Cyklistika handicapovaných - Černí koně. Rozhovor

Léčba sportem – do těchto dvou slov by se dala hodně zkratkovitě scuknout náplň neziskové organizace Černí koně, kterou vám tentokrát v naší dobroskutkové rubrice představujeme. Zůstat u dvou slov by ale byla rozhodně škoda.

Cyklistika handicapovaných - Černí koně. Rozhovor

Kolo jako lék na bolavou duši

Vyrůstal asi jako každý kluk z vesnice, stále lítal někde venku a sem tam provedl nějakou tu klukovinu. A tak tomu bylo i o prázdninách roku 1987, kdy spolu se svým kamarádem tajně rodičům pod okny vytlačil ven z garáže motorku. Jeli rychle, zatáčky projížděli na hranici možností, až se za jednou z nich na silnici objevil traktor... Tak začíná příběh dnes 42letého Tomáše Poucha, zakladatele a předsedy Černých koní. Tomáš dnes popisuje, jak o pár dní později probíhal rozhovor mezi ním a lékařem Motolské nemocnice v Praze: „Pane doktore, vy jste mi tu nohu nakonec neuřízli.“ „Už ji nemáš,“ odpoví doktor. „Ale já ji stále cítím, stále mě bolí kotník, já ji stále mám.“ „Je mi to líto,“ odpoví doktor a odkrývá přikrývku, pod kterou se doposud skrýval zafačovaný pahýl…

Tomáši, kdy se vám podařilo vyrovnat se se skutečností, že jste přišel o nohu?

Trvalo mi to celých 20 let, než jsem se za to přestal stydět. Když mi bylo 35, poprvé jsem vzal nůž, z protézy odřezal molitan imitující tvar nohy, odhalil kovovou trubku, kterou nikdo nepřehlédne, a sám v sobě překonal strach z odmítnutí. Tu sílu mi dodala cyklistika. Jednoho dne mi došlo, že mohu z nevýhody udělat výhodu. Že se přece nemusím stydět, ba naopak – mohu všem ukázat, že i s jednou nohou mohu jezdit závody horských kol.

Vy jste závodil mezi zdravými, nebylo to těžké?

Nepatřil jsem ze začátku mezi nejrychlejší jezdce, naopak, občas jsem byl v cíli úplně poslední. Ale má vůle a vytrvalost později přinesla výsledky. Občas jsem převzal nějaké ocenění, hodně lidí mě zdravilo, povídali si se mnou. Poznal jsem, že respekt a uznání jsou nejlepším lékem na bolavou duši. Kolo mi hodně dalo, mimo uznání i spoustu přátel. Společně jsme založili Černé koně.

Jak byste je představil, co je hlavní činností téhle neziskovky?

Černí koně se zaměřují na paracycling, tedy cyklistiku handicapovaných. Speciální kola, například tříkolové speciály na ruční pohon – handbike, jsou velmi drahá, ve střední kvalitě stojí asi 170.000 Kč. Proto provozujeme bezplatnou půjčovnu těchto speciálů. Handicapovaní si prostřednictvím sportu zvyšují tolik potřebnou fyzičku, sklízejí úspěch a uznání. Nenásilnou formou se zapojují do společnosti, získávají nové přátele a propojují se se zdravými lidmi. Tím dochází k pochopení, respektu a uvědomění si, že nejsme dva rozdílné světy.

Pořádáte hlavně závody, ale i jiná setkávání. Navíc letošní „Rok koně“ berete jako výzvu k dalším projektům, jakým?

Bereme to tak, že tento rok je nám předurčen, abychom dosáhli výrazného úspěchu. Připravujeme nové, ambiciózní projekty, o kterých jsme přesvědčen, že nás posunou o pořádný kus dál. Vše můžete sledovat na našich stránkách nebo na facebooku. Jedná se o projekt Kup handicap, což je zážitkový e-shop, Benefice Černých koní, sbírkový účet na nákup nových speciálů nebo Tour 4 change.

Akce Tour 4 change je zrovna aktuální, o co jde?

Jedná se o turné, kdy se handicapovaní na kolech při cestě z Prahy do Zlína budou ve vybraných městech setkávat s dětmi, pro které připravujeme doprovodný program plný soutěží, dárků a informací na téma bezpečnost, handicap a prevence. Turné vyvrcholí velkým koncertem a zároveň ukončí Zlínský filmový festival, na kterém se naše česká výprava setká se slovenskou a polskou.

Mají podle vás lidé stále předsudky vůči handicapovaným?

Stále se ještě s předsudky setkávám, ale situace je výrazně lepší, než byla třeba před 10 lety. Hodně tomu přispívají takové projekty, jako je ten náš. A někdy si za předsudky můžeme i my handicapovaní sami. Je to hlavně dáno psychickým stavem v době bezprostředně po nehodě nebo po nemoci, kdy dojde k postižení a handicapovaný si na nový stav teprve zvyká. V této situaci je opravdu těžké umět přijmout nabízenou pomoc a být vždy vlídný.

Kdo se mezi vás může zapojit a účastnit se vašich akcí?

Každý bez ohledu na výkonost, věk, pohlaví i handicap. Hlavním požadavkem je udržet dobrou partu, která táhne za jeden provaz. A to se nám daří. Jsme tým, v mnohém si umíme pomoc sami. Uvedu příklad: Marek, nevidomý cyklista, který jezdí na tandemu, se převléká a nemůže najít ponožky. Hanka, která je na vozíčku, ho upozorní, že mu ponožky vypadly z tašky na zem. O něco později, když balíme, Marek s asistentem nakládá Hanky handbike do auta.

Někdy ale potřebujete pomoct od ostatních…

Ano, potřebujeme mít v týmu dost asistentů, lidí, kteří nám přispějí svým volným časem a pomohou s přípravami na závod, během závodu na kole doprovodí handicapovaného a případně pomohou překonat nějakou tu překážku. Nezřídka se stává, že ti, co se zapojí, řeknou: Přišel jsem, abych vám pomáhal, to jsem ale netušil, že to vy pomůžete mně.

A jak je to s penězi, daří se vám financovat vaše aktivity?

V tomto směru stále pokulháváme, nedaří se nám získat dostatek prostředků na realizaci projektů, proto často musíme omezovat počet handicapovaných. S vozíčkáři místo v bezbariérovém penzionu spíme ve stanech a místo toho, abychom se věnovali handicapovaným, jejich rehabilitaci a zvyšování dovedností, se musíme věnovat shánění peněz. Často si dobrovolníci musí sami platit cestovní výlohy a další náklady bezprostředně spojené s jejich účastí na akcích. Je neuvěřitelné, že se stále najdou lidé, kteří jsou ochotni pomáhat i za těchto podmínek.

Tomáš Pouch (*1972)

Po nehodě na motorce přišel ve 14 letech o nohu. Je vyučený jako slaboproudař, pracoval jako mechanik, v kamenictví na fréze, prodejce autobaterií a autodílů, velkoobchodní rozvozce květin, vedoucí skladu s květinami, OSVČ a nyní se naplno věnuje Černým koním. Od roku 2006 se účastnil závodů Horských kol. V roce 2008 se mezi zdravými cyklisty v kategorii nad 100 kg umístil celkově na 5. místě. Roku 2008 zakládá Černé koně. Tomáš je svobodný a bezdětný.

Koukněte na: www.cernikone.cz

www.tour4change.cz

www.facebook.com/cernikone

Přispět Černým koním můžete na toto číslo účtu: 264 550 436 / 0300