Chystáte se začít podnikat. 5 tipů, které byste měli mít na paměti.

S Michaelou Weissovou, další ženou, která má svou silnou misi, jsme se setkali v Praze na Malostranském náměstí v kavárně, ve které jsem si jako student přivydělával hrou na klavír. Uviděl jsem krásnou ženu, matku, bloggerku, certifikovanou instruktorku jógy a odbornici na léčivou stravu a bylinky. Krom toho vystudovala operní zpěv, má zkušenosti z korporátu i úspěšného podnikání. Jen jsem si říkal, co mi asi tato propagátorka života bez cukru řekne, až ji budu chtít pozvat na jahody s cukrem…

Chystáte se začít podnikat. 5 tipů, které byste měli mít na paměti.

Míša v číslech

Poté co Míša prakticky 20 let hledala způsob, jak žít sama zdravý a smysluplný život, vložila své zkušenosti do e-booku, který obsahuje 233 stránek. Píše o svých zkušenostech blog, který navštěvovalo vloni 200 000 lidí měsíčně. 40 000 lidí souhlasilo s tím, že s ní chce být skrze pravidelný newsletter v kontaktu. Její facebooková stránka Slunečný život má přes 39 000 fanoušků.

Je mi sympatické, že Míša však rozhodně není žádnou fanatičkou, a těší mě, když při mém pozvání na jahody s jogurtem a cukrem prohlásí: „Koláčem od babičky nepohrdnu, i když je v něm trochu cukru. Sním ho s láskou.“ Sláva, to se mi líbí, pravý opak toho, co slýchávám od lidí, kteří se živí poradenstvím v oblasti zdraví a kteří jsou pro svou urputnost občas nazýváni bioteroristy.

Co by bylo, kdyby…

Mou oblíbenou otázkou, kterou kladu často sám sobě, když vidím nějakého zajímavého člověka a zajímavý projekt, je – Jaký by svět byl, kdyby tady nebyl tento člověk a to, co vymyslel? A je mi jasné, že kdyby se s námi Míša nedělila o zkušenosti ze svého sebeuzdravování a sebepoznávání, zřejmě by chyběla mnoha lidem. Její jedinečnost a přínos spočívá v tom, že vytvořila zcela unikátní přírodní systém, díky kterému se můžeme zbavit kvasinkové infekce.

Odborníků, kteří se specializují na toto téma, je spousta. Míša se od všech, které znám, liší svým nekompromisním přístupem. Nechce, abychom se zbavili kvasinkové infekce. Chce, abychom se jí zbavili TRVALE. Její jedinečný systém nám říká, co konkrétně dělat, kdy to dělat, jak to dělat a proč to dělat. Velmi jí záleží na tom, abychom bez zbytečných oklik a zklamání uspěli.

[time-restrict on="2019-08-07"]

Když tu budete pro každého, nepomůžete nikomu

A protože už jste si jistě všimli, že každý příběh o lidech s misí píšu hlavně proto, abych na jeho příkladu ukázal věci obecné a inspiroval i vás ostatní, pojďme se i v tomto dílu našeho seriálu bavit o obecných životních změnách, o tom, jak je realizovat a naplňovat.

V době, kdy Míša začínala s psaním svých článků, se zdálo, že má docela dobrou startovní čáru. 400 přátel na Facebooku, takže se těšila na komentáře, na sdílení, zajímavé diskuze a ono se vůbec nic nedělo. Po několika marných pokusech dospěla k rozhodnutí: „Nemá cenu, abych roztříštila své téma mezi mnoho lidí. Je mnohem lepší jej nabídnout jen těm, kteří mají o něj skutečný zájem.“ A to bylo velmi důležité prozření. Od chvíle, kdy si ho Míša přiznala, se věci začaly postupně hýbat.

Své články na slunecnyzivot.cz psala třikrát týdně, i když neměla náladu, chuť nebo dost povzbuzujících ohlasů. „Byly dny, kdy jsem psaní a celý můj web nenáviděla. I v těchto dnech jsem ale sedla k počítači a psala.“ Na počátku poháněla Míšu vášeň. A s ní je to stejné jako se zamilovaností. Nejpozději do tří let vyprchá. U většiny z nás mnohem dřív. Dlouhodobý vztah stejně jako maraton nebo systematické psaní blogu potřebuje nadstavbu vášně, a tou je opravdový a silný ZÁVAZEK. A ten měla i Míša. Vzpomeňte si na to, až se vám do nějaké povinnosti a pravidelnosti nebude chtít. Někdy to prostě chce disciplínu.

Peníze mívají značné zpoždění

Většině skvělých programů, produktů a projektů trvá nějakou dobu, než vám přinesou peníze. Můžeme se dostat i do situace, kdy tak tak zaplatíme veškeré náklady a nám nezbyde nic nebo jen na nejnutnější výdaje. Někdy je to naše chyba, ale dost často je to přirozený jev. Až od určitého množství čtenářů, odběratelů, fanoušků se může i váš blog nebo YouTube kanál výrazně rozrůst. Někdy potřebujeme štěstí v podobě příznivých ekonomických společenských okolností nebo úžasných partnerů a přátel. I Míša psala svůj blog zpočátku „jen tak“. Byl to nezištný dar. Až po nějaké době pod tlakem okolností řekla: „Teď nadešel čas, abych i něco dostávala.“ Rozhodla se podnikat a ono to fungovalo. Fungovalo to ale také proto, že na začátku jen tak dávala. Zdokonalovala se v psaní. Zdokonalovala své léčebné postupy. Díky těmto krokům získala pozornost a důvěru rostoucí komunity.

Za snem jděte s rozmyslem

Láká vás také smysluplné radostné podnikání? Chcete odejít ze zaměstnání? Nebo vám končí mateřská? Pak se nechte Míšou inspirovat a přijměte pár mých rad a doporučení:

  • Pokud nemáte roční finanční rezervu, tak práci neopouštějte. Zkuste podnikat souběžně v malém a rozhodněte se časem.
  • Po mateřské dovolené bez finanční rezervy, podpory partnera nebo rodiny s podnikáním nespěchejte. Najděte si prvně zaměstnání.
  • Pokud jste nikdy nepodnikali, tak si nepůjčujte velké peníze.
  • Když lehce podnikáte při zaměstnání, tak se vyhněte velkému vnitřnímu konfliktu. „Nutně potřebuju peníze, ale nechci nikoho otravovat a přemlouvat. Párkrát jsem to zkusila a stejně to nefunguje.“
  • A nezapomeňte, že dnes úspěšná Míša Weissová první dva roky blogovala, aniž by od své činnosti žádala peníze. Ty k ní začaly proudit, až když měla rostoucí komunitu a její důvěru.

[/time-restrict]

koukněte na:

Bloggerka Michaela Weissová - www.slunecnyzivot.cz

Autor článku Kalman Horvát - www.kalman.cz

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/08

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​