Domácí biokosmetika – váš vztah k přírodě i ke světu. Recept na smyslný tuhý parfém.

Proč si vlastně vyrábět kosmetiku doma? Není to zbytečná námaha a hloupost? Já myslím, že ne, a je to pro mě stejné jako pěstování vlastní zeleniny a bylin, domácí vajíčka nebo ručně pletená šála. Buď to pro vás nějakou hodnotu má, nebo nemá… Ale to už nechám na vás.

Domácí biokosmetika – váš vztah k přírodě i ke světu. Recept na smyslný tuhý parfém.

Trh s biokosmetikou celosvětově neustále roste, lidé začínají vnímat, že kvalita je důležitá nejenom u potravin, ale také u toho, co si dáváme na pleť, do vlasů, na celé tělo. Kůže je přeci propustná bariéra, ochrana a zároveň kontakt s okolním světem. Vše, co si dám na pleť, ovlivňuje moje zdraví, neboť se to vstřebává do těla. Výrobců kvalitní přírodní a bio kosmetiky najdeme jistě uspokojující množství i na českém trhu, dokonce i českého původu. Biokosmetika je záležitostí především pro labužníky, je to umění ocenit dobré věci a dobrodiní přírody. Je to cesta, jak být půvabná a přitom se nebrat tak vážně. Je to životní styl, kterým dávám najevo vztah k přírodě a ke světu. A když si takovou kosmetiku vyrobíte sami doma, zážitek je dvojnásobný.

Zábavné, okouzlující a jednoduché

Doma vyrobený kosmetický přípravek je vysoce aktivní, obsahuje skutečně jen to, co do něj dám sobě na míru, jde o více než 90 % účinných látek, které se mi dostanou do ruky, znám jejich původ, účinky a vliv na zdraví i krásu člověka. Minimalizuji tak škodlivé vlivy tím, že nepoužívám chemické látky, jako jsou minerální oleje, parabeny, PEG, silikony apod. Podílím se na ochraně přírody, životního prostředí a zvířat. Mohu používat živé, aktivní složky, které by bez konzervace neprošly čím dál tím složitějšími nařízeními státu či Evropské unie. Také ovlivňuji barvu, chuť i vůni své kosmetiky tak, aby vyhovovala mým současným pocitům a potřebám, tvořím si skutečně osobitou péči o pleť a tělo. Současně probouzím svoji tvořivost a hravost, výrobkům mohu vybrat vlastní obal, nakreslit etiketu, vymyslet název. To vše pomocí obyčejného nádobí z kuchyně, není potřeba žádného složitého vybavení. A ekonomická tečka na závěr: konečná cena vaší kosmetiky bude nižší než u podobných výrobků na trhu.

Vydejte se „po zelené“

Až se pustíte do výroby své první domácí kosmetiky, pečlivě vybírejte veškeré suroviny. Dávejte přednost bio kvalitě pokud možno všech surovin. Všechny nádoby a potřeby, které používáte, udržujte čisté, kelímek i víčko přelijte před naplněním vroucí vodou. Doporučuji používat skleněné obaly.

K domácímu tvoření můžete přizvat i vaše děti, uvidíte, že budou nadšeně vážit, odměřovat, míchat a také ochutnávat :-) A že občas něco vysypou? Vůbec nevadí. Radost ze společného tvoření bude určitě větší. Ceníte si přirozeného půvabu a vlastního zdraví?

Inspiraci k domácímu tvoření vám ráda nabídnu na svých kurzech „Moje biokosmetika“, kde se naučíte vyrobit vlastní kosmetické výrobky vysoké kvality. Naučím vás základní principy pro výrobu kosmetiky, jednoduché laboratorní tipy a triky i orientaci v etiketách kosmetických výrobků a účinky éterických olejů i dalších přírodních látek. Kurzy najdete na mých stránkách a můžete si je také objednat na zakázku do vašeho města.

Recepty:

Svěží balzám na rty s mandarinkou

Mějte tento balzám vždy po ruce, používejte jej každý den a vaše rty dostanou novou jiskru. Balzám je plný vitaminů a navíc báječně chutná. Tak hurá do toho:

Potřebujeme/kelímek o objemu 15 ml

 • 9 g bambuckého másla
 • 3 g rostlinného oleje ze sezamu
 • 3 g bio nerafinovaného včelího vosku
 • 1 moka lžičku medu
 • 9 kapek éterického oleje z mandarinky

Postup: V misce ve vodní lázni rozpustíme na mírném ohni včelí vosk s bambuckým máslem a rostlinným olejem. Jakmile se vosk roztaví, stáhneme hrnec z ohně, horkou vodu vylijeme a naplníme ho studenou vodou, aby vznikla lázeň, která směs v misce ochladí. Přidáme med a éterický olej a vše důkladně promícháme metličkou. Přípravek ihned nalijeme do vyvařeného kelímku dříve, než ztuhne. Takto vyrobený balzám nepotřebuje konzervaci, protože neobsahuje žádnou vodnou složku, která je živnou půdou pro mikroby. Vydrží asi rok v kabelce při běžné teplotě, ale věřte mi, že pokud si ho vyrobíte, za měsíc budete znovu hledat návod.

Smyslný tuhý parfém s ylang ylang, vanilkou a bergamotem

Protože jsou éterické oleje příliš těkavé, rychle vyprchají, pokud jsou smíchané pouze s alkoholem nebo ve vodných směsích. Můžeme se však z jejich vůně těšit celý den, když použijeme tuhý parfém!

Potřebujeme:

 • 9g bambuckého másla
 • 6g rostlinného oleje z jojoby
 • 3g včelího vosku
 • 1 moka lžička rostlinného glycerinu
 • 15 kapek vanilkového extraktu
 • 3 kapky éterického oleje z bergamotu
 • 3 kapky éterického oleje ylang ylang

Postup: Ve vodní lázni na mírném ohni rozpustíme bambucké máslo, včelí vosk, rostlinné oleje a glycerin. Když se vosk zcela rozpustí, stáhneme hrnec z ohně a počkáme, až se směs trochu  ochladí, směs mícháme metličkou. Poté přidáme vanilkový extrakt, éterické oleje, vše důkladně promícháme a nalijeme do kelímku o objemu 15 ml. Necháme ztuhnout. Malé množství tuhého parfému nanášíme na vnitřní stranu zápěstí a na krk.

Víte, že…

Vyživující balzám bambucké máslo (karité) pochází z tzv. máslového stromu, divokého stromu z čeledi sapodilovité? Dorůstá až do výšky 15 metrů, domov má v západní Africe, má tmavě zelené až hnědé plody, které rostou v hroznech a z jejich pecky se získává poživatelný tuk v barvě slonoviny, skutečné rostlinné máslo. Má osvěžující, ochranné, hojivé, zjemňující a regenerační účinky. Je potřeba si ale vybrat to pravé! Lisované mechanickou cestou, nerafinované, bez úpravy vůně, protože jedině tak si zachová všechny obsažené vitaminy a účinné látky (vit A, E,K, karitén, léčivé vosky, nenasycené mastné kyseliny, fytosteroly).

Mgr. Irena Kubicová: žena, manželka, maminka dvou dětí, lékárnice, která během své praxe přešla od krabiček léků k homeopatikům, bylinám, olejům. Zároveň si ale zachovala respekt k moderní medicíně a kombinace znalostí obojího jí dává svobodu, volnost a jistotu při práci s člověkem, který hledá smysl své nemoci. Poskytuje poradenství Celostní péče o zdraví člověka. Prostřednictvím jógy pracuje s dětmi a ženami. Organizuje akce podporující osobní rozvoj, přednáší odborné i široké veřejnosti a je autorkou projektu Prolínání Světů. Žije v Krásné Lípě, v krajině Českého Švýcarska, kde skrze neziskové organizace pomáhá oživovat kulturu, spojovat a sdílet.

Koukněte na:

www.irenakubicova.cz