Domácí homeopatická lékárnička

Základ naší homeopatické lékárničky už roky představuje Traumel. Je to kombinovaný homeopatický lék, který je určen pro terapii úrazů, akutních zánětů svalových a kostních tkání. Traumel je podle některých zdrojů celosvětově nejprodávanějším vícesložkovým homeopatickým lékem, je oblíbenou terapií mnoha sportovců a výborně se osvědčuje při běžných dětských zraněních.

Domácí homeopatická lékárnička

Základ naší homeopatické lékárničky už roky představuje Traumel. Je to kombinovaný homeopatický lék, který je určen pro terapii úrazů, akutních zánětů svalových a kostních tkání. Traumel je podle některých zdrojů celosvětově nejprodávanějším vícesložkovým homeopatickým lékem, je oblíbenou terapií mnoha sportovců a výborně se osvědčuje při běžných dětských zraněních.

Podle mne je proto ideální pomocník pro rodiny s dětmi, které se při svém objevování světa pravidelně někde bouchnou, a pro všechny sportující s vyšším rizikem nejrůznějších zranění. Použitím Traumelu lze nahradit mnohé běžně předepisované protizánětlivé anebo analgetické léky, jejichž příjem je spojen s celou řadou závažných nežádoucích vedlejších účinků. Doporučuji mast na běžná tělní zranění a tablety v případě zranění hlavy a jakýchkoliv vážnějších úrazů. Po některých operacích jsou vhodné Traumel injekce.

Seznam základních homeopatik pro domácí použití:

Aconitum napellus

Lék pro následky přehřátí, podchlazení i horečku. Občas tento lék dáváme při pocitu, že „na nás něco leze“. Je vhodný zejména u dětí, kdy si maminka všimne změny chování, která nastává před vypuknutím akutní choroby.

Dávkování: 9CH, 15CH, 5 granulí po hodině, po zmírnění obtíží jen 3x denně

Apis mellifica

Homeopatikum po píchnutí hmyzem a na alergické otoky, kterým pomáhá chlad v podobě obkladu nebo i nápoje. Lék je vhodný i při angíně nebo bolesti v krku s výrazným růžovým otokem. Bodavá a palčivá bolest se zhoršuje při polykání teplých nápojů, zmírňuje se chladnými nápoji nebo obklady. Nebývá přítomna žízeň.

Dávkování: 30CH, závisí na rychlosti rozvoje otoku, u alergií 5 granulí po 15 minutách, v ostatních případech 3x denně

  Arnica montana

Pomáhá s hojením, snižuje krvácení po úrazu, urychluje hojení modřin. Ulevuje od pocitu těžkých končetin (křečové žíly), stavech po mrtvici a operacích srdce. Je vhodný i při pocitech bolestí celého těla u lidí po fyzické námaze. Používá se také při výronech, vykloubení, po extrakci zubů.

Dávkování: 9CH 5 granulí 2–3x denně

Arsenicum album

Typické pro letní průjmy na dovolených, otravě zkaženým jídlem nebo vodou. Vhodné i při bolesti ucha a vodové rýmě, kdy se stav zlepšuje teplem.

Dávkování: 9CH, 5 granulí po každé stolici nebo 3x denně

Belladona

Vhodný lék při teplotách nad 38 ̊C, kdy se pacient potí, má červené tváře, je neklidný, má sucho v ústech, silnou žízeň, je světloplachý a trpí citlivostí na hluk. Může jej bolet hlava. U dětí mohou být přítomny i halucinace (potom ředění 15CH). Nástup onemocnění bývá náhlý a má bouřlivý průběh. Zhoršení v noci, zlepšení teplem.

Dávkování: 9CH, 15CH, 5 granulí po hodině, po zmírnění obtíží jen 3x denně

Colocynthis

Při křečích v břiše a dětských kolikách, kdy nemocnému dělá dobře teplo. Při menstruačních potížích, při průjmech.

Dávkování: 9CH, 5 granulí po hodině do odeznění bolestí

Cuprum metallicum

Lék křečí v břiše a dráždivého suchého křečovitého kašle.

Dávkování podle rytmu výskytu křečí nebo záchvatů kašle: 9CH, 5 granulí po každém výskytu nebo 3x denně

Drosera

Lék nočního dráždivého, bolestivého, dusivého a suchého kašle. Postižený si drží hrudník, záchvaty kašle mu nedovolí usnout. Šimrání v krku, které dráždí ke kašli, chrapot. Horší se v noci v teplé posteli. Pomáhá tlak na postižené místo a pohyb.

Dávkování: 30CH, 10 granulí před usnutím 3 dny po sobě

Euphrasia officinalis

Lék akutního zánětu spojivek – spojivka je zarudlá. Hojné dráždivé slzení a nedráždivý výtok z nosu. Postižený má pocit pálení, cizího tělesa v oku. Stav může být způsobený infekcí, ale také alergickou reakcí.

Dávkování: 9CH, 5 granulí každou hodinu

Ferrum phosphoricum

Lék proti teplotě, která nepřesahuje 38 ̊C. Nemocný je unavený, malátný. Pomáhá i při krvácení z nosu.

Dávkování: 9CH, 5 granulí 2–4x denně

Gelsemium sempervirens

Lék při trémě, úzkosti, proti nervozitě před výkonem, kdy dotyčný má strach, že všechno zapomene, třese se, podlamují se mu nohy, má strach, že omdlí, někdy se objeví i průjem.

Dávkování: 15CH, 5 granulí 3x denně

Hypericum perforatum

Vytržení zubu, stržení nehtu, zranění citlivých částí těla. Působí i proti alergii na slunce. Typické jsou ostré, bodavé, nesnesitelné bolesti, vystřelující podél nervové dráhy.

Dávkování: 30CH, 3 granule po 15 minutách, s ustávající bolestí prodlužovat interval

Chamomilla

Lék kolikových bolestí břicha, kňourání, nespokojenosti u malých dětí. Vhodný i při přecitlivělosti na bolest u zubaře.

Dávkování: 30CH, 5 granulí 2–4x denně

China

Lék zpětného zavodnění organismu při ztrátách tělesných tekutin po nadměrném pocení, krvácení, průjmu, zvracení, po porodu…

Dávkování: 9CH, 5 granulí 2x denně

Ipeca

Úporná nevolnost, prudké nucení na zvracení, zvracení, po kterém nenastane úleva, slinění. Křeče v břiše. U dětí pomáhá při zahlenění, kdy nemocní spolykají mnoho hlenů a následně je zvrací. Příznaky se zhoršují pohybem.

Dávkování podle rytmu zvracení: 9CH, 5 granulí po každém zvracení nebo 3x denně

Mercurius solubilis

Zánět dutin, hnisavá angína, hnisavá rýma, hnisavý zánět spojivek, dásní.

Angína se žlutými čepy na zvětšených mandlích, zvětšené uzliny na krku, pocení, zápach z úst, horečka, silná žízeň a slinění, podrážděnost. Typické je zhoršení stavu v noci.

Dávkování: 30CH, 5 granulí 3x denně

Nux vomica

Těžký žaludek, průjem bez známé příčiny. V případě, že je podezření, že by průjem mohl být infekční, je dobré doplnit Oscillococcinem.

Dávkování: 5CH, 5 granulí po hodině do odeznění obtíží

Poumon histamine

Zpomaluje, až zastaví jakoukoliv alergickou reakci, ať se objeví kdekoliv na kůži i sliznici.

Dávkování: 30CH, 5 granulí po 15 minutách, postupně prodloužit na 3x denně podle rychlosti rozvoje alergie

Staphysagria

Může jít o řez po operaci, nebo rány způsobené nešikovností doma, a proto by lék měl být vždy v kuchyni po ruce. Při všech operacích se podává spolu s Arnikou.

Dávkování: 9CH, 5 granulí 2–3x denně

---

Dodatek od Markéty Ovsíkové: Ráda bych k tomuto seznamu přidala Bryonii. Nejsem homeopat, ale jde jen o mou zkušenost. Bryonia nám doma už několikrát pomohla při zahlenění (dutiny, průdušky) a mám i kamarádku, která ji u dětí také hodně používá. Od mojí paní homeopatky mám ještě informaci, že zabírá v určitých případech i na horečku.

---