Chcete pomoci potřebným a ještě se u toho dobře pobavit? Uspořádejte Dobro-oběd.

"Při brouzdání internetem jsem často narážela na smutné diskuse a deníčky maminek, které jsou v těžké životní nebo finanční situaci. U diskusí jsem vždy měla nutkavý pocit, že bych měla nějak pomoci, ale pořád jsem nemohla přijít na to jak," říká moje kamarádka Lenka alias PLenka. Brzo na to dala vzniknout velmi úspěšnému projektu dobročinných obědů, pro které se rychle vžil název dobro-obědy.

Chcete pomoci potřebným a ještě se u toho dobře pobavit? Uspořádejte Dobro-oběd.
Lenka má dvě malé děti. Přestěhovala se s rodinou na vesnici za Prahou, kde tehdy neměla mnoho kamarádek. Její děti vyžadovaly stále nějakou akci a navíc: Která maminka na mateřské neřeší stále dokola, co uvařit k obědu? Když dáme všechny předešlé ingredience do jednoho hrnce, přidáme k tomu ještě nadšení, odhodlání zkusit něco nového a chuť měnit svět k lepšímu, uvaříme Dobro-oběd.

Dobro-oběd krok za krokem:

  1. Rozhodnete se, že byste chtěla pomoci někomu konkrétnímu ve svém okolí. Vybrat si můžete i ze seznamu na portálu www.zrnka.cz, který finančně podporuje nemocné děti maminek z www.baby-cafe.cz.
  2. Pozvete své reálné i virtuální přátele. Nosným médiem se stal blog dobrocinneobedynabc.blogspot.cz a Facebook, kde vyhledejte název Dobroobědy pro Zrnka na Baby-café.cz a hned zjistíte, zda se právě ve vašem okolí některý z dobro-obědů nepořádá.
  3. Uvařte oběd. Stalo se dobrým zvykem, že ostatní pozvaní se zaúkolují a přivezou například zákusek, kávu apod. O suroviny můžete požádat i obchůdky či farmy v okolí. Zapojíte tak další.
  4. Pokud se přihlásí více maminek, než pojme váš byt či dům, a vy nechcete zájemce odmítat a máte chuť na větší akci, nebojte se o prostory požádat místní mateřské centrum, školku, městské centrum apod.
  5. Na stůl dejte kasičku a každý host zaplatí za oběd, jako by byl v restauraci. Dýško dá každý podle svých možností.
  6. Peníze předáte vybrané rodině nebo pošlete na transparentní účet www.zrnka.cz

Dobro-obědy a fakta:

24 hodin od založení diskuse se asi 20 hostitelek nabídlo, že uspořádá oběd.

Uživatelka Jitulinda do 6 hodin zprovoznila blog dobro-obědů.

50 minut od momentu, kdy PLenka do diskuse napsala, že by se jí líbila mapka, ji uživatelka Lucka73 vytvořila

Do 4 týdnů od vzniku myšlenky a se uskutečnilo 9 dobro-obědů.

Za první 2 měsíce se vybralo více než 25 tis. Kč.

Akce inspirovala k vytvoření podobných akcí: Dobro-keramika (vstupné jde na dobročinné účely, lektoři věnují svůj čas) či Dobro-kavárna (místo oběda nabídnete posezení u kávy).

Dodnes žijí dobro-obědy plný a bohatý život - každý měsíc se alespoň jeden uskuteční.

Maminky o Dobro-obědech

Lenka: “Vždy mám dobrý pocit, pokud přispěji na nějakou sbírku, ale tohle mi navíc naplňuje další potřeby - socializace, vypadnutí ze stereotypu, zábava a kamarádi pro děti, možnost  seznámení, dobrý oběd, nové recepty. Z vlastní zkušenosti i dosavadních ohlasů shrnuji, že jsme nadšené - na obědech jsme se dobře najedly, pobavily, děti se vyřádily v domácnostech pro děti uzpůsobených a ještě jsme vybraly tolik peněz.”

Petra: “Právě jsem se vrátila z neskutečně příjemného odpoledne v extra milé společnosti, děti byly úžasné, byt zdemolovaný jen částečně. Penízky vybrány... Holky, díky, moc jsem si to užila!”

Zuzana: “Uspořádání mého druhého dobro-oběda nakonec dopadlo úplně jinak, než jsem si původně naplánovala. Místo 5 maminek s dětmi, které by pojmul náš malý byt, se jich přihlásilo 11 a já nechtěla žádnou z nich odmítnout. Požádala jsem tedy o pomoc svou kamarádku Míšu a oběd jsme uspořádaly v místním mateřském centru. Ovoce a zeleninu jsme dostaly od místního zelináře, maso od ekofarmy a ostatní suroviny z velkoobchodu se zdravou výživou. Většina surovin byla nakonec bio! Byl to trochu hektický ale přesto parádní den”

Zdena: “Oběd u Klárkas taky super, jídlo výborné, děti se zabavily a neporvaly. My jsme kecaly, jako kdybychom se znaly odjakživa a nebylo poznat, že se neznáme a to ani virtuálně.”

Zuzka naskočila do projektu s názvem Pravý domácí ještě předtím, než vůbec vznikl. Nejdříve měla na starost naši fanouškovskou základnu na facebooku, kterou vypiplala a věnovala jí péči. Zkusila si i psát a zalíbilo se jí to. Do budoucna by chtěla psát víc. Zajímá se o témata jako jsou udržitelné stavitelství, permakultura, přirozené porody, divoké bylinky, zdravé a udržitelné stravování, přirozená péče o děti a techniky duševního rozvoje.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné