Historie skrytá v nápisech na starých pivních lahvích. Co jste nejspíš nevěděli.

Člověk nemusí nutně být „pivařem“, aby zahořel vášní ke sbírání předmětů s pivem se pojících: etiket, podtácků, plechovek nebo třeba (jako v případě mého muže) starých pivních lahví. Viděno optikou většiny lidí: „stará flaška, no a?... Takových jsme vyházeli do kontejneru dvě kabely, když jsme vyklízeli dům po dědovi.“ Podobná sdělení sběrateli trhají srdce.

Historie skrytá v nápisech na starých pivních lahvích. Co jste nejspíš nevěděli.

Okénko do minulosti

Půvab starých pivních lahví není na první pohled do očí bijící. Nicméně, na těch opravdu letitých je patrný rukopis sklářů, kteří je kdysi foukali do forem, a jsou na nich znát „nedokonalosti“ ruční tvorby. Jiné v sobě nesou kus historie. Po pádu Rakouska-Uherska se z lahví například odstraňovaly šlechtické tituly majitelů pivovarů a německé nápisy. Sledovat vývoj a proměny nápisů na řadě lahví je jako nahlížet kukátkem na životy generací pivovarníků v širším kontextu historických událostí. Zajímané je i to, že dřív se pivo stáčelo častěji do lahví litrových, než půllitrových, jak je tomu dnes.

[time-restrict on="2019-09-07"]

Poklady z půdy

Ještě před sto lety byl pivovar v téměř každém městečku, ostatně vařením piva je naše země proslulá již od středověku. Lahve – i ty staré – jsou tedy lidmi často vnímány jako něco všedního a bezcenného  a zbavují se jich. Proto když sběratel objeví u obce, ve které býval pivovar, černou skládku, nerozpakuje se vším tím haraburdím prohrabat. Co kdyby narazil na svého „Modrého Mauricia“?! Sbírání starých lahví totiž voní dobrodružstvím a půdním prachem. Na půdách stavení bývají zastrčeny mezi trámy, v útrobách almar a zapálený nadšenec se pro ně neváhá vsoukat i pod podlahu.

[/time-restrict]

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/09

jako součást hlavního tématu čísla Pivo

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​