Jak být čilý i po devadesátce, recepty z dob našich prababiček

Dopis, který předcházel plánování tématu Zavařování, dorazil klasickou poštou. Byl napsán na stroji, 90 letou paní Vlastou a začínal velmi mile. Nedalo nám to a krom toho, že jsme se rozhodli podělit se s vámi o pár receptů paní Vlasty, zapátrali jsme i dál a zjistili víc o této milé a vitální paní…

Jak být čilý i po devadesátce, recepty z dob našich prababiček

Paní Vlasta Jambrichová se narodila v roce 1928 na statku. Její otec byl zahradník a pomolog (pomologie je specializované odvětví botaniky zabývající se popisem a podrobnějším studiem odrůd ovoce) a pro svou dcerku velký vzor. S maminkou, která zase rozuměla bylinkám, lesním plodům a houbám, chodila malá Vlasta často do lesa. Kuchařskému umění se pak naučila od své babičky.

[time-restrict on="2019-08-07"]

Když byly Vlastě 4 roky, její milovaný tatínek zemřel na následky válečného zranění. Moc těžko se s jeho smrtí vyrovnávala, ale všude okolo ní bylo tolik živé krásy, kterou vytvořil tatínek, že se k přírodě na celý život upnula.

V tomto roce oslaví 90 let, ale i tak je paní Vlasta stále velmi aktivní. Je přesvědčená, že člověk musí tvořit, a nejhorší je pro ni nuda. Takže čte (naposledy všech 10 dílů edice Zvonící cedry Ruska a je zapálená pro projekt rodových statků), píše povídky a vzpomínky ze svého života, vypisuje si zajímavosti a rady, zajímá se o alternativní medicínu, šije, ale nejraději pracuje na zahradě.

Před 25 lety jí diagnostikovali polyneuropatii a přidala se porucha rovnováhy. Lékařské sdělení bylo, že do pěti let bude na vozíčku. Stav paní Vlasty se sice zhoršoval, ale dnes je stále soběstačná. Chodí s chodítkem a na zahradu se dostane za pomoci francouzských holí, ale tam si dokonce klekne a pleje nebo dělá různé jiné zahradní práce, kromě obstarávání stromů. Na všechno si vymyslela nějaké zlepšováky, aby to zvládla.

[/time-restrict]

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/08

jako součást hlavního tématu čísla Zavařování

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

Pravý domácí časopis pro mě skýtá skutečné bohatství. Začíná to lidmi, kteří tvoří redakci a kteří jsou mi všichni milí. A dál se to krásně větví: díky článkům – většinou o zajímavých lidech – a také díky mnohým setkáním mám možnost poznávat další a další prima osoby. A díky nim se dál seznamuji s dalšími. Je to nekonečný proces, kterým proplouvám a který mě blaží.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné