Feng Shui: Harmonie životního prostoru

Byla to známost přes chodbu. Na jedné straně bydleli rodiče mého muže, na druhé byly dveře se štítkem Renata Mládková. Když jsem se do mužovy rodiny přivdala, rychle jsem se s Renčou, jak jí všichni říkali, seznámila. A sedly jsme si. Už v té době se naplno věnovala Feng Shui, tedy zdravému bydlení. S její pomocí začala do našeho domova přicházet čerstvá pozitivní energie. V praxi to znamenalo, že každá její návštěva končila přesouváním věcí a nábytku.

Feng Shui: Harmonie životního prostoru

Feng shui, tedy zdravé bydlení, vzniklo v Číně. Proč právě tam?

Smyslem života Číňanů je dlouhověkost. Tak jako před tisíci lety, tak i v současné době Číňané vnímají své zdraví jako největší dar. Jejich cílem je pomoci rodině v každé životní situaci, a to i ve stáří. Často se potkáme s tím, že zdraví a vitální prarodiče pomáhají s výchovou vnoučat, aby jejich rodiče mohli získávat finanční prostředky a zajišťovat potřeby celé rodiny. Aby se této dlouhověkosti dožili, vycházejí Číňané ze čtyř základních, vzájemně rovnocenných hodnot: zdravé bydlení, tj. jak na nás působí naše okolí, zdravá strava, tj. co a kdy jíme, zdravý pohyb, tj. jak udržujeme naše tělo a naši jedinečnou životní energii čchi v kondici, a zdravá duše, tj. jak očišťujeme naši mysl. Z tohoto pohledu je Feng Shui synonymem pro zdravé bydlení. Čínská kuchyně a tradiční čínská medicína synonymem pro zdravou stravu. Cvičení čchi kung a tai čchi synonymem pro zdravý pohyb. Meditace synonymem pro zdravou duši. Naše západní civilizace takto nastavená není, nicméně znám spoustu lidí, kteří se dovedou odreagovat u kreslení nebo cvičí a zdravě se stravují. Někdy ale zapomínáme nechat také odpočinout náš mozek a obklopit se příjemným harmonickým životním prostředím.

Proč je harmonie v životním prostoru tak důležitá?

Harmonie je o souladu a rovnováze. Pokud ji doma máme, cítíme se spokojeni a nabiti pozitivní energií. A i když nejsou vždy v životě slunné dny, zvládáme to. Jinak to ale vypadá, když se roztočí spirála nerovnováhy. Pak můžeme být unavení, přepracovaní nebo se nám profesně nedaří, mohou začít potíže v partnerské oblasti nebo v rodině. Jakékoliv problémy značí nerovnováhu a je potřeba zjistit její příčinu a napravit ji.

Jakým způsobem při analýze životního prostoru podle Feng Shui vlastně pracuješ? Všimla jsem si, že používáš kompas.

Číňané pro analýzu prostoru používají speciální kompas zvaný Lo Pan. I já jsem se s ním učila pracovat, ale nejraději používám klasický kompas nebo buzolu. Co se týká vlastní práce, je nejdůležitější si nejprve promluvit s klienty a zjistit, co ode mne očekávají a s čím jim mohu pomoci. Poté si projdu exteriér i interiér domu nebo bytu, abych zjistila, jak energie v daném prostoru proudí. Možné komplikace už vytuším podle stavu předsíně, kuchyně a ložnice. Pak se podívám na půdorys celého prostoru a jeho měřítko. Najdu Sever, přiložím obrazec Pa Kua a podle světových stran rozdělím půdorys do devíti životních oblastí. Potom začínám prostor analyzovat a postupně odhaluji klientům možnosti nápravy. Některé změny energie se projeví ihned, jiné si dávají na čas a někdy to vyžaduje více než jen jednu návštěvu. Na každý životní prostor je potřeba nahlížet uceleně. Takže i když klient řeší jen jeden problém, analyzuji vždy celý prostor.

Zmínila ses, že při analýze životního prostoru si zvlášť všímáš vstupní chodby, kuchyně a ložnice. Z jakého důvodu?

Chodba je vstupní branou energie. Všímám si, jestli je světlá, tmavá, uklizená, neuklizená, jestli voní, nebo ne. Chodba je místo, kterým pozitivní energie přichází dovnitř. Buď ji to přitáhne a jde dál, nebo nepřitáhne. Proto podle chodby často hned poznám, jestli do bytu či domu proudí dostatek pozitivní energie, se kterou mohu dále počítat. U kuchyně mě zajímá hlavně umístění sporáku. Umístění sporáku má vliv na pohodu, se kterou jídlo připravuji. A pokud vařím v pohodě, pak předávám skrze jídlo zdraví do celé rodiny. Proto je tak důležité, umístit sporák s výhledem na vstupní dveře do kuchyně, aby mě při vaření nic nerušilo. Vaření v harmonii s životním prostorem, s použitím dobrých surovin a při dobrém rozpoložení je základem zdravého životního stylu. U ložnice si všímám umístění postelí a nočních stolků a celkového dojmu. To vše hraje svoji roli při hledání náprav, především v oblasti partnerských vztahů.

Proč je tak důležitý pořádek, čistota? Upřímně, ta představa naprosto uklizeného bytu mě irituje.

Tak tomu naprosto rozumím. U nás v okolí už měsíce staví nový obytný komplex a to je samý prach a hluk. Nicméně udržovat pořádek ve svém životním prostoru má z pohledu proudění energie velký význam. Všechny posluchače na mých přednáškách učím, že nejdříve uklízíme, potom stěhujeme a nakonec nakupujeme. Mnohdy totiž energii v prostoru rozpohybuji jenom tím, že pořádně uklidím, umyji okna nebo vymaluji. Vyházím staré, nepotřebné a rozbité věci, ať již mé vlastní nebo z mých bývalých vztahů. Nepotřebné věci zakoupené ve slevách podaruji dále. Byli byste překvapeni, jak se vám najednou uleví a začne se vám v prostoru lépe dýchat.

Renata Mládková

Každá tvá návštěva u nás doma byla o tom, že jsme stěhovaly nábytek a přenášely věci. Jaký to mělo důvod?

Tak to už bude asi můj profesní tik, že na návštěvách stěhuji nábytek. Ale když máš uklizeno a cítíš, že to ještě není ono, nastává fáze stěhování nábytku. Tuhle sedačku přemístím sem, stůl tam a najednou se ten prostor rozsvítí. A když chci ještě něco v interiéru doladit, pořídím si k tomu nějakou maličkost, která mi pomůže vnést do prostoru pozitivní energii, nebo jej posílit chybějícími prvky. Říkáme jim nápomocné prostředky a patří sem zvonkohry, mističky, svíčky, obrazy, zrcadla, sošky, kytky a mnoho dalších předmětů. Jen pozor, abychom to s těmi nápomocnými prostředky nepřehnali. A důležitá věc. Nekupujeme si domů žádnou maličkost, ani sošku želvy na penězích pro lepší prosperitu, pokud jsme nevyčerpali všechny možnosti úklidu a přesunu nábytku.

Stále mluvíme o energii, která v ideálním případě domem nebo bytem proudí, je možné ji nějak přilákat?

Jistě. Cílem přeci je pozitivní energii dostat dovnitř. Čistý, udržovaný dům s hezkým průčelím, s výrazným číslem popisným, čitelnými jmenovkami a hezky znějícím zvonkem určitě přitáhne více pozitivní energie než kdejaký nevýrazný dům v okolí. Tímto způsobem tu energii, která se prochází ulicí, jak já říkám, něčím upoutáme a ona si řekne: „Tyhle dveře by stály za zhlédnutí.“ Projde dveřmi a je u nás doma a my s ní pak můžeme kouzlit. Ale když ji nemáme na co nalákat, nepřijde. A začne postupně stagnovat. Připomíná to slepé rameno řeky, které se dříve či později zanese a převládne v něm Sha čchi, nepříznivá energie. Proto je tak důležité udržovat svůj domov pěkný.

Ve Feng Shui také pracujete s principem Jin a Jang, se ženskou a mužskou energií. Jak se v našich domovech projevuje?

Princip Jin a Jang je o harmonii a rovnováze. To, že se nám v životě daří, musí být zákonitě někde vyváženo i neúspěchem. Člověk by s tím měl počítat a nedivit se, když ten zlom nastane. I interiér by měl být v rovnováze. Pokud si třeba muž zařídí své mužské doupě a vynechá v něm ženské prvky, jako jsou měkkost a zakřivení, pak vznikne příliš Jangový prostor. Dámy se v takovém interiéru nebudou cítit pohodlně. To samé platí ale i opačně. Pánové zase budou celý nesví z Jinového prostoru plného deček a květinových motivů. Pokud tedy uvažuji o nalezení a udržení si toho pravého partnera, musím na to připravit i svůj životní prostor. Energie prostoru, stejně tak jako naše osobní energie, se mění v čase. Stává se, že si svůj životní prostor vyladíme a krásně se nám v něm žije, ale není to navěky. Zákonitě se nám totiž v životě přihodí nějaké změny, například narození dítěte, nový partner, odchod milované osoby nebo nás někam jinam posunou životní zkoušky. Pak je na čase naladit náš domov na naši novou energii.

Je z pohledu Feng Shui výhodné si postavit nový dům raději než například rekonstruovat nějaký starý?

Je určitě prozíravé postavit si nový dům a podchytit už na začátku výběr místa, což považuji z pohledu Feng Shui za naprosto zásadní věc. Dům můžeš překopat, zbořit příčky, udělat nové rozvody, jeho exteriér ale nezměníš. Vybrat si dobré místo na bydlení je proto základ. Existují architekti, kteří jsou zároveň odborníky na Feng Shui. Pokud ale nikoho takového neznáte a zdravé bydlení je vaší prioritou, můžete přizvat ke spolupráci kteréhokoliv certifikovaného a zkušeného Feng Shui odborníka. Ten je spolu s architektem zárukou zdravého bydlení. Rekonstrukce domu je ale něco trochu jiného. Obrazně řečeno se sahá do starých věcí, které se přemístí jinam. Je to jiný druh práce. Dostat interiér do souladu podle Feng Shui je v takovém případě během na delší trať. Rozhodně nestačí jedna návštěva. Většinou říkám, předělejte těchto šest osm věcí, a pak se třeba za půl roku můžeme znovu vidět a pokračovat. Každý existující prostor navíc doporučuji čistit, a to i opakovaně, od špatné energie předchozích majitelů.

Jak se dá v domě vyčistit těžká energie, kterou se nedaří přeměnit na pozitivní?

Každý prostor, stejně tak i každá věc, v sobě ukrývá energii předchozích majitelů. Pozitivní i tu negativní. Platí to pro byty stejně jako pro nábytek a oděvy z druhé ruky. To je důvod, proč oděvy pereme, než si je vezmeme na sebe, a proč nábytek ze stejného důvodu napřed omyjeme, než si ho dáme do interiéru. U domů a bytů se čistí stěny, celkový prostor a zárubně dveří. Historicky se za nejsilnější čistič energie považuje sůl. Používá se také kadidlo. Čistit můžeme také vonnými tyčinkami, zvukem, světlem. K tomu si můžeme předříkávat mantry. Nebo si můžeme s prostorem v duchu povídat či mu jen naslouchat, tak jak to dělám já.

A co dětský pokojíček, ten také zkontroluješ?

Bez toho by to nešlo. Zjistím, jak dítě spí, na jakou světovou stranu mu míří při spaní hlava, zda je obklopeno vhodnými barvami a materiály, zda je pro něj vůbec daný prostor vhodný a tak podobně. Před časem jsem byla v rodině, kde chlapeček špatně spal. Měl divoké sny, probouzel se celý zpocený. Během povídání vyšlo najevo, že chodí po různých vyšetřeních, i psychologických. Psycholožka zjistila, že během porodu zažil šok z přechodu do reálného světa a nedokázal se s tím vyrovnat. Chlapeček se při spaní hodně zachumlával do deky. U takových dětí je potřeba, aby měly malý pokoj, velký jim nahání strach. Takže jsme se dohodli, rodiče ho přestěhovali do menšího pokojíčku a nad postýlku jsme vybrali takový stan, co se běžně prodává v obchodech s nábytkem. Chlapeček se výrazně zklidnil a spánek se také upravil.

To znamená, že problémy klientů se přímo odráží i v jejich interiéru, aniž by to mnohdy tušili?

Třeba nedávno jsem řešila jednu analýzu domu, hlavní zadání bylo „Jak podle Feng Shui navrhnout novou kuchyň“. To se nám podařilo a k tomu jsem ještě zjistila, že mají všechny koupelny směrované na Sever a obložené bíle. V závěrečné zprávě, kterou u projektů vždy píši, jsem na tento fakt upozornila. Silná Voda v domě by totiž mohla vést k pocitu přepracování. No a jak se ukázalo, uhodila jsem hřebíček na hlavičku. Paní mi obratem odpověděla, že v práci jí toho hodně nakládají, doma po přestěhování honí řemeslníky, neodpočine si. Zkrátka, bylo toho na ni moc. A byl to pocit i jejího partnera, který jezdil i o víkendu do zaměstnání. Viděla jsem to v půdorysu domu, aniž jsme se o tom bavili. Brali jako samozřejmost, že takto žijí, já jsem ale viděla tu nerovnováhu.

Co se pak dělo, udělali nějaké změny?

Po dohodě jsme zeslabili vliv prvku Vody. A zeslabit se dá buď Zemí, nebo Dřevem, to znamená obklady koupelny ladit do zelena nebo udělat obložení z kamene.

A když to takto udělali, tak jim ta práce ubyla? To asi ne?

Marti, ani nám práce neubývá. Jde jen o to, jak a v jakém prostředí si ji užíváme. Nadarmo se neříká „Můj dům – můj hrad“. Dům nás má chránit, posilovat a nabíjet energií. A o to se Feng Shui snažím. Vždyť každá změna nám do života přináší nové možnosti. Mějme otevřenou mysl a dělejme věci s láskou.

Renata Mládková

Vystudovaná inženýrka strojírenské technologie, hodnotitelka Národní ceny ČR za společenskou odpovědnost, podnikatelka v oblasti odhalování osobního a profesního potenciálu, korporátní partnerka pro rozvoj lidských zdrojů, poradkyně a lektorka Feng Shui. Je vdaná, s manželem Petrem vychovávají syna Matýska.