Duha z mléka aneb když si chcete kousnout do nábytku

Tisíce let evoluce a vývoje přispěly k tomu, že naše tělo, nebo lépe řečeno MY potřebujeme kromě zdravé stravy, čisté vody a pohybu na čerstvém vzduchu ještě oblečení, boty, domy, nábytek a další vymoženosti. Mnoho z nás už ale nepřemýšlí nad tím, z čeho to všechno je vyrobené a jaký dopad mají látky použité při výrobě na naše zdraví. Hlavně na vodu a vzduch, protože nábytek se přeci nejí. Ale právě tady to začalo. Naše dítě si občas do nábytku kouslo.

Duha z mléka aneb když si chcete kousnout do nábytku

Jako novopečená máma jsem před prvními příkrmy nastudovala, co je vhodné jíst a co ne. Chcete, aby dítě zbytečně nepojídalo chemii (tak tomu všemu „jedovatému“ říkám), a ono se vám začne zakusovat do nábytku...

Jedovatý koktejl

Při zařizování domu jsme chtěli, aby byl pro nás zdravý, a narazili jsme tvrdě na krutou realitu. Barvy = chemie, lepidla v nábytku, na podlahách = chemie, podlahy = chemie. Tam, kde to šlo, snažili jsme se hledat zdravější alternativy. Když to vše začnete víc studovat, zjistíte, že chemie je téměř všude. Samozřejmě je v limitech a povolených normách. Jenomže když si představíte, kolik věcí máte doma, kolik bezpečných limitů se smíchá dohromady, máte krásný chemický koktejl. Podle některých lékařů a vědců právě tyto koktejly chemických látek kolem nás mají za následek stoupající počty nemocí jako alergie, astma, poruchy mozku, demence, autizmus, rakovinu.

Jsou to většinou těkavé látky (označení VOC), konkrétně například benzen, xyleny, toluen, etylbenzen, formaldehyd, aceton, alkohol, butanol, butylacetát. Hojně využívaný formaldehyd najdete v nábytku, lepidlech v něm použitých, dřevotřísce, překližce, ve starých kobercích, v některých barvách a lacích.
Je toho víc než dost, co se míchá do výsledného koktejlu, kterým jsme dlouhodobě obklopeni a působí na nás a na naše děti. Překvapivě, existující normy jsou stavěné na dospělého člověka. Každý si asi domyslí, že vliv jedů v prostředí na malý dětský organismus je mnohonásobně horší.

Přemýšlet dopředu

Používání chemie má i nepřímé působení v procesu výroby a při zpracování odpadu. Dosah je velký jak na ovzduší, tak hlavně na vodu a spodní vody. Zbytky barvy i lepidla by se měly po použití odnést do sběrného dvora, ale upřímně, kolik lidí to dělá. Už i při vymývání štětce v umyvadle teče chemie do čističek, které nedokáží všechnu chemii odstranit, a tak proteče dál do řek a oceánů.

První věc, kterou může každý udělat hned, aby působení jedů zmírnil, je větrání. Pravidelné a pořádné větrání, ne jen přes okno otevřené na ventilaci, a zbytečné nepřetápění je základem, jak koncentraci chemického koktejlu zmírnit. Ještě lepší je dát si práci s výběrem materiálů už při stavbě nebo rekonstrukci. Je těžké vyhnout se úplně jakýmkoliv jedům z okolí. Při používání barev a lepidel dávejte pozor na použité materiály. Hledejte složení, obsah VOC, certifikáty apod. V jedné publikaci jsem se dozvěděla, že výparům z nábytku se dá zamezit i tím, že ho natřete zdravými barvami. Na zdravé přírodní barvy jsme natrefili náhodně a po jejich vyzkoušení jsem byla nadšená.

Mléčné barvy jsou čistě přírodní barvy v prášku, které se ředí vodou

Opravdu z mléka

Milk Paint – mléčné barvy jsou čistě přírodní barvy v prášku, které se ředí vodou. Obsahují kasein (mléčnou bílkovinu), vápno, jíl, křídu a přírodní pigmenty. Jsou vhodné na dřevo i k dekoraci zdí. Jejich začátky sahají až do starého Egypta. Používaly se staletí, ale jejich životnost byla omezena jenom na pár dní, protože se míchaly z mléka, které se rychle kazilo. Začali je míchat s různými přísadami, ale jejich kvalitu to negativně ovlivnilo, a tak se na ně pomalu zapomnělo. Jednou z těch zkušebních přísad byly i oleje, tak vznikly olejové barvy.

Nyní jsou barvy už i v práškové formě, takže mají dlouhou trvanlivost, ale pokud je už jednou namícháte s vodou, musíte je spotřebovat nebo uchovat v lednici maximálně 5–6 dnů. Barvy i zbytky barev jsou kompostovatelné.
Po tom, co jsem zjistila, že se u nás nedají mléčné barvy zakoupit, jsem se rozhodla dostat je víc do povědomí lidí a prodávat je. Pod značkou Mlékovky jsem je začala po roce i vyrábět. Pro dodržení jejich kvality se barvy vyrábějí v malém a ručně.

Jednou z mnoha jejich výhod je, že se do dřeva téměř vsakují, na rozdíl od klasických barev, které se na dřevo nalepí a po čase se začnou olupovat. Mlékovky rychle zasychají, různými postupy lze dosáhnout různých výsledků, nejsou vidět tahy štětcem a práci tak zvládnou i začátečníci. Barvy plně kryjí, ale pokud se víc zředí vodou, zprůhlední, a tak si dřevo s krásnými letokruhy můžete jen natónovat. Odstíny se dají mezi sebou míchat, přírodní pigmenty zaručují UV stabilitu, a tak je můžete použít i venku.

U dřeva to nekončí

Jako všechny vodou ředitelné barvy i mléčné barvy potřebují ochrannou vrstvu vosku, oleje nebo laku, aby byly odolné proti otěru a vodě. Chystám se sortiment těchto ochranných nátěrů ještě vylepšovat a doplňovat, aby produkty plnily jednak funkci dobré ochrany a byly také zdravé.

Po dotazech od mých zákazníků jsem dále letos rozšířila nabídku přírodních barev o barvy na textil jak na malování, tak na obarvení tkanin. Jsou to rostlinné barvy a jejich zbytky jsou také kompostovatelné. Po malování se nemusí zažehlovat a jsou pratelné do 60 °C. Jsou certifikované i na hračky. Mohu poskytnout i přírodní prstové barvy nebo přírodní barvy na obličej.

Další novinkou jsou jílové barvy na zeď i dřevo, které mě neskutečně nadchly. Dají se použít na jakékoliv vnitřní omítky, minerální, hliněné, na sádrokarton, cihly i na dřevo. Jsou to zdravé barvy s minimálním podílem VOC, jsou prodyšné, nasávají a propouštějí vlhkost do interiéru. Svým složením jsou lehce antistatické, a tak se na nich nedrží prach, což je výborné pro alergiky a i pro to, že nemusíte tak často malovat. Mají úžasnou krycí schopnost, protože obsahují vysoký podíl pevných složek. Odstíny z přírodních pigmentů působí velice přirozeně, a kdyby to bylo možné, nejraději bych každou zeď natřela jinou barvou. Škoda, že tolik zdí nemám :)

Barvy s charakterem

Když se účastním akcí, kde můžu barvy prezentovat přímo lidem, vidím, jak jsou lidé překvapeni, někdy i pobaveni, když pochopí, proč se moje firma jmenuje Mlékovky. Hodně lidí je nadšených, že mají konečně možnost použít přírodní barvy. Jim i lidem na kurzech, které vedu, pak připomínám i to, že přírodní barvy mají svůj půvab a charakter a nemůžete od nich očekávat, že se vždy budou chovat stejně. Jinak se s nimi pracuje na neupraveném měkkém dřevě, jinak na tvrdém a jinak při renovaci již natřeného povrchu. Někdy se mi stává, že původní záměr se v průběhu natírání změní, a tak nějak mi barvy dají najevo, že „chtějí“ jiný výsledek. A to je to kouzlo a dobrodružství, když můžete a necháte tomu volný průběh. Natírejte s radostí.