Skvělé recepty na podzimní ovocné koláče

Pečení ovocných koláčů neodmyslitelně patří k atmosféře celého léta. Jak se blíží září, nastupují jablka, švestky a hrušky. Moc mě to baví, hlavně když se hojně urodí a celá zahrada v zářijovém oparu voní a sálá šťavnatými plody.

Skvělé recepty na podzimní ovocné koláče

Nejen mouka může být základem

Základem koláčových těst bývá nejčastěji mouka. Přiznám se, že za léto se mi už ale ten moučný základ trochu přejedl, a tak coby suroviny na těsto přicházejí další hráči. Pevnější a plnější strukturu dá těstu celozrnná krupice, představte si těsto z krupicové kaše, je moc příjemné a máte lepší pocit, že se máte do čeho pořádně zakousnout. Pokud chcete základ opravdu hutný, dá se výborně použít pohanka lámanka či obilná trhanka, krásně lepí, drží a vytvoří pro ovoce pevný podklad.

Mým letošním hitem jsou jáhly. Dozrává nám spousty jablek, takže jablečný jahelník voní u nás v kuchyni poměrně často. Strukturou je velmi vláčný a vlhký, sice rozpadavější a často hlavně děti potřebují na jeho jedení lžičku, ale to vůbec nevadí. Kombinace rozvařených jahel s jablky a vanilkovým pudinkem je dokonalá, na svačinu, snídani nebo třeba i do krabičky na výlet. Prý se dá coby základ těsta využít i kuskus, ale to jsem zatím nezkoušela.

Nejen cukrem lze sladit

Cukr používám doma spíš málo a v bílé podobě vůbec ne. Hledám alternativy, jak se mu vyhnout, i když do některých receptů patří a užívám si je s čistým svědomím. Výbornou sladivost má různé sušené ovoce. Když ho přes noc močíte a ráno rozvaříte nebo rozmixujete, můžete ho použít nejen na slazení koláčů a dezertů, ale i jako přeliv na kaši nebo do bílého jogurtu. Výborné jsou například sušené meruňky, datle či rozinky. Mnoho dezertů a koláčů je sladkých již od ovoce samotného a cukr není potřeba používat vůbec.

Nejen ovoce do ovocných koláčů

Chcete-li zvýšit šťavnatost a vláčnost svých koláčů, doporučuji těsto obohatit strouhanou mrkví, řepou, cuketou nebo dýní. Ty dají koláči výjimečnost, jemnost a v případě řepy i pěknou barvu. Navíc přidaná zelenina zvýší v koláči i množství vlákniny, což ocení zejména vaše střeva.

Jahelník s jablky a skořicí

Jahelník s jablky a se skořicí

Doba přípravy: 60 minut, množství: 1 pekáček

Budete potřebovat: 250 g jáhel Probio, 5 PL třtinového cukru Bioharmonie, 50 g rozinek Bioharmonie, 1 vanilkový pudink Amylon, 300 ml mléka nebo obilného nápoje Isola bio, špetka soli, 30 ml slunečnicového oleje na smažení a pečení Biolinie, 30 g lískových ořechů Bioharmonie, javorový sirup Biolinie na polití, 1 jablko, 3 ryngle nebo švestky, 200 ml vody, 50 g másla, 2 vejce, 1 ČL skořice.

Postup: Ořechy nasekejte nahrubo, jablka a švestky nakrájejte nadrobno. Jáhly spařte horkou vodou a uvařte v mírně osoleném mléce s vodou do měkka (20 minut). Vmíchejte máslo a kaši dejte chladit. Vejce ušlehejte a za stálého šlehání přidejte olej, cukr a pudinkový prášek. Ušlehanou směs vmíchejte do vychladlé kaše. Přidejte rozinky, jablka, švestky, oříšky a skořici. Promíchejte a vložte do máslem vymazaného pekáčku. Pečte ve vyhřáté troubě na 180°C 35–40 min. Servírujte posypané skořicí a polité javorovým sirupem.

Švestková buchta s pohankovou krupicí

Švestková buchta s pohankovou krupicí

Doba přípravy: 60 minut, množství: 1 plech

Budete potřebovat: 150 g celozrnné mouky pšeničné Bioharmonie, 150 g pohankové krupice Probio, 200 g třtinového cukru Bioharmonie, 1 balíček kypřicího prášku Amylon, 1 vanilkový cukr Amylon, 130 ml slunečnicového oleje na pečení a smažení BIOLINIE, 250 ml mléka , 80 g lískových ořechů celých Bioharmonie, 300 g švestek nebo rynglí, 2 vejce, máslo na vymazání plechu.

Postup: Ořechy nasekejte nahrubo, švestky rozdělte na poloviny a vypeckujte. V míse smíchejte mouku a krupici s kypřicím práškem, v jiné míse ušlehejte vejce, olej, cukr, vanilkový cukr
a postupně přilévejte mléko. Nakonec postupně přidávejte mouku. Do těsta přidejte nadrcené oříšky. Vymažte plech máslem a vysypte moukou. Těsto rovnoměrně vylijte na plech a stěrkou rozprostřete, pokud je potřeba. Na povrch rozložte vypeckované švestky. Pečte v předem rozehřáté troubě na 180°C 25–30 minut.

Když jsem byla malá, chtěla jsem zachránit před vyhynutím ohrožené nosorožce v Africe. To se mi nepodařilo, tak teď zachraňuji přírodu a lidské zdraví pomocí biopotravin. Ve firmě PROBIO mám na starosti propagaci, komunikaci s médii, psaní článků a recepty. Občas mě můžete slyšet v rádiu vyprávět o zdravých potravinách nebo vidět vařit v televizi.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné