Fair & Bio pražírna - 1. sociální podnik v ČR, který spojuje sociální podnikání a fair trade

„Zahrada krásná, ale kde je ta pražírna?“ pomyslela jsem si, když jsem prvně zavítala do Zeyvalovy ulice v Kostelci nad Labem. Vůně kávy mě ale spolehlivě zavedla do toho správného stavení jako světýlko k perníkové chaloupce. V nízké stavbě, která se zvenku podobá spíše dílně nebo garáži, mě mile přivítala asistentka vedoucího pražírny, paní Renata. Zrnka čerstvě upražené kávy už mezitím zkušeně váží, melou a balí v kávové dílničce zaměstnanci se zdravotním postižením, kteří jsou klienty poskytovatele sociálních služeb Vyššího Hrádku z Brandýsa nad Labem. K práci jim hraje hudba, a když je potřeba se protáhnout, nelení a dají se do tance. Na otázky, co je na práci nejvíc těší, mají pohotovou odpověď, těší je úplně všechno. A co je nebaví? Stejně jako mnoho z nás – ranní vstávání do práce.

Fair & Bio pražírna - 1. sociální podnik v ČR, který spojuje sociální podnikání a fair trade

Svůdné aroma

Fair & Bio pražírna je první sociální podnik v České republice, který spojuje sociální podnikání a fair trade. „Jsem nadšená, někdy až dojatá,“ říká mi Renata Trykarová, asistentka vedoucího pražírny. „Krom krásné práce, prospěšné pro mnoho lidí, v prostředí, kde se nádherně a svůdně line aroma kávy, jsem našla mnohem víc. Jelikož mám pohybový hendikep, jsem závislá na pomoci druhých. Doposud jsem pracovala pouze v kolektivech zdravých lidí, kteří, byť mnohdy působili jako vnímaví a ohleduplní kolegové, ve skutečnosti takoví nebyli, což jsem si uvědomila až tady, v pražírně kávy. Obavy, které jsem měla ze spolupráce s mentálně postiženými lidmi, se hned po prvním dnu seznámení rozplynuly. Reakce těchto lidí na můj fyzický stav mě doslova dojaly. Okamžitá nabídka s čímkoliv mi pomoci mi orosila oči slzami a já cítila, jak jsou bohatí, byť spousta lidí ve světě zdravých o tom pochybuje.“

Pro férový obchod

Pražírna funguje rok a už teď se zdá, že je na světě sociální podnik, který bude spojovat lidi dobrou kávou i po vypršení dvouletého grantu, díky kterému vznikla. Je tu totiž cítit láska i naděje. Tedy láska ke kávě a naděje v lepší svět; projekt Fair & Bio pražírny totiž vznikl také díky iniciativám neziskové organizace Ekumenická akademie Praha, která se dlouhodobě zabývá rozvojovými tématy, otázkami chudoby v zemích globálního Jihu, přispívá k zabezpečení práv drobných a znevýhodněných zemědělců a řemeslníků v rozvojových zemích a k zajištění lepších obchodních podmínek. Podporuje tak fair trade, tedy spravedlivý obchod, a to nejen prakticky, ale i přednáškami a osvětovými kampaněmi.

Každý podle chuti

„Práce v tomto kolektivu, který tvoří skupina čtyř mladých mentálně postižených lidí a skvělého vedoucího s lidským, ohleduplným přístupem, mě naplňuje radostí a hlubokým poznáním, kolik lásky a optimismu nezištně rozdávají lidé, kteří sami potřebují a hledají tu studánku s pitnou vodou,“ dodává k tomu Renata.

A jaká že káva se tady praží? 100% férová bio káva různých chutí z různých koutů světa. Káva s nádechem hořké čokolády a jasmínu v kávě z Ugandy, káva Nicaragua Jinotega s výraznější limetkovou kyselostí a tóny mandlí a rozinek, káva Guatemala Duro s třešňovým aroma a spousta dalších. Každý si může najít tu svou.

Koukněte na www.fair-bio.cz , káva je k dostání také ve Fair & Bio obchůdku v Praze na Sokolovské ulici a ve vybraných kavárnách.

Autor: Kateřina Tschornová