, muškáty, afrikány a mnohé další. Pro nás vonné, hmyz svou vůní odpuzující.

Můžeme to udělat stejně. Pokud to nejde, použijme místo čerstvých bylin vonné esenciální oleje z nich vyrobené. Vybírat se dá z tea tree oleje, máty, mateřídoušky, rozmarýnu, fenyklu, extraktu z grepových semínek, oleje z vousatky draslavé, všem hmyz odpuzujícím bylinkám ovšem vévodí levandule a citronella, citronová tráva a citronový tymián. Několik kapek oleje se přidá do nádoby s horkou vodou, která odpařováním vytvoří jemný vonící aerosol. Olej můžeme také nakapat na proužky látky, které pověsíme do oken, nebo vodu smícháme s několika kapkami oleje a tuto směs rozstřikujeme na záclony nebo na okenní rámy.

Jak ochránit přímo sebe

Nechcete-li být terčem hmyzích kousavců, zkuste si vyrobit přírodní repelent, není to nic složitého. Výhodou je, že jeho vůni je možné přizpůsobit svému (nebo partnerovu) „čichovému“ vkusu a stát se tak obletovanějším někým mnohem příjemnějším. Do olivového, mandlového nebo jiného oleje, který nám voní, přidáme několik kapek některého z výše uvedených esenciálních olejů (na 1 ml nosného oleje přijde jedna kapka esenciálního oleje) a před pobytem v přírodě ho vetřeme do kůže. Takový přípravek je vhodný i pro děti, jenom je třeba dát si pozor na některé aromatičtější oleje jako tymián nebo tea tree olej, které mohou dětskou pokožku dráždit. Všechny repelenty se dají aplikovat na tělo i na oblečení.

 

Jak přečkat útok hmyzu beze zbraní

Pokud nás už něco pokouše a my zrovna nemáme po ruce žádný přípravek, pokusme se v přírodě některou z aromatických květin najít. List a květy rozetřeme mezi prsty a potřeme si krk, obličej, ruce a nohy. Největší šanci máme s mateřídouškou, která u nás v přírodě roste volně (trošku problém je ale s tím, že je zákonem chráněná).

Mezi další rostlinky, které hmyz nemá rád, patří šalvěj, bazalka, máta, rozmarýn, citronový tymián, citronová tráva, fenykl, oregano, pažitka, muškát, hřebíček, česnek, cibule a mnohé další. Nezapomínejme také, že se v létě hodně potíme a náš pot obsahuje řadu látek, které jsme přijali v potravě, tedy i látky z rostlin. Proto je možné se takto preventivně ošetřit pravidelným požíváním těchto aromatických rostlin ve stravě.

Jak na klíště

Jako prevenci setkání s klíštětem radím nosit do lesa dlouhé světlejší kalhoty (klíště je na nich dobře vidět), jejichž nohavice si můžete „ovonět“ některou z bylinných silic nebo výše uvedených repelentních přípravků. Co nejdříve po návratu se vždy prohlédněte, nejlépe si hned zajděte do sprchy a kompletně se převlékněte. I když se klíště přisaje, vězte, že k tomu, aby došlo k přenosu choroby, potřebují bakterie a viry nějaký čas, udává se, že déle než dvanáct hodin.

Proto je včasné odstranění klíštěte velmi důležité. Klíště vytahujeme nejlépe pomocí speciálních kleštiček jemným vyvikláním nebo vytočením. Pokud kleštičky nemáte, vyrobte si vatový tampon, naneste na něj trošku krému nebo oleje a vrtivým nebo krouživým pohybem klíště vytočíte natolik, že se pustí samo i bez dušení. Místo vydezinfikujte nebo alespoň přiložte na ránu mezi prsty rozmačkaný list jitrocele. Pamatujte ale, že malá lahvička dezinfekce by měla být vždy nedílnou součástí výletní výbavy, i kdyby tam nic jiného nebylo.

 

Jak na svědivé štípance

Nějaká ta potvůrka si na nás přeci jenom pochutnala a my se škrábeme. Co teď? Pokud jsme v přírodě, pak nejjednodušším a snadno dostupným řešením je opět jitrocel. Je to úžasná bylina, kterou navíc najdeme v přírodě prakticky všude. Lístek jitrocele omyjeme, pokud je kde, rozemneme ho mezi prsty a přiložíme na ránu. Funguje to na poštípání hmyzem včetně žihadel, ale třeba i na požahání kopřivou, což ocení hlavně děti. Jitrocel zmenší otok a uleví pálení a svědění.

Dobře poslouží také šťáva z čerstvě rozetřeného listu šalvěje nebo netřesku střešního. Z esenciálních olejů úlevu přinese 100% levandulový olej, tea tree olej, extrakt z grepových semínek nebo tinktura z dubové kůry. Vše je možné aplikovat na kůži přímo v koncentrované podobě. Postižené místo také výborně zklidní aloe vera, ideálně čerstvá. Odřízneme kousek listu a čerstvou šťávu naneseme na postižené místo.

Pomohou i homeopatika

Kromě bylin a akupresury se jako první pomoc při poštípání hmyzem hodí homeopatika, a to Ledum, pokud se jedná o bledý otok s bodavou bolestí. V případě většího zarudlého otoku s horkou kůží použijte Apis mellifica. Homepatikum užíváme co nejdříve po kousnutí v intervalu 10–30 minut jednu kuličku nízké potence (9–30 CH) až do zmírnění obtíží. Alternativně lze několik kuliček obou homeopatik rozpustit ve vodě a přikládat ve formě obkladu.

Tinktura z vratiče proti klíšťatům, vším a blechám

Hrst květů vratiče a tři najemno nasekané stroužky česneku přelijeme 100 ml lihu a necháme týden louhovat. Pak scedíme, přelijeme do rozprašovače a tímto přípravkem postříkáme nohavice, rukávy a boty před pobytem v přírodě. Tinkturu můžeme použít i na obojky pro zvířata, protože působí i na blechy a vši.

Tip na domácí repelent z rozmarýnu:

Několik stonků rozmarýnu přelijeme 100–200 ml horké vody, necháme asi 20–30 minut louhovat, přidáme lžíci vinného octa a přelijeme do nádobky s rozprašovačem.