Hurá na bylinky - poradíme, co sbírat v dubnu

Pro bylinkáře je jaro pěkně zapeklité období. Na začátku dubna je často ještě sníh, holo, mrazivo a na konci dubna je už všude zeleno a sluníčko láká natáhnout se na nejbližší mez. Vášniví bylinkáři si v dubnu nemůžou dovolit experimentovat a často jdou na jistotu, na osvědčená místa, a jen doufají, že tam oproti loňskému jaru nepovede nová silnice. I my si dnes představíme pouze základní, bezpečné a i nejpoužívanější bylinky dubna, které je životně nutné nepropást. Ale samozřejmě jich raší mnohem více. Pozor si dejte na vegetační rozdíly. Co zrovna nakvétá na Šumavě, už je na Moravě dávno pryč.

Hurá na bylinky - poradíme, co sbírat v dubnu

Pranostika předpovídá: Duben hojný vodou – říjen vínem.

Pojďme na to od kořenů

Na začátku dubna si doběhněte s rýčem na kořen kostivalu, lopuchu a pampelišky. Někde už rostlinky budou rašit, tak je aspoň dobře poznáte. Kořen kostivalu je hlavně na zevní použití. Bylináři nedají dopustit na kostivalovou tinkturu nebo mast. Pomáhá hojit pohmožděniny, záněty šlach, otoky. Kostivalové koupele a obklady pomáhají při problémech s kyčlemi a hojí i zlomeniny. O tom ví své známý etnobotanik Wolf-Dieter Storl, ten si úspěšně zlomeniny léčil hlavně kostivalem (článek na toto téma najdete v PDČ 8/2017). Mějte mast nebo tinkturu v domácí lékárničce a uvidíte, jak často po ní sáhnete.

Každá bylinka je lékárenský komplex. Je složité říci jednoznačně její účinek. Vždy má vztah k více orgánům, ať přímo nebo nepřímo. A to je i případ dalších dvou kořenů. Z bylinářského pohledu kořen lopuchu hlavně podporuje látkovou výměnu, pročišťuje krev. Proto se nejvíce používá při kožních problémech. Často bývá součástí jarních detoxikačních směsí. Ve směsi s lopuchem může být i kořen kopřivy a pampelišky. Taková „kořenová“ směs bude chutnat oříškově i trochu zemitě. Budete z ní cítit sílu a dá vám chuť naskočit do jarního rychlíku.

Pokud nestihnete vykopat kořeny na jaře, nepanikařte. Ideální čas je opět na podzim, kdy se síla rostliny z nadzemní části vrací do kořenů.

[hide]

Žluté kvítky proti nachlazení i pro dobrou náladu

Sluníčko už má sílu, ptáci zpívají a v loňské trávě na nás začnou vykukovat květy podbělu. Osvědčená bylinka na jarní nachlazení a kašle. Prvně se sbírají květy, a poté co zmizí, přibližně na konci března, začnou rašit listy. Ty se prokládají s cukrem a vznikne nám další ingredience do domácí lékárničky, a to je podbělový sirup proti kašli. Podběl vystřídá v přírodě prvosenka. Na prvosenku chodím do starého sadu. Někdy je doslova zasypán žlutými kvítky. Prvosenka je, podobně jako třezalka bylinka dobré nálady. Tradičně se nakládala do bílého vína, aby po dlouhé zimě pozvedla skleslou mysl. Dnes se hlavně užívá sušená, ve směsích proti nachlazení. V dubnu ji nasbíráte, dobře usušíte, schováte ve tmě a suchu a další rok v únoru ji budete vyvažovat zlatem. Časné jaro je doba, kdy bývají chřipkové epidemie, a s prvosenkovým čajem se dá chřipce dobře předcházet. Ráda ji dávám do směsi s plodem šípku, květem vřesu, třezalkou, dobromyslí a květem bezu. Dětem tam přidejte i med a citron. Takový čaj nádherně voní, krásně vypadá a do dětí dostanete minerály a vitamíny, které bylinky obsahují. Nemohu citovat vědecké testy, nevím, kolik je přesně minerálů a vitamínů v bylinkách, ale něco mi říká, že když si šetrně nasbírám bylinky v čistém prostředí, budou obsahovat více látek zdraví prospěšných než dovážená zelenina ve velkoobchodech.

Očista kopřivou a břízou

Oblíbenou léčivkou známé bylinářky Marie Treben byla kopřiva. Říkávala, že kdyby lidé věděli, jak je léčivá, sázeli by si ji do záhonů. Lidové léčitelství ji využívá hlavně k jarním očistám. Je hodně močopudná, čistí tělo tím, že aktivuje ledviny. Při jarní očistě se doporučuje pít mladý list kopřivy pouze 6 týdnů. Poté může být list kopřivy nebo kořen součástí bylinné směsi například na podporu močového ústrojí. Zkušení bylinkáři doporučují dělat tzv. okénka při dlouhodobém pití bylinkových čajů. To znamená, že např. po 3 měsících přerušíte kúru a měsíc bylinky neužíváte. Dáte tak tělu čas, aby zareagovalo, a poté pokračujete nebo složení bylinek přizpůsobíte měnícímu se ročnímu období či zdravotnímu stavu. Po takovém okénku můžete kopřivu vystřídat např. listem břízy. Má podobné účinky jako kopřiva, nedráždí, působí jemněji a může se používat dlouhodobě, tzn. více než 6 týdnů. Sbírají se mladé, ještě lepkavé lístky. Tradičně se bříza užívá při zánětech vylučovacího systému a při ledvinových kaméncích. Při potřebě zvýšit tvorbu moči a odvodnit organismus a také jako podpůrný lék při revmatických potížích a dně.

Na závěr malá rada. Abyste z bylinek získali maximum chuti i vůně, sbírejte je pouze za suchého, ideálně slunného počasí.

Bylinkový truhlík

Na zahradě nic bylinkářského neuspěchejte. Počkejte s výsevy a sázením až po zmrzlých mužích, tj. po 14. 5. Možná si jen naplánujte, co budete chtít vysít, a sežeňte si semínka či sazeničky. Zato doma v teple můžete vytvořit kuchyňský truhlík už v dubnu. Přijde mi praktické mít v truhlíku bazalku, rozmarýn a vietnamský koriandr. Tím se dá zachránit každé fádně chutnající jídlo. Základní pravidlo pro pěstování v truhlíku je nepřelévat, slunečná pozice a dostatek prostoru pro kořeny bylinek.

[/hide]

Koukněte na: www.kouzelnebylinky.cz/skola

Přijímáme přihlášky ke studiu bylinkářství pro rok 2018/19, info@kouzelnebylinky.cz

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/04

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​