Grafologie: Terapie písmem

Změnit vlastní rukopis není jen tak. Asi jste někdy zkusili napodobit něčí písmo, nebo alespoň v pubertě podpis rodičů u domácího úkolu. Ruka někdy neposlouchá a píše si po svém. Přesto existuje obor „grafoterapie“, který opravdu cíleně mění rukopis. Aktivním přístupem k vlastnímu písmu totiž ovlivňujete svoji psychiku.

Grafologie: Terapie písmem

„Grafoterapie je metoda, kterou se vracíme k našim kořenům, k počátku našeho písemného projevu. Vracíme se k sobě a ke svým emocím,“ vysvětluje mi grafoložka a grafoterapeutka Ivana Šmucrová, kterou jsem před pár měsíci poznala na její přednášce. Grafoterapii nejdříve sama absolvovala v nelehké životní situaci, později se rozhodla vést svoje kurzy a pomáhat tak dalším.

Jak byste popsala grafoterapii, jak a v čem pomáhá?

Grafoterapii přirovnávám k pomeranči. Uvědomujete si, jaká ve skutečnosti jste, tedy loupete kůru. Při loupání jste odhalila sama sebe a už se nebojíte sáhnout hlouběji a vyndat pecky. Pecky pro mě symbolizují program, který máme uložený v našem podvědomí, program, který nám škodí, ale nedostali bychom se k němu, pokud bychom nezačali pracovat na sobě. Já jsem v době kurzu neustále řešila smrt své matky a způsob, jakým mě vychovávala. Neustále jsem se vracela do minulosti. Měla jsem strach z lidí a měla jsem problém s nimi komunikovat. Pokud by u mě tento problém přetrvával, nevznikl by tento článek.

  Komu může grafoterapie pomoci, můžete zmínit konkrétní příklady z vašich kurzů?  

Třeba ke mně chodila paní, která přišla o svého jediného syna. Taková ztráta člověka poznamená a on se uzavře vůči svému okolí. Bojí se hovořit o sobě a svém životě, protože vzpomínky, ke kterým se při tom dostává, neustále bolí. Kontakt s lidmi, kteří mají děti, bolí. Během kurzu najednou přišla s tím, že je překvapená, jak na ni reagují lidé v autobusu, kterým jezdí, a že se s ní lidé baví. Je to o tom, že když měníme sebe, mění se i naše okolí. Nebo jsem na kurzu měla maminku, která trpěla poporodními depresemi. Po čtvrté lekci mě informovala, že deprese už nemá. Když pracujeme s psychikou, srovnává se i naše fyzické tělo. Nikdy ale dopředu nemůžeme vědět, jak tato metoda, nebo jakákoli jiná, která pracuje s naší psychikou, na naše tělo zafunguje.

Jak se při terapii mění písmo dotyčného?

Spoustu věcí u rukopisu nezměníte. Můžeme ale měnit tvar jednotlivých písmen. Klient píše velmi pomalu a je donucen se maximálně soustředit, aby vytvořil správný tvar písmene. Už to je obrovský kus práce, když si uvědomíte, v jakém spěchu dnes žijeme.

Může se stát, že se výsledek nedostaví? Nebo – není to násilné měnit někomu rukopis?

To víte, že každá metoda není pro všechny – ti „nevhodní“ ale většinou nepřijdou. Za těch 6 let, co jsem grafoterapii zatím učila, většina kurz dokončila. Na druhou otázku vám musím odpovědět takto. Je násilné učit děti ve škole psát? Není násilné nutit je, aby se při psaní vměstnaly do předem vyznačených linek? Tak, jak se učí psát děti, učí se psát i dospělí. Není hezké vrátit se do dětských let a prožít si to znovu? V té době jsme o životě téměř nic nevěděli. Byli jsme jako ty nepopsané listy papíru.

  Jak je u nás grafologie rozšířena?

Myslím si, že pomalu získává jistou pozornost, není ale rozšířena. V dnešní době žijeme především ve spěchu a chceme vše hned. Ona jde proti proudu. Navíc jí nenahrává dnešní doba, kdy se rozhoduje, jakým písmem se mají děti učit psát ve školách. Učitelé a rodiče se mají rozhodnout. Grafologové ve svých článcích upozorňují na nevýhody tiskacího písma, ale dostanou se tyto články ke správnému adresátovi? Sama dnes dělám přednášky pro školy a tímto způsobem se pokouším šířit osvětu.

 

Koukněte na:

www.zdravi-ivana.cz