Cyklická žena: Menstruace? Ta je zbytečná?

Slyším to už asi po páté tento měsíc. Bavím se s kamarádkou na hřišti a ta mi vypráví svůj zážitek z gynekologické ordinace. Gynekolog jí nabízel hormonální tělísko, které ji „zbaví“ menstruace. Dozvěděla se, že menstruace je zbytečná a není potřeba se s ní otravovat. Prý v 18. století ženy také nemenstruovaly, v sedmnácti otěhotněly a pak už jen kojily a rodily… AHA! To už je pátá žena, co mi to vypráví. Dost mě to štve. Jak tohle může říkat zrovna gynekolog?

Cyklická žena: Menstruace? Ta je zbytečná?

Text: Kateřina Kučírková

Pravděpodobně je teď akce na tělíska a je potřeba jich co nejvíc „prodat“. Jak muž/gynekolog může něco říkat o menstruaci a porodu, když sám nikdy nerodil a nemenstruoval… My k němu jdeme s důvěrou a otevíráme se a pouštíme ho k sobě. Takže si vlastně my ženy můžeme myslet, že jsme divné, protože menstruaci máme, a že jsme nemocné, protože naše menstruační krev je zářivě rudá, ale v televizi modrá.

Ano, někdy pro mne byla menstruace stresující a otravná (dokonce to bylo dost často). Nikdo mi neřekl a nepřipravil na to, že první menstruací se proměním z dívky v ženu. Nikdo mne mezi ženy nepřivítal a neřekl o vzácném daru. Spíše mi nabídl ibalgin a nebo antikoncepci, ať se toho raději hned zbavím. Věřila jsem ostatním, že je to otrava a zlo. Nevěděla jsem, co to pro mne znamená. I když tam někde vzadu pod tím náporem dogmat a vnucených názorů jsem cítila, že to ke mně patří a má svůj účel.

Naštěstí přišla změna. Koupila jsem si menstruační kalíšek, po tom, co o něm básnila moje kamarádka. Stres z menstruace zmizel. Druhá změna na sebe nenechala dlouho čekat. Přišlo UVĚDOMĚNÍ. Menstruace je moje součást. Prostě mě provází a bude provázet cca 35 let mého života a já jsem ráda. Menstruace mi dává dar. DAR ŽIVOTA. S menstruací přichází k dívce dar života a stává se ženou. Menstruační krev byla vždy uctívána a používána při obřadech hojnosti. Menstruace nás dělá plodnou. Antikoncepce z nás dělá neustále těhotnou. Naše tělo je uměle těhotné, v jiném stavu. Proč se nás společnost snaží udržet stále těhotné? Je to jednoduché. Jsme lépe ovladatelné, zranitelné, citlivé a chceme bezpečí, jsme poddajné. Když jsme v jiném stavu, nemůžeme být ve své síle. Být živé, vášnivé, bláznivé, emocionální, tvořící, kritické, silné a někdy i ničící a bojující za svůj svobodný život.

Menstruace nám dává vnitřní sílu. Pomáhá nám zbavovat se starého a nefunkčního, mít hluboké vhledy a najít vnitřní klid. Zbavujeme se fyzických i psychických nečistot. Je to očistný proces. S menstruací přichází fyzická únava, poslouchejte své tělo a ponořte se do sebe. Já celý den věnuji jen sobě. Jsem sama a klidně celý den ležím v posteli, čtu si nebo jen rozjímám či medituji. Kdo by se netěšil na jeden den jenom pro sebe?

Takže příště, až půjdu na gynekologii já a budou se mi snažit prodat antikoncepci a tělíska s tím, že menstruace je zbytečná, jsem připravena. Pane doktore, když menstruace je zbytečná, tak je zbytečné i mít ejakulaci a sperma… Já si rozhodně ponechám svou menstruaci a ovulaci a svobodu být sama sebou.

Foto: Sharon McCutcheon, unsplash.com