Dítě je zrcadlem vašich postojů. Jak jednat s dítětem podle Naomi Aldort.

Co dělat, když starší syn bije mladšího brášku? Jak bez vztekání přimět dcerku, aby se ihned oblékla, když spěcháme? Jak dostat syna z manželské postele? Co když dítě nechce chodit do školy? Jak vysvětlit tchýni, že nemá odměňovat vnoučata bonbony? Jak naučit syna, aby si uklízel pokoj? Proč batole kouše?

Dítě je zrcadlem vašich postojů. Jak jednat s dítětem podle Naomi Aldort.

Naomi Aldort, uznávaná rodinná poradkyně a autorka knížky Vychováváme děti a rosteme s nimi, odpověděla českým rodičům během svého dubnového pobytu u nás na tyto i mnohé další, zdánlivě banální a přitom zásadní otázky každodenního soužití s dětmi. Její odpovědi, ať už na seminářích, při konzultacích či na přednáškách, byly najednou tak jasné a vlastně už dávno známé. Byly vždy plné pochopení a lásky k potřebám a emocím dítěte. Naomi ukázala českým rodičům cestu, jak s dětmi vycházet bez bojů, výhružek a manipulace. Cestu, jak je nechat bez ovládání vyrůst v sebevědomé a k okolí přirozeně ohleduplné osobnosti.

Dítě má vždy pravdu. Jak?

Ať dítě dělá cokoli, má to podle Naomi oprávněnou příčinu. Zjistíme-li jakou, máme rázem odpovědi na všechny problematické situace a můžeme je řešit bez výhružek či manipulací. Když pochopíme, že starší syn bije mladšího, protože nás možná zrovna potřebuje mnohem více než ten mladší, protože má třeba strach, že maminka ho nemá ráda, můžeme si na něj najít čas o samotě a naplnit jeho potřebu naší lásky. Možná brášku jednoduše praštil proto, že mu zbořil hrad. To tedy naštve, že?! Uznáme-li bezpodmínečně pocity staršího, stejně jako pláč praštěného mladšího, a budeme-li na stranách obou dětí, za chvíli se oba chlapci uklidní. Když zase dokážeme vidět, že dcera nemá čas se oblékat a nemůže jít hned teď ven, protože zrovna vaří oběd pro panenky, můžeme jí navrhnout, že ho dovaříme s ní, aby to šlo rychleji.

„Bez trestání a manipulování se děti chovají dobře ze své vlastní svobodné vůle. Vyjít s nimi není boj,“ vysvětluje Naomi v čem je v jejím přístupu rozdíl oproti klasické výchově k bezpodmínečné poslušnosti, kde se tak chovají proto, že to po nich chceme a vyžadujeme. „Aktivuje se v nich opravdová laskavost.“

Odpověď známe každý

Člověku uvyklému na klasickou výchovu k poslušnosti se může zdát takový – potřeby dítěte respektující – přístup přehnaně tolerantní, z pohledu rodiče příliš obětavý a zpočátku i naprosto nepochopitelný. Často je totiž úplným opakem toho, na co jsme ve výchově běžně zvyklí. „Ještě jednou se sklouzni a půjdeme!“ rozhodli bychom obvykle bez ptaní.Avšak po třech dnech intenzivní práce s Naomi se na obličejích padesátky rodičů z úvodního pražského semináře zračilo pochopení a elán zkusit to jinak. „Dívat se očima dítěte, nejen automaticky reagovat, osvobodit se od svazujících dogmat,“ shrnuje vitální drobná žena, na co se během semináře především soustředila. Došlo i na slzy radosti. To, když si rodiče uvědomili, že znají odpověď. A to je přesně cíl Naomi.

„Pomáhám lidem probudit jejich vlastní moudrost. Nedávám jim snůšku triků, učím je být přítomnými a milujícími,“ vysvětluje. Její práce je naučit rodiče řídit sesebou samými. „Není jeden správný způsob, je jen jeden kontext – milovat své dítě. Buďte láskyplní a z toho čerpejte své odpovědi,“ radí. Rodiče, kteří to přijali, podle ní odcházejí do svých vlastních domovů jako mírotvorci. A to nejen ve vztahu k dětem. „Zachránila jsem už pěkných pár manželství,“ směje se duchovní učitelka, která má sama tři už dospělé syny, které všechny porodila doma a vychovala dle svých principů. „Nemá to naučené, jde to z ní a opravdu to žije,“ popisuje dojem z Naomi jedna z účastnic semináře.

Do pražské Lucerny přišlo na Naomi uváděnou Jardou Duškem víc než tisíc rodičů, miminka v šátcích nepočítaje. V kostce si poslechli hlavní myšlenky Naomina konceptu výchovy: „Dítě má vždy pravdu, pochopte jak. Nebuďte soudcem, buďte vždy na straně dítěte. Pokud máte dětí více, buďte na straně každého z nich zároveň. Dítě zrcadlí vaše postoje. Netrestejte a nechvalte. Milujte. Milujte, když dítě dělá nepořádek. Milujte je bezpodmínečně.“ Ze sálu se přitom ozývalo: „Dělá se mi špatně. To je hrozné.“ To si někteří rodiče uvědomovali, jak svým dětem nechtěně ubližovali. Naomi mnohým ve dvou hodinách dokázala ukázat, že jít spát s dětmi do jedné postele může být ta nejzábavnější část dne, že dítě se na rozdíl od sporáku nedá vypnout a že když se oprostíme od myšlenek „Musíme jít. Musí být uklizeno. Tohle se nedělá.“, můžeme se v klidu ponořit do hry s dítětem.

Kdo se postará o rodiče?

Na přetřes přišly i potřeby rodičů, ty intimní obvykle v úterý a v neděli. Aspoň na tyto dny prý měla s manželem zařízené hlídání Naomi, čímž vyřešili to, že po narození dětí a jejich společném uspávání už sex v noci jako dříve nebyl zpravidla reálný. Na téma péče rodičů o sebe sama a respektující přístup k dítěti se pak Naomi více rozhovořila na brněnské konferenci Aktivní rodičovství. „Doporučila všem svůj vlastní návod, jak žít ve vnitřní vyrovnanosti navzdory vnějším podmínkám. Jde opět o oproštění se od stresující myšlenky, a to, že domnělé potřeby musí být za každou cenu naplněny. Například, nemůžeme-li se vyspat celou noc, uvědomme si, že nepotřebujeme být tolik vyspaní, kolik si myslíme, k tomu, abychom mohli spokojeně fungovat,“ vypráví jedna z účastnic. Ach jo.

Láska a mír začínají doma

S Naomi nemusíme ve všem souhlasit, ne vše se nám musí dařit aplikovat, v jednom se s ní nejspíš ale shodneme všichni. „Naším hlavním cílem je mír na Zemi. Pokud nemáme mír mezi rodičem a dítětem, mír na hřišti, mír ve školce, pak budeme stále zabíjet i v poli,“ soudí. „Společnost, která si vybere, že bude vyrábět zbraně na ničení lidí, je společnost, která ještě pořád potřebuje pomoc v dětské herně a v útlém věku. Vychováváme děti a můžeme je vychovat jako mírumilovné lidi.“ Podle Naomi dítě, které vyrůstá v lásce, spojení a dobré vůli, netouží po násilí. Připadá mu přirozené chovat se, jak to vidí kolem sebe, a chová se správně samo od sebe. „Probudí se v něm jeho vlastní dobro.“

A právě proto Naomi cestuje po světě, přesto, že nejraději by byla doma se svou rodinou na krásném ostrově u Seattlu. „Dostala jsem dar,“ míní Naomi o své schopnosti vidět, jak komunikovat a řešit běžné životní situace bez bojů. „A ten dar musím a chci šířit.“ A tak si jednou za pár let schová kus syrového masa mezi dva chleby, aby jí na něj v letadle nepřišli – Naomi totiž jí jen syrovou paleo stravu – a vyrazí do světa na turné. „Lidi z České republiky mám velmi ráda. Možná proto, že odsud pochází mí prarodiče. Lidé jsou tu velmi zapálení, publikum vřelé, příjemně se mi se všemi jedná,“ říká Naomi. Tak snad za pár let zase u nás.

Ze zákulisí pobytu Naomi v ČR

[caption id="attachment_1785" align="alignnone" width="655"]naomi-s-petrou-kutackovou-a-jeji-dcerou-lindou--1-.tif Naomi s Petrou Kutáčkovou[/caption]

Petra Kutáčková, pořadatelka akcí s Naomi v ČR
Proč jsi pozvala Naomi do ČR?

Věřím, že tím, jak vychováváme své děti, do značné míry formujeme budoucnost, a že pokud chceme žít ve fungující svobodné společnosti, musíme změnit svůj přístup k dětem. Také, aby rodiče, kteří už Naomi objevili a vědí, že tudy vede jejich cesta, nezůstali izolováni a v mnoha situacích bezradní (jak jsem to občas cítila já). Aby měli možnost se občas s Naomi i s podobně smýšlejícími rodiči setkat a načerpat novou sílu i informace.

Kromě zajištění akcí s Naomi jsi jí dodávala i čerstvě nadojené mléko od vaší kozy, vajíčka vašich kachen…

V naší dnešní společnosti je Naomi v těchto ohledech, dalo by se říci, trochu náročná. Všechno, co vyžaduje, je však vlastně pouze to, co je pro člověka úplně nejpřirozenější – opravdové potraviny z přírody vypěstované bez chemie, opravdová tma a klid v noci na spaní. To vše se bohužel v našich dnešních městech těžko hledá, takže – i když jsem se opravdu hodně snažila – se Naomi v noci mnohokrát nevyspala.

O Naomi byl v Česku veliký zájem. Snad díky magickému působení Jardy Duška a jeho pořadu Duše K, kde před dvěma lety u nás poprvé vystoupila. Kdy přijede příště?

Kdy a jestli vůbec Naomi přijede do Čech, není jisté. Je vášnivou mluvčí, má moc ráda české prostředí a třídenní semináře, kde může jít do hloubky. Zároveň je ráda se svým manželem, dětmi, teď se jí žení syn a brzy snad přijdou i vnoučata. Přelety na druhou stranu zeměkoule jsou pro ni také fyzicky náročné, a i když je neobyčejně zdatná a vitální, vyčerpávají ji. Takže se bude asi snažit spíše využívat virtuální techniky a být k dispozici rodičům po celém světě, aniž by musela opustit svůj domov.

Zdeňka Puková, tlumočnice na akcích s Naomi

Naomi je výbornou ukázkou vlastního učení v praxi. Dělá si sama sebou reklamu. Letos, oproti její návštěvě před dvěma lety, mi připadala uvolněnější a otevřenější. Tentokrát byly její semináře více v duchu: Když budete vycházet z bezpodmínečné lásky a respektu, nemůžete toho moc pokazit. Když nebudete poslouchat myšlenky, které vás stresují, najdete klid a odpovědi na vše. Aplikace jejího učení v praxi je pro mě však stále celkem výzvou. Vím, že potřebuji pracovat především sama na sobě. Doma to totiž najednou nejde vždy tak snadno, jak se to jevilo na seminářích.

Lucie Harnošová, pořadatelka konference Aktivní rodičovství, majitelka Brány k dětem

Naomi mám moc ráda a je pro mě velkým vzorem. Zároveň však vidím ve svém okolí rodiny, které její rady berou vždy doslova a nejsou pak dlouhodobě spokojení a vyrovnaní. Proto je důležité si uvědomit, že Naomi měla děti až ve 37 letech a že partnerský vztah nebyl pro ni takovou prioritou jako výchova dětí. Na přednášce v rámci konference Aktivní rodičovství například řekla větu: „Na planetě, kde žijí děti, neexistuje sex.“ Což je dost striktní prohlášení! :-D V sekci otázek v závěru přednášky to pak sice vysvětlila – když si milování naplánujeme, těšíme se, chceme mít děti rychle uspané, tak ony neusnou, cítí, že se něco zajímavého bude dít, a pak jsou naštvaní všichni – ale mezitím se už několik lidí zvedlo a opustilo sál. Přitom s tímto vysvětlením už je to logické. Proto bych ráda apelovala na to, že nemůžeme své kompetence předat na nikoho jiného, ani na našeho oblíbeného guru. Můžeme se inspirovat radami zvenku, ale pak je stejně na nás samotných, jak se rozhodneme. Podle toho, co potřebuje a cítí naše dítě a co potřebujeme a cítíme my.

Koukněte na: www.naomialdort.com www.naomialdort.cz Na podzim zde proběhnou webináře s Naomi naživo v češtině. www.aktivnirodicovstvi.cz www.ukozyapetrzele.cz O hospodářství Petry Kutáčkové, organizátorky akcí s Naomi.

Miluje seskok padákem. A možná proto podobně přistála i v naší redakci. Zčista jasna, znenadání a správně. A od té doby zůstala. Je spontánní, kreativní, veselá, takové věčné dítě, které snad ani nemá žádné starosti. Možná je to tím, že Markéta věří, že to, co si člověk opravdu přeje, se mu splní. Tak jaké potom starosti? Píše články (nejen pro Pravý domácí) o všem, co jí zajímá a v čem vidí smysl.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné