Ekolahve – dejme sbohem jedovatým plastům

Možná vás nebaví dvakrát týdně vláčet ke kontejneru tašku plnou prázdných PET lahví. Ještě spíš se vám za ně nechce zbytečně utrácet, když vám doma z kohoutku teče pitná voda. Prozkoumali jsme za vás český trh s lahvemi.

Ekolahve – dejme sbohem jedovatým plastům

Text: Zuzana Klementová

Určitě vám také přijde zbytečné vyhodit PET lahev hned po prvním použití. Anebo víte, že běžné plastové nápojové lahve často obsahují stopy zdraví nebezpečných látek jako UV stabilizátorů či změkčovadel. Ty jsou potenciálně toxické a mohou přecházet i do obsahu lahve, když nápoj na zákazníka ve skladech a obchodech čeká dlouhé týdny i měsíce… Zkrátka: důvodů, proč dát sbohem PET lahvím, které zamořují české skládky, je celá řada. Čím je ale nahradit?

Nejjistější volbou jsou výrobky z netoxických a nejlépe i recyklovatelných materiálů, které na rozdíl od řady svých konkurentů neobsahují rakovinotvorné látky jako Bisfenol A či ftaláty. Své služby vám nabízejí například moderní plasty, které splňují i přísné podmínky pro použití v lékařství, odolné borosilikátové sklo nebo chytré termosky z nerezu. Na trhu je ekologických lahví celá řada, okoukněte některé z nich…

Zdravá lahev – neúnavný společník

Praktická, odolná a česká… Tím ale výčet jejích předností zdaleka nekončí. Tato nádoba z polypropylenu speciálně vyvinutého pro lékařské a farmaceutické účely se může pochlubit hned třemi velikostmi od půl litru do celého litru a mnoha krásnými potisky, ze kterých si vybere úplně každý. Použitý materiál splňuje nejnovější celosvětové požadavky na kvalitu a zdravotní nezávadnost. Zvládne i teploty do 100 °C a ohřívání v mikrovlnné troubě.

Díky své bytelnosti tato lahev udrží krok i s neposednými školáky, zapálenými cyklisty a nezdolnými dobrodruhy. Tady je jeden z ohlasů od devětadvacetiletého Vladimíra z Brna: „Litrovou Zdravou láhev jsem dostal jako dárek. Už čtyři měsíce ji dennodenně nosím ve venkovní kapse batohu, ale zatím na ní není znát žádné opotřebení. Doporučil jsem ji i kolegům v práci, kteří se divili, že o něčem podobném ještě neslyšeli.“

Velkou výhodou Zdravé lahve je její nízká hmotnost a částečná průhlednost, díky které máte stále přehled, kolik tekutiny zbývá. Uzamykatelná zátka si poradí i se sycenými nápoji. Široké hrdlo oceníte při údržbě lahve, i pokud si budete chtít nápoj vylepšit ledovými kostkami nebo kousky citrónu. Použitý materiál je plně recyklovatelný a při výrobě nejsou používány látky zatěžující životní prostředí. Pokud se opotřebí víčko, zátka nebo těsnění, jednoduše si dokoupíte náhradní. Výrobce Zdravou lahev vybavil i slušivými termoobaly v několika barevných provedeních.

Ohyo – přizpůsobivý šikula

Také byste si občas přáli, aby váš batůžek nebo kabelka byly nafukovací? Ty vám takový požadavek asi nesplní, zato pro unikátní lahev Ohyo – ze zdravotně nezávadného polykarbonátu – je to hračka. Dá se zredukovat na výšku necelých čtyř centimetrů, ale rozložená pojme až půl litru tekutiny. A přitom váží necelých 50 gramů. Její „harmonikové“ provedení vítězí všude tam, kde jsou kohoutky s pitnou vodou proklatě nízko.

Líbit se vám bude také sklopné brčko, díky kterému se nemusíte obtěžovat se šroubováním uzávěru a pohodlně se napijete i s pomocí jedné ruky. Samozřejmostí je výborné těsnění. Pokud pochybujete, jestli je lahev Ohyo dost odolná, vězte, že je testovaná na úctyhodných 10 000 složení a rozložení.

Její jedinečný design a veselé barvy si zamilují školáci, sportovci, turisté i praktické maminky. „Je vždy po ruce a nezabere žádné místo. V létě je to velice užitečná věc. Děti ji milují. A dobře se vymývá,“ vypočítává maminka Kateřina.

ReTap – skleněná kráska

Pokud si myslíte, že skleněná lahev musí být těžká a křehká, měli byste se seznámit se skandinávským vynálezem ReTap. Tato elegantní lahev z borosilikátového skla, vysoce odolného proti rozbití, má jediné poslání – nahradit své plastové kolegyně. A to se vší grácií.

Lahve o objemu 300, 500 a 800 mililitrů vynikají ladnými tvary a zdobí je výrazná barevná víčka, která skvěle těsní. Design výrobku dokonce získal ocenění Red dot Design. Lahev je díky použitému materiálu příjemně lehká, což z ní dělá ideálního obyvatele kabelky, piknikového koše i batůžku.

Odšpuntování vyžaduje trochu síly, proto je tento krásný kousek určený spíše dospělým. Ale i ti si s ním mohou vyhrát. Co si svou lahev třeba oplést a sladit ji s oblíbenou kabelkou? Nejdůležitější ale je, že lahve ReTap nevylučují do tekutin žádné toxické látky ani negativně neovlivňují jejich chuť, čímž spolehlivě vítězí nad většinou své plastové konkurence.

Lifefactory – sklo pro všechny generace

Patříte mezi fandy skleněných lahví? Pak se vám budou líbit i výrobky Lifefactory. I tady hraje prim speciální borosilikátové sklo odolné vůči střídání teplot. Jeho výdrž ještě posiluje ochranný silikonový obal, díky kterému se tyto lahve také pohodlně drží a nekloužou. Nejmenší kousky o objemu 120 a 250 mililitrů vybavené savičkou tak můžete nabídnout i těm nejneposednějším capartům.

Modely o 350, 475 a 650 mililitrech využijí spíše školáci a dospělí. Volit můžete z několika druhů uzávěrů – klasického, flip a uzávěru s brčkem, se kterým vám při pití odpadne naklánění lahve. Varianta s flip uzávěrem je ideální pro rychlé pití a umožňuje zajistit uzávěr uchem lahve. A pokud byste náhodou zjistili, že vám třeba klasický uzávěr nevyhovuje, je možné dokoupit si jiný typ.

Barevné lahve Lifefactory zpříjemní pracovní den, procházku i lekci jógy nebo spinningu. Díky uchu se snadno přenášejí a široké hrdlo usnadňuje jejich čištění. Nápoj také snadno obohatíte o kousky ledu nebo domácí bylinky.

Inteligentní termoska – specialista na teplotu

Termoska je skvělým parťákem do chladného počasí, i pokud jste si vypěstovali těžkou závislost na maté, čaji nebo kávě. Málokterý model ale těsní úplně dokonale. Mezi výjimky rozhodně patří německá Inteligentní termoska, která své izolační povinnosti bere naprosto vážně. Výrobce garantuje, že minimálně pět let udrží teplotu horkých nápojů po 12 hodin a celých 24 hodin naopak nepustí teplo ke studeným tekutinám.

A další výhody? Už žádné zdlouhavé šroubování a nalévání nápojů do hrnku. S Inteligentní termoskou, která kombinuje plusy lahve a termosky, jen otevřete víčko s pojistkou a pijete – ideální pro děti i ty, kdo nemají čas čekat, až nápoj zchladne na přijatelnou teplotu.

Tajemstvím úspěchu je vakuum, které vyplňuje dutinu mezi dvěma nerezovými stěnami. S vynikajícími izolačními vlastnostmi je třeba počítat už před plněním termosky. Nápoje nesmí být příliš horké, protože je Inteligentní termoska uchová v konstantní teplotě po několik hodin.

Nerezové termosky o objemu 350 a 500 mililitrů jsou k mání v řadě hravých designů. Použitý materiál je samozřejmě netoxický, recyklovatelný a odolá kyselinám, uhličitanům, ale i nárazům a úderům. Chytrá termoska je báječným společníkem pro školáky nebo děti v lesních školkách. Využijete ji ale i na pracovních cestách a výletech. V zimě vás její obsah zahřeje a v létě si místo zteplalého pití z PET lahve dopřejete příjemně vychlazený nápoj.

Koukněte na:

www.zdravalahev.cz www.ohyo.cz www.retap.dk www.pijemezeskla.cz www.inteligentni-termoska.cz