DIY: Jak doma vyrobit mazání?

Někdo se maže značkovými krémy za tři tisíce, jiný nedá dopustit na vepřové sádlo. 

DIY: Jak doma vyrobit mazání?

Co potřebujete?

Základ (bázi, nosič… jak chcete)

Jednoduše něco vhodného na pleť, do čeho posléze éterické oleje vmícháte. Může to být pleťový olej, gel, krém, zelený jíl (na obklad či pleťovou masku ideální), nebo třeba i to pomalu vyškvařené vepřové sádlo bez přísad. Vše se dá pochopitelně doma vyrobit, ale je to postup přece jen náročnější na čas, znalosti i rekvizity. Já používám „báze“ od firmy Nobilis, jejichž kvalitě věřím, ale zdrojů je víc a jejich výběr samozřejmě na vás.

Nádobíčko

Mám na mysli čistou plastovou nebo skleněnou lžičku, dózu na krém, případně lahvičku na pleťový olej. „Profi“ obaly jsou k sehnání třeba v lékárně, laboratorních potřebách, ale můžete použít i starší lékovky nebo různé dózy po kosmetice. Jen ještě jednou zdůrazňuji slovo ČISTÉ. Plast je třeba důkladně vymýt a vytřít, sklo a kovové lžičky vyvařit. Základ, se kterým pracujeme, neoplývá konzervanty, což je na jednu stranu žádoucí, z toho samého důvodu je ale náchylnější ke „zkáze“.

Éterické oleje (ÉO)

Tady začíná ta krásná alchymie. Olejů je mnoho desítek, jejich kombinací tisíce, ale ne každý je samozřejmě vhodný právě pro jednoho jedinečného jedince. Držme se tedy několika základních jednoduchých pravidel:

  • ÉO pro kosmetické účely nikdy nepoužívejte koncentrovaný! Vždy ho nakapejte do vhodného „nosiče“, v našem případě neutrálního krému.
  • Na pleť nepoužívejte ÉO z kůry citrusů, při kontaktu se sluncem hrozí vznik pigmentových skvrn. Ale třeba Neroli z pomerančových květů nebo Petitgrain z pomerančového listí doporučuji vřele.
  • Věřte svému nosu! Co nám voní, je pro nás dobré. Limbický systém mozku, který čichové vjemy vyhodnocuje podle primitivního klíče „voní – nevoní“, je vlastně velmi moudrý. Ne nadarmo je 7–10 % všech genů investováno do čichu.
  • Nekupujte podezřele levné oleje. 10 ml kvalitního ÉO by mělo stát alespoň 70 Kč. Na etiketě má být uveden český název, latinský název, datum spotřeby a země původu.
  • Volte vždy spíš nižší koncentraci, tedy méně kapek ÉO (hlavně u starších a oslabených lidí, dětí a těhotných). Čím hlouběji je problém, který chceme aromaterapeuticky řešit, uložen, tím jemnější koncentraci je dobré zvolit.
  • Některé oleje nejsou vhodné v těhotenství, jiné při nízkém tlaku, další by se měly kvůli přírodním toxinům používat jen krátkodobě, atd. atd. Vybírám proto jen pár olejů (v rámečku), kterých se ve správné koncentraci nemusí bát novorozeně s ekzémem, ani dědeček s vysokým tlakem a epilepsií.

Tak například: Bazalka levandulová – zklidňuje a hojí pokožku, antibakteriální v dýchacích cestách Elemi – hojivý na hnisavé záněty a rány, vhodný při meditaci Geranium – na suchou pokožku a ekzémy, zklidňuje workoholiky Heřmánek římský – protizánětlivý, hojivý, na nespavost, migrénu a nervozitu Levandule úzkolistá – POZOR, snižuje krevní tlak, ale je tak oblíbená a všestranná, že jsem ji prostě nemohla vynechat. J Hojí pokožku, zklidňuje, je antidepresivní… Neroli – na zklidnění, proti depresi a úzkostem Palmorůžová – regeneruje pokožku, pomáhá v klimakteriu Růže – omlazuje a čistí pleť, na menstruační a klimakterické obtíže (bohužel jeden z nejdražších olejů…) Santal – vhodný na suchou kůži, protizánětlivý, zklidňující, afrodiziakum (nepoužívat při akutních ledvinových potížích) Ylang-Ylang – omlazuje a hydratuje pokožku, zklidňuje nervy, povznáší ducha, afrodiziakum

Olejů vhodných právě pro vás je samozřejmě daleko více, vlastností, které jsem tu uvedla, také. Čtěte a bádejte, na internetu už je informací dost. Doporučuji např. aromaterapie.cz, nebo nobilis.cz

Monika je novinářka, moderátorka a také dlouholetá kamarádka matky časopisu Petry Kruntorádové, kterou poznala na studiích žurnalistiky. Takže tak nějak přirozeně vyplynulo, že bude pro Pravý domácí NĚCO tvořit. Od prvního čísla píše pravidelně fejetony, tu a tam rozhovor a poslední dobou stříhá a lepí koláže, což ji náramně baví. Fejetony Odvrácená strana matky vyšly v r. 2016 knižně, knížka se líbí, a to Moniku baví také. Ještě ji baví její dcery Rozárka a Viktorka, kocouři Cipísek a Simba a manžel Martin, který její fejetony ilustruje. Prý rád. Moničiným koníčkem jsou aromaterapeutické masáže a společenský tanec.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné