Donést domů vztekající se batole... to chce hlavně pevné kšandy.

O tom, jak donosit dítě, bylo napsáno mnoho. O tom, jak dítě odkudkoli donést, ale nenajdete nikde nic. Přesto jsou součástí mnoha životů nelidsky dlouhá období, ve kterých podrobný manuál, jak dopravit z pískoviště domů festovní batole, zoufale chybí. Čert vem Psychologii dítěte do tří let! Čert vem novodobou rodičovskou bibli Respektovat a být respektován! Ve chvíli, kdy se 100 a více metrů od domova ocitnete se zcepenělým, rudo fialovým tvorem vydávajícím zvuky pářícího se samce želvy sloní, je zcela jedno, zda má právě období vzdoru, lehkou mozkovou dysfunkci, nebo je rozmazlený prevít. Jde o to, dopravit ho za dveře bytu. Pokud však nemáte volné ruce, může nastat fatální problém, který si nezadá s bilanční životní křižovatkou.

Donést domů vztekající se batole... to chce hlavně pevné kšandy.

Má pravačka tehdy svírala vymodlený balík papírů do tiskárny, levačka hrající a blikající tříkolku, kterou svíjející se robě u mých nohou dostalo od milující (!) babičky. Bylo třeba stanovit priority. Seminární práci jsem to odpoledne vytisknout musela a k obětování pojízdného juke-boxu mi chyběla odvaha. Oproti tomu představa, jak nechávám v prachu ležet ryčící Viktorku, byla tak slastná, až jsem se zalekla sama sebe! Možná jen kvůli pečlivě přihlížejícím lidem, kterých se v těchto prekérních situacích najde vždycky dost, jsem na oltář období vzdoru položila tříkolku.

Matky, které už zažily a přežily podobnou situaci, ale namítnou, že pokud je dítě dostatečně „silná osobnost“, ani s jednou rukou mnoho nezmůžete. Vím. Zachránily mě kšandy, za které se dala brunátná kopající Viktorka kupodivu celkem snadno chytit a nést a dvojitý fernet, který jsem do sebe, zcela bezostyšně, s chroptícím outěžkem v ruce, vyklopila hned u pultu blízké cukrárny. Viktorka byla najednou nějak lehčí a mě v té dekadentní chvíli napadlo, že po další skleničce by snad přímo létala… Naštěstí jsem peníze utratila za papíry do tiskárny.

Něco pozitivního na závěr? Řvoucí potomek vám - ať už nesete cokoli -pomůže bravurně vyladit žebříček hodnot. A na to se napijeme!

Monice vyšla kniha fejetonů Odvrácená strana matky.

Koupit ji můžete zde:

Monika je novinářka, moderátorka a také dlouholetá kamarádka matky časopisu Petry Kruntorádové, kterou poznala na studiích žurnalistiky. Takže tak nějak přirozeně vyplynulo, že bude pro Pravý domácí NĚCO tvořit. Od prvního čísla píše pravidelně fejetony, tu a tam rozhovor a poslední dobou stříhá a lepí koláže, což ji náramně baví. Fejetony Odvrácená strana matky vyšly v r. 2016 knižně, knížka se líbí, a to Moniku baví také. Ještě ji baví její dcery Rozárka a Viktorka, kocouři Cipísek a Simba a manžel Martin, který její fejetony ilustruje. Prý rád. Moničiným koníčkem jsou aromaterapeutické masáže a společenský tanec.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné