Chcete zhubnout? Pojďme na to, ale jednoduše!

Dva porody, sedavé zaměstnání, pětatřicítka na krku. To byly hlavní důvody, proč jsem přibrala. Ne nijak závratně, ale dřívější postava byla zkrátka nenávratně pryč. Pomalu jsem se smiřovala s povoleným břichem a podprsenkou, jejíž obvod se bohužel zvětšil jen nárůstem obvodu faldíků na zádech.Hubnout jsem zkoušela několikrát, tedy už jsem věděla, jak si upravit stravu, jenže se vždycky dostavil jo-jo efekt.

Chcete zhubnout? Pojďme na to, ale jednoduše!

„Jez libové maso a ryby nebo jakékoliv jiné proteiny a začni se trochu normálně hýbat. Tím myslím alespoň hodinu denně. Stačí chodit rychle. Ale ne tak, že budeš pobíhat za dětmi s vyplazeným jazykem. Užij si to. Najdi si čas, uvolni se a v pěkném tempu se vydej do lesa nebo tam, kde ti bude dobře,“ to byly dvě základní rady, které mi dal Martin Škába. A konečně to zabralo. Nejjednodušší věci zkrátka fungují nejlépe.

Martin se zabývá koučováním zdravého životního stylu, což znamená, že na to nejste sami. Volá vám, píše, je tu pro případ krize a hlavně: má hodně neotřelý přístup: „Přece nejsi asketa, jen si tu čokoládu dopřej. Ale dej si kvalitní a pak si naordinuj ovoce.“ nebo „Víno večer neuškodí, po tom není hlad. Zato pivo, to je vyjídač ledničky…“

Tělo to nevydrželo

Dnes pomáhá lidem hubnout a řeší prevenci civilizačních chorob. On sám si však prošel nepříjemným obdobím. „Na střední škole jsem hrál tenis a věnoval se atletice. Byl jsem poměrně zdatný, jediné, co mě zhruba od devíti let trápilo, byl atopický ekzém na rukou a běžné alergie. V patnácti jsem pak začal závodně tancovat. Když jsem ale nastoupil na stavební fakultu, nadchl jsem se pro kulturistiku a silový trojboj. Mým snem bylo mít velké svaly a získat obrovskou sílu,“ popisuje Martin období, kdy během jediného roku přibral 20 kilogramů. Při výšce 192 cm tak vážil přes 120 kg.

„Ale pak přišly nemoci. Zpočátku jsem byl jen často nachlazený, pak se přidala silná vyrážka po celém těle, hluboké akné na zádech, můj atopický ekzém se extrémně zhoršil a rozšířil na celé obě ruce.“ Z krevních rozborů ale lékaři nic nezjistili a alergologové rovněž na nic nepřišli. Několikrát za rok tak Martin skončil na antibiotikách, cítil se a vypadal špatně. Klasická medicína podstatu problému neodhalila.

Žil jsem jen svým uzdravením

„Moje maminka mi tehdy domluvila schůzku s jednou známou léčitelkou a ta mi vysvětlila, jak funguje lidské tělo, co se děje s imunitním systémem, že jeho základem musí být čistý a zdravý trávicí trakt a mnohé další,“ vybavuje se Martinovi první setkání s alternativní medicínou, východními metodami a lidovým léčitelstvím, které ho pak na mnoho let pohltilo.

Ke všemu ale jako technicky založený muž přistupoval velmi racionálně. Hltal informace, četl spoustu knih a hlavně navštěvoval odborníky – na čínskou medicínu, Ájurvédu, obcházel kliniky s různými metodami od akupunktury přes moderní metody léčení pomocí frekvencí, zkoušel jednotlivé detoxikační diety, od těch dle krevních skupin až po urinoterapii.

„Každá metoda mě něco naučila, něčím mě obohatila a zase jsem poznal na vlastní kůži, jak tělo funguje. Jak je dokonalé. Jen se mu musí dát prostor, aby se samo vyléčilo. Naučil jsem se základy zdravé stravy, pohybu, detoxikační principy. Žil jsem tehdy jen svým uzdravením.“

Myšlení ovlivňuje zásadně stav těla

Martin se rozhodl, že už bude žít zdravě a nedovolí, aby se jeho tělo i psychika znovu vrátily do starých špatných kolejí. „Vzpomínám si na zajímavý okamžik. Jednoho dne jsem začal dělat poprvé indickou očistnou techniku trávicího traktu, kdy celý den nejíte, jen cvičíte, pijete speciální tekutiny a čistíte se. Do té doby jsem byl zvyklý jíst každé dvě hodiny obrovské hromady jídla. První tři hodiny jsem proto myslel, že to nezvládnu. Žaludek řval o sto šest, že je prázdný. Ale překonal jsem to. Večer mi bylo dobře jako nikdy a přišel jsem na základní věc: že všechno je v hlavě a svým myšlením dovedu mnohé ovlivnit,“ vzpomíná.

Během let vlastního léčení v sobě ucítil obrovskou sílu, která ho hnala dopředu. „Když nějaká metoda přestávala fungovat, ptal jsem se na další lidi, hledal doporučení na odborníky, informace na internetu, četl knihy, pídil se po dalších metodách a starých praktikách, protože jsem věřil a už na sobě zažil, jak dokonale fungují – že hledají příčinu zdravotních problémů a jakmile ji najdou, vše směřují k uzdravení.“

Zbavte se stresu, vyčistěte tělo a půjde to samo

Úkolem číslo jedna je omezit stres. „Vím, že mnohdy není možné ovlivnit příliv stresu z pracovního života, ale můžete se naučit techniky, jak s ním během dne pracovat, aby naše tělo postupně neničil a nakonec nezahubil,“ vysvětluje.

Hned dalším bodem už je samotné hubnutí. Ne každý chce hubnout, ale faktem je, že pokud je tělo zdravé, pak je normální, že má nižší zásoby podkožního i útrobního tuku. „Proto řeším úpravu stravy a pohybu tak, aby tělo bylo svěží a vitální. A vedlejší efekt tohoto procesu je to, že se organismus zbavuje tuku. Dále se věnuji také detoxikaci – když se tělo začne vnitřně čistit, okamžitě lépe funguje, člověk se cítí lépe, může intenzivněji pracovat, lépe vypadá, všeho si hned jinak užívá.“

Začlenit nové návyky do běžného dne nemusí být přesto až tak jednoduché. Jen si vzpomeňte, kolikrát se vám podařilo hezky zhubnout, a po několika měsících byla kila zpět… „Problém je, že často dostanete na začátku spoustu rad, které máte dodržovat, a pak se staráte sami. Já ale zastávám názor, že člověk většinou potřebuje mít někoho, s kým vše může řešit dlouhodoběji. I hubnutí může být příjemné.“

Zkusit můžete:

Brokolicové trojhránky

Celozrnný žitný chléb s chia semínky rozkrájíme na trojhránky nebo obdélníky. Namažeme je brokolicovou pomazánkou, posypeme konopným semínkem, položíme na ně kousky papriky a rajčete. Přidáme uzený tempeh nakrájený na malé plátky. Posypeme nadrcenými vlašskými ořechy.

Sladký chlebíček

Kukuřičný chlebíček rozkrojíme na půlky, posypeme kokosovým máslem (je tuhé při pokojové teplotě, takže spíše posypat než namazat), přidáme kousek hořké 90% čokolády, ozdobíme kouskem kiwi a hroznovým vínem a posypeme nadrcenými mandlemi.