Jak motivovat děti ke koupeli. Domácí výroba mýdla

Nevím, jak vaše, ale moje děti jsou o prázdninách z celého roku nejšťastnější, nejdivočejší a nejšpinavější. A míra špíny, která začíná být zažraná, je přímo úměrná nechuti se mýt. Když už znečistění potomků přesáhne hranice mojí tolerance, snažím se je ke koupeli motivovat vlastnoručně vyrobeným mýdlem.

Jak motivovat děti ke koupeli. Domácí výroba mýdla

Co potřebujeme:

Mýdlovou hmotu licí (Z 1 kg vyrobíme cca 20 menších mýdel na ruce. Pokud chcete do mýdel přidat ještě nějaké krášlící přírodniny, což děti dost baví, je lepší koupit hmotu čirou, transparentní.) Barvy do mýdla (Stačí 10ml lahvička žluté, modré a červené, z nich namícháte další barvy a odstíny.) Formy na výrobu mýdel (Lze použít i jakékoli silikonové formičky nebo bábovičky, které používáme v kuchyni, případně vyrobit jednu velkou mýdlovou bábovku a tu pak nakrájet.) Hmota, barvy i formy jsou k dostání ve výtvarných potřebách Éterické oleje (Skvělé do mýdel a vhodné pro děti jsou např. citron, levandule, heřmánek, mateřídouška, mandarinka…)

Jak to patláme my:

Děti vyšleme na sběr přírodnin, které chtějí do svého mýdla dát. Čím menší a jemnější tahle ingredience bude, tím samozřejmě lépe pro vzhled mýdla i naši pokožku. Vhodné jsou listy, květy, koření z kuchyně, ale třeba i skleněná kulička, kamínek, korálky…

My zatím připravíme nějaký velký omyvatelný stůl nebo podložku a ve vodní lázni rozpustíme mýdlovou hmotu. Neměla by se zahřát na více než 85 °C, jinak hrozí zakalení. Pokud děti nezabloudí v lese, každé si vezme čistý hrneček, čistou lžičku, způsobně sedí na židli a tiše čeká.

Doporučuji rozpuštěnou mýdlovou hmotu přenést na stůl i s vodní lázní, aby zůstala co nejdéle horká a nezačala tuhnout dřív, než potřebujeme. Každému dítěti nalijeme do hrnečku přiměřené množství hmoty a obrníme se trpělivostí. Začne alchymie proložená strkáním se nad oleji, přetahováním se o barvy, výkřiky jako „Teto, pomoc, mně už to tuhne!“, „Mami, jak se namíchá oranžovo fialová?“ atd. Prozaicky řečeno: do hmoty přidáte pár kapek jedné nebo více barev (doporučuji začít úsporně, když bude barva příliš sytá, krásná fialka se v ní ztratí. Ztmavit můžeme vždycky). Pak přijdou na řadu cca 4 kapky éterického oleje, podle velikosti mýdla.

Zlaté, léty prověřené pravidlo zní:Zamíchat jen zlehka (!), aby se hmota rovnoměrně obarvila a ovoněla až v samém závěru! Míchání sice děti hodně baví, ale hmota pak začne rychle tuhnout a stává se z ní nehezký slepenec.

Tekuté směsi co nejdřív vlijeme do formiček a zanoříme do nich připravené kvítky, lístečky a mrtvé brouky tak, aby nevyčuhovali.

Když mejdlíčka trochu zatuhnou a nehrozí vylití, odneseme je do lednice. Po zhruba ¾ hodině vyndáme, vyloupneme, okrájíme případné přelité okraje a můžeme se radovat. A hlavně UMÝT!

Monika je novinářka, moderátorka a také dlouholetá kamarádka matky časopisu Petry Kruntorádové, kterou poznala na studiích žurnalistiky. Takže tak nějak přirozeně vyplynulo, že bude pro Pravý domácí NĚCO tvořit. Od prvního čísla píše pravidelně fejetony, tu a tam rozhovor a poslední dobou stříhá a lepí koláže, což ji náramně baví. Fejetony Odvrácená strana matky vyšly v r. 2016 knižně, knížka se líbí, a to Moniku baví také. Ještě ji baví její dcery Rozárka a Viktorka, kocouři Cipísek a Simba a manžel Martin, který její fejetony ilustruje. Prý rád. Moničiným koníčkem jsou aromaterapeutické masáže a společenský tanec.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné