DIY: Krém na opalování

Paradoxem ochrany proti slunci je, že jedno riziko potíráme rizikem druhým. Stačí si otočit tu poměrně drahou (na to, co v tom je) lahvičku a podívat se, jaké chemické lahůdky nás a naše děti mají ochránit před rakovinou…

DIY: Krém na opalování

Text: Alena Thomas

Tady je recept na zcela přírodní krém s faktorem 20–30, který si můžete dopřát bez rizika a ušetřit nemalý peníz.

Na krém proti slunci budete potřebovat:

30 ml olivového oleje

20 ml kokosového oleje (má přirozený ochranný faktor SPF cca 5)

10 g včelího vosku

5 g SoFi Tix (SPF cca 20, kosmetická surovina, směs mikročástic oxidu titaničitého /potaženého zpravidla rostlinným silikonem/ a oxidu zinečnatého)

4 kapky vitamínu E

1 lžíce čistého nerafinovaného bambuckého másla (přirozený faktor SPF cca 5)

5 kapek esenciálního oleje (nemusí být, ale rozhodně doporučuji v létě citronelu, mátu, nebo levanduli – v létě vás ochrání totiž i proti bodavému hmyzu)

Pečlivě si omyjte ruce a ideálně vydezinfikujte pracovní desku i ruce izopropanolem nebo 70% ethanolem a nechte oschnout, ať si výrobek nijak nekontaminujete – déle vám vydrží. Všechny ingredience, mimo prášku (Sofi Tix), dejte do sklenice s víčkem (třeba klasické zavařovačky) ohřejte ve vodní lázni, místy promíchejte, aby se všechny spojily. Až bude vše úplně promícháno a spojeno, připravte si práškovou složku a nasypte ji do malého množství olivového oleje – Sofi Tix v oleji disperguje, je ale třeba mu třením pomoci – ideální je porcelánový hmoždíř s paličkou. Pak vše smíchejte dohromady a přelijte do nádobky, ve které budete krém uchovávat. Před ztuhnutím může Sofi Tix sedimentovat, a tím ovlivnit faktor, na povrchu krému by mohl být nižší než ze dna dózy, proto vychladlý krém dobře promíchejte. Výrobek neobsahuje vodu, jen tuky, proto není třeba ho konzervovat, vydrží vám dlouho – dle trvanlivosti ingrediencí.

Výsledný krém je docela mastný, ale krásně voní a v pohodě se roztírá.

Koukněte na:

www.home-made.cz

veškeré suroviny je možné sehnat tady:

www.essential.cz