Cyklická žena: 4 tváře

My ženy máme mnoho tváří. Nejspíš mnohem více než čtyři. V našem chování, pocitech i uvažování se střídají momenty, často z ničeho nic a rázem, ve kterých jsme aktivní a pasivní, pozitivní a negativní, všemilující a sebestředné, racionální a emocionální, svůdné a odtažité. Zdánlivě je to ženské střídání nálad naprosto nevypočitatelné. Na zabití. Ono to však celé má jasně daný a každý měsíc stále tentýž cyklus. Každý měsíc procházíme čtyřmi aspekty své osobnosti, které se vzájemně doplňují a dávají nám dohromady všechny potřebné schopnosti, abychom mohly žít naplněný život ženy ve všech oblastech. Jednoduše řečeno, jsme dokonale cyklické.

Cyklická žena: 4 tváře

Tyto čtyři fáze mají souvislost s průběhem přirozeného menstruačního cyklu, který trvá v průměru osmadvacet dní a je řízen hormony z hypofýzy, hypotalamu i vaječníků. Ve zkratce a zjednodušeně… V preovulační fázi dozrává folikul s vajíčkem ve vaječníku a zároveň vytváří hormon estrogen, který stimuluje nový růst děložní sliznice. Když je vajíčko zralé, folikul praskne, vznikne z něj žluté tělísko, které produkuje další ženský hormon, progesteron, připravující sliznici na případné usazení oplodněného vajíčka. Pokud během ovulační fáze nedojde k oplodnění vajíčka, ustane po premenstruační fázi produkce progesteronu, což spustí menstruaci, tedy odumření sliznice dělohy a její odplavení s menstruační krví. Snížená hladina estrogenu opět spustí zrání vajíčka ve folikulu a začíná vše nanovo.

Miranda Gray ve své knize Rudý měsíc uvádí výzkum, podle kterého většině žen připadne menstruace nebo ovulace na úplněk či nov. Spojitost našeho vnitřního měsíce s tím na nebi je tedy také nasnadě. Pravidelné, cyklické měsíční proměny, kdy jsme každý den o trochu jiné, kdy každý den odhalíme další malý kousek svého já, jsou ženám zkrátka vlastní. Tady jsou tedy čtyři naše tváře tak, jak jsou popsány v knížkách Mirandy Gray Rudý měsíc a Cyklická žena a v knize Návod na ženy od Dany-Sofie Šlancarové a Erika Huttera.

Panna: Dynamická fáze

Ve fázi Panny, 7.–13. den cyklu, jsme plné energie, tělo po několika dnech útlumu během menstruace zase obživne a mysl se zbystří. Tak jako jaro po zimě přichází tato fáze po době hlubokého odpočinku během menstruace (v ideálním případě). Stíháme dělat několik věcí najednou, jsme akční a v pohybu, vše řešíme rychle a bez emocí, nezávisle a samostatně. Jsme možná trochu netrpělivé, protože chceme všechno hned, myslíme však racionálně a logicky. Jsme svěží, plné nadšení do nového, s čímž se pojí i naše momentální neschopnost dokončovat věci. Vidíme svět optimisticky a chceme ho vychutnávat plnými doušky. Bavit se. I v sexu. Na nudnou péči o domácnost není čas. Je to ideální doba na změny, započetí nových projektů v práci i osobním životě, na aktivní jednání.

Matka: Expresivní fáze

14.–20. den cyklu, kdy se blíží a probíhá ovulace. Na prvním místě je pro nás rodina, partner, domov. I v práci v sobě objevujeme silného týmového ducha a schopnost podporovat druhé, naslouchat. Jsme ještě více sebejisté a pohodové než jako Panny, jsme jako léto, plodné a plné energie, nicméně už jsme klidné, nepučíme, ale naplno kveteme. Vyzařuje z nás smyslná ženskost na všechny strany a dokážeme ji ještě podpořit nádhernými šaty. Jsme přitažlivé a plné sexuální touhy. K tomu jsme laskavé a pečující, máme soucit a pochopení pro všechny. Důležité jsou pro nás emoce a vztahy, naše uvažování je iracionální. Jsme společenské, komunikativní. Máme potřebu lásky. Chceme ji dávat i dostávat.

Čarodějnice: Kreativní fáze

21.–28. den cyklu, vajíčko nebylo oplodněno a nás opouští fyzické síly, obracíme se do sebe. Díky tomu dokážeme systematicky zpracovávat a dokončovat, co jsme v dynamické a ovulační fázi započaly. A běda, jestli nás od toho bude chtít někdo vyrušit. Postupně klesá i naše psychická odolnost. Pozitivní pohled na svět se otáčí o sto osmdesát stupňů. Cítíme se zranitelné, zahlcené, na všechno samy, potřebujeme mužskou oporu. Zato k nám však přichází zesílená intuice a doslova exploze kreativity. V premenstruační fázi věci jednoduše víme, neanalyzujeme. Napadají nás kouzelná řešení, která nemají nic do činění s logikou. Současně se ale dokážeme na věci (i na partnera a vůbec na všechny kolem) dívat kriticky, vidět jasně to, co nás v životě brzdí, co chceme změnit. Jsme vztahovačné, výbušné, náladové. Paradoxně právě v této chvíli nejvíc potřebujeme cítit lásku.

Baba: Reflektivní fáze        

1.–6. den cyklu, krvácíme, fyzická síla nás opouští, stejně jako nepotřebná děložní sliznice. Potřebujeme odpočívat, udělat si čas na sebe. Potřebujeme zemřít, abychom se mohly zase narodit. Pozornost máme obrácenu do sebe, prohlubuje se naše intuice a spojení s vesmírem, přírodou. Jsme tak trochu mimo, neřešíme malichernosti. Vidíme věci z nadhledu, jako celek, chápeme spojitosti, dokážeme jednoduše nechat odejít vše, co je v našem životě nepotřebné a zraňující, či se toho jednou pro vždy zbavit. Nemilosrdně. Jako bohyně Kálí, která chodí s mečem a seká hlavy. Menstruační krev vše odseknuté a negativní odplaví, podobně jako pláč. Do další fáze vcházíme čisté a odpočaté.

Dokonalost ženské cykličnosti

Jste-li právě v dynamické fázi, máte kromě přečtení tohoto článku na seznamu dalších dvaceti věcí, co dnes chcete ještě stihnout hned po tom, co děti usnou. Jestli ovulujete, tak to máte asi důležitější starosti, řekla bych životně. V kreativní fázi byste se možná mezi úklidem koupelny a tvůrčím výbuchem k přečtení mohly dostat, ale usnete u toho vyčerpáním. Jste-li však v menstruační fázi a čtete si článek zalezlé v posteli, nejspíš jste již intuitivně nahlédly, že výše popsané fáze dávají dohromady jeden dokonalý celek. Jak já to vidím, kompletní přirozený menstruační cyklus nám ženám dává vše potřebné, abychom mohly vést šťastný a naplněný život. Každý měsíc, znovu a znovu, dokola. Podle Mirandy Gray je to dokonalý zdroj ženské výkonnosti, výjimečnosti, efektivity a kreativity. Klíčem k využívání tohoto zdroje je podle ní optimální načasování aktivit podle jednotlivých fází měsíčního cyklu. Neboli to hlavní, co je potřeba, aby to celé krásně fungovalo, je být v každé fázi sama sebou a za všech okolností poslouchat své vnitřní potřeby.

Zkusme si jednoduše dovolit být v dynamické fázi plné energie více v práci a vrhat se na nová dobrodružství, vždyť víme, že péči o rodinu budeme s radostí věnovat celý příští týden. Generální úklid zas můžeme v klidu nechat na kreativní fázi, kdy nás vyleštěné příbory uspokojí nejvíce a ještě k tomu zvládneme dokončit vše nutné, abychom pak mohly alespoň pár dní konečně zaslouženě odpočívat a hodnotit to, co jsme za celý měsíc prožily.

Samozřejmě je tu ten zádrhel, že každá fáze má i své negativní stránky. Zvlášť premenstruační fáze se strašákem známým jako PMS, premenstruačním syndromem. Ale čím více se zaměříme na její pozitiva, tím lépe se nám bude vyrovnávat i se stinnými stránkami naší cykličnosti. Vždyť, jak píše Dana-Sofie Šlancarová v knize Návod na ženy: „Ženy v primitivních společnostech žádný PMS neznají.“ Podle ní je premenstruační syndrom civilizační choroba a lze se ho zbavit! Skutečným viníkem je prý to, že si ženy často nejsou vědomy své cykličnosti a nerespektují potřeby svého těla, které jsou s ní spojené. Zkusme to tedy změnit, panny, matky, kouzelnice i baby! Máme na to celý cyklus. A ten další. A další…

Rady pro muže cyklických žen

- V premenstruační fázi se ženou nic neřešte! Ať už za vámi přijde s jakýmkoli problémem, je nanejvýš pravděpodobné, že v této fázi ve skutečnosti nehledá jeho řešení, ale chce pouze uchlácholit, obejmout a povzbudit.

- Emoční výlevy ženy v premenstruační fázi si neberte osobně! Naopak, dejte jí najevo, že ji milujete i s jejími nedokonalostmi.

  • Je to jen fáze, zase to přejde!
  • Nejlepší lék na PMS je sex!

- Ženy v menstruační fázi vždy na cesty vybavte GPSkou. Jsou natolik ponořené do sebe, že okolní svět dokážou těžko vnímat.

- Mluvte s ní, buďte s ní, spěte s ní! To je rada pro ovulační fázi. Věnujte ženě denně jen jednu hodinu své plné pozornosti, zbývajících třiadvacet hodin se bude cítit naplněná. A nechá vás na pokoji!

  • Připomínejte jí, ať nezapomíná na sebe a svoje potřeby, bude pak mít víc energie i pro vás.
  • Máte doma dvacet osm milenek. Díky ženské cyklické proměnlivosti je sexualita vaší ženy každý den jiná.

Zdroj: Z knihy Návod na ženy, kterou společně napsali životní partneři Dana-Sofie Šlancarová a Erik Hutter, milující se ve všech fázích. Tělem i duší.

Foto: Sharon McCutcheon unsplash.com

Miluje seskok padákem. A možná proto podobně přistála i v naší redakci. Zčista jasna, znenadání a správně. A od té doby zůstala. Je spontánní, kreativní, veselá, takové věčné dítě, které snad ani nemá žádné starosti. Možná je to tím, že Markéta věří, že to, co si člověk opravdu přeje, se mu splní. Tak jaké potom starosti? Píše články (nejen pro Pravý domácí) o všem, co jí zajímá a v čem vidí smysl.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné