Hanka Zemanová: Stále více zamilovaná do života

V Pravém domácím časopise píšeme nejraději o věcech, lidech a všem, co je skutečné a opravdové. A kdybych měla jmenovat jednoho člověka, který mi toto vše symbolizuje, byla by to dost pravděpodobně Hanka Zemanová. Ona vám je vážně tak moc autentická a uvěřitelná ve všem, co dělá. Když vás srdečně a láskyplně obejme, když se rozpláče nad uhynulým ptáčkem, krásou rozkvetlé pivoňky nebo písní své sestry Kristýmky. Je opravdová ve své roztomilé nerozhodnosti, jestli se vydat do šrumce Prahy za kamarádkami nebo zůstat raději v klidu domova, a samozřejmě také když připravuje svá skvělá jídla ze surovin, které jí darovala zahrada, louka a les. Hanka je napojená na přírodu a život se všemi jeho krásami i strastmi. Umí je nejen plně prožít, ale s každým dalším rokem také víc a víc milovat.

Hanka Zemanová: Stále více zamilovaná do života

Naposledy jsme si spolu ve velkém pravém domácím rozhovoru povídaly v roce 2015. Co zásadního se od té doby událo ve tvém životě?

Děkuji ti, Péti, za tuhle otázku, díky které jsem se začetla do svých deníků-občasníků a uvědomila si, že mám za sebou docela dlouhé období proměny, která je charakteristická pro střední věk. U mě se to odstartovalo rozvodem před deseti lety a pak jsem prožívala mnoho vnitřních zápasů a jako loutky na jevišti se mi postupně představovaly různé moje stíny. Současně s tím se ozývalo tělo a připadalo mi, že vydávalo svou paměť v podobě slz a různých zranění a bolestí. Proto to bylo také období bohaté na nejrůznější terapie těla i duše. Prožila jsem i různé důležité zkušenosti, třeba jsem coby holka z Prahy vlastníma rukama pohřbívala první jehně, které se našim ovečkám narodilo, naučila jsem se pečovat o maličká kuřátka, vstoupil mi do života nový muž a já už jsem na děti a chod rodiny, domova i zahrady nebyla sama. V životě se mi objevilo mnoho vřelých, srdečných lidí a já vnímala, jak se od každého z nich něco učím.

Většinu z těch náročných procesů jsem už zapomněla, ale tím vším jsem se významně zpomalila, ztišila, uvnitřnila, pustila kontrolu všeho možného, přestala si vytvářet tlaky sama na sebe. A taky jsem si všimla, že mi postupně ze života odešly různé staré myšlenkové i vztahové vzorce a stala jsem se celkově vnímavější. Práce asi byla na druhé koleji, ale vyšla mi kompletně přepracovaná Nová biokuchařka a zaktualizovala jsem BioAbecedář.

Já myslím, že na sedmiletku je to docela výživná dávka událostí. A to jsi ještě nezmínila, že jsi taky v této době oslavila kulatiny a tvůj partner Kája ti dal zajímavý dárek…

Měla jsem 40. narozeniny a Kája mi uspořádal oslavu formou založení ovocného sadu. Pozval příbuzné a kamarády, kteří přijeli vybaveni rýčem a holínkami. Každá rodina vysadila jeden strom, který byl v tu chvíli dárkem pro mě, ale zároveň dárkem pro všechny, kdo si jednou v budoucnu do sadu přijdou natrhat ovoce. Nakonec jsme večer obešli všechny vysazené stromy s harmonikou a každému zazpívali. Cítili jsem se naplněni a šťastni, protože nás spojila práce s půdou a přesah k našim vnučkám a vnukům.

To zní jako pohádka, asi už nebudete slavit narozeniny jinak než sázením stromů, viď?

Ano, oslavy formou výsadby se nám natolik zalíbily, že když pak měl Karel 55. narozeniny, vyseli jsme s příbuznými mezi ovocné stromky pásy květnatých luk. A na oslavu mých 45. narozenin Kája objednal od kováře z vedlejší vesnice oblouk pro pnoucí růže a společně jsme vysadili téměř tři desítky různých růží, mezi ně jsme sázeli kontryhely, levandule, kakosty, okrasné česneky, šalvěje luční i muškátové. Do naší divoké přírodní zahrady tak přibylo mnoho něžné krásy, vůně a léčivé síly. Možná nejléčivější na tom všem je ta naše společná tvorba a zkrášlování krajiny.

Celý článek si můžete přečíst v Pravém domácím časopisu č. 6/2022.
Pokud si pořídíte předplatné do 25. 5. ZDE, začátkem června je u vás ve schránce.
K zakoupení v digitální verzi od 1. 6. 2022 

Šéfredaktorka

Majitelka hlavy, kterou proběhl nápad na založení Pravého domácího časopisu. S toutéž hlavou Petra v předchozích dvaceti letech moderovala na různých rádiích (Svobodná Evropa, Český rozhlas, Evropa 2, Impuls, Frekvence 1, Rádio Junior) i televizích (ČT - Žirafa, Studio 6; Nova - Snídaně s Novou) a všelijak se potulovala světem médií. Dnes má s manželem rodinné vydavatelství. Baví ji učit se od všech inspirativních osob, které se točí kolem Pravého domácího časopisu.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné