Divadlo Kampa – radost pro dospělé, děti, tělo i duši

Už jste byli někdy někde, kde jste se cítili tak dobře, že se vám nechtělo odejít? Právě takový pocit zažívají návštěvníci divadla Kampa, které je prostorem srdečným, otevřeným všem lidem, nabízející radost pro dospělé, děti, tělo i duši. Divadlo pro radost leží přímo v srdci Prahy a my vás do něj zveme.

Divadlo Kampa – radost pro dospělé, děti, tělo i duši

Jeví se tak trochu jako tajemně ukryté místo u Čertovky na Malé Straně, které diváci napoprvé obtížně hledají. Jako divadelní prostor fungovalo už v 19. století, ale ještě před tím byly v budově městské lázně.  Kdysi se tu konalo komorní provedení Mozartova Dona Giovanniho. Snad proto cítí každý návštěvník v tomto divadle zvláštní genius loci, pocit klidu a jisté až rodinné sounáležitosti. Od roku 2010 nese tento dům jméno Divadlo Kampa a uvnitř se žije od rána do noci.

Divadelní představení i Duše K

Letos v lednu převzalo kormidlo nové vedení v čele s Ivetou Duškovou, která o záměrech divadla říká:„Chtěli bychom zde otevřít tvůrčí prostor hlavně pro děti a mladé lidi, založit tradici autorského a improvizovaného divadla, jejímiž základními principy je hravost, jednoduchost, humor, opravdovost a poctivost.“ Záštitu divadlu poskytuje Jaroslav Dušek. Právě pořad Duše K, který je vždycky vyprodaný a který mohou lidé z celé České republiky sledovat online díky internetovým přenosům ČT24, je velkým úspěchem, který zviditelňuje divadlo dokonce i za hranicemi.

Co tu všechno je

„Divadlo Kampa sestává z divadelního sálu o kapacitě až 80 diváků a útulného podkroví pro asi 20 lidí. Restaurace Altány Kampa v přízemí není sice součástí našeho projektu,ale navázali jsme s vedením velmi přátelské vztahy, takže doufáme, že tato spolupráce přinese spokojenost jak našim divákům, tak návštěvníkům restaurace,“ upozorňuje Iveta Dušková.

Něco pro děti

Každou sobotu a neděli odpoledne můžete s dětmi a vnoučaty navštívit krásná pohádková představení, která pobaví a leckdy i dojmou také dospělé. Velký úspěch slaví jakVodník z Čertovky,který je inspirován legendou z Malé Strany, tak Škola Malého Stromupodle knihy Forresta Cartera či Děvčátko Momo nebo velmi populární Ronja, dcera loupežníka.Nabídka je opravdu rozmanitá. „Snažíme se tvořit pohádky nejen pro děti, ale i pro dospělé a je pravda, že spousta našich příběhů dospělé oslovuje. Nejdůležitější ve vztahu je sdílení, a proto jsme moc rádi, když na naše pohádky chodí celé rodiny a pak si o tom společně povídají,“ vysvětluje Iveta Dušková .

Něco pro dospělé

Program v divadle nabízí i představení pro dospělé, například pohybově nabíjející BlaŽenkunebo humorně laděný příběh o vztahu matky a dcery Na cestě či bláznivou hudební komedii Země je placatá, jinak tě zabiju. Zajímavou součástí repertoáru jsou křehká autorská představení Nataši Burger (Vlny, Ty dvě, které obědvají). V divadle kromě domácího souboru Cylindr, který tvoří většinu dětského repertoáru, působí také další soubory, např. Calembour,jehož kabaretní vystoupení v Čertovské kvidouli připomíná, kterak přišla Čertovka ke svému jménu, nebo divadloNaHraně (Mesiáš)či Inventura, která pracuje s mentálně postiženými herci a vytváří úžasná, vnitřně opravdová a humorná představení (Dášo, vstávej, Požíračkamrtvol.)Divadlo se nebrání ani spolupráci s kvalitními amatérskými soubory, např. SoLiTEAter.

Ovlivnění kouzlem místa

„V tomto divadle už vzniklo několik představení, která jsou logicky duchem tohoto místa ovlivněna. Vycházíme z intimity prostoru, který díky své architektuře propojuje herce a diváky na mnohem hlubší úrovni než v jiných divadlech. To se odráží jak v samotném provedení her, tak v jejich sdělení. Proto jsme také začali přistupovat k besedám po představení, kdy diváci mohou své zážitky sdílet s herci a naopak – například u představení BlaŽenka,“ upřesňuje Iveta Dušková

Kam a jak dál?

„Chtěli bychom i nadále rozšiřovat nabídku tzv. rodinných představení. Jak už jsem se zmínila, jsou to představení jak pro děti, tak i pro dospělé. Teď se momentálně připravuje scénář podle knihy Pavlíny Brzákové Dědeček Oge. Také se pokoušíme organizovat dopolední představení pro školy a školky.

A rádi bychom pokračovali v nabídce pořadů pro mladé. Letos jsme začali s pravidelným uvádění Kinokabaretu. Je to filmový pořad, kde diváci mohou shlédnout filmovou tvorbu mladých tvůrců (hrané filmy, dokumenty) a poté s nimi i podebatovat. Rozvíjí se slibná spolupráce s Českou komorou tlumočníků do znakového jazyka. Sluchově postižení budou mít zase od podzimu možnost vidět např. představení Škola Malého stromu, které je překládané do znakového jazyka. Chystáme i další představení právě pro neslyšící. Plánů je spousta a energie zatím také, tak doufáme, že nám obojí vydrží a že vše, co jsme si předsevzali, také uskutečníme,“ s nadějí a s úsměvem tvrdí Iveta Dušková.

Něco navíc

Ještě zbývá dodat, že nejen divadlem je člověk živ, a proto je tu podkrovní prostor, kde se konají různé semináře a kursy jak pro děti, tak i pro dospělé. Máte-li chuť si zazpívat, zacvičit či jen zameditovat, navštivte podkroví Divadla Kampa a věříme, že zde najdete právě to, co hledáte.

Kudy do divadla?

Buď přímo z parku Kampa, pokud přejdete mostek přes Čertovku vedoucí k tělocvičně Sokola, či trochu klikatě ze zastávky Hellichova do ulice Nosticova a bránou hlídanou přísným vrátným až přímo k divadlu. A když zabloudíte, tak jen v klidu vyhledejte vodu. Potok Čertovka totiž omývá základy Divadla Kampa, takže vás určitě správně navede! Programovou nabídku můžete detailně studovat na webu Divadla Kampa.

Koukněte na: www.divadlokampa.cz