Bylinky můžete pěstovat i na balkóně v paneláku. Rozhovor

Truhlíky s různobarevnými kytičkami či květináče s okrasnými keříky jsou na městských balkónech celkem běžnou záležitostí. Existují ale i nadšenci, a je jich pořád víc, kteří si svůj balkón umí proměnit doslova v minizahrádku. Kromě květin tu pěstují některé druhy zeleniny nebo ovoce. O tom ale někdy příště, tentokrát zaostříme na voňavé bylinky. Pěstování bylinek je totiž celkem snadné a v pohodě to zvládnou i začátečníci. Jestli jste to letos zatím nestihli, nevadí, ještě není pozdě, můžete se do toho směle pustit.

Bylinky můžete pěstovat i na balkóně v paneláku. Rozhovor

Bylinky ze supermarketu raději nebrat

Pokud vám je divné, proč pažitka nebo bazalka zakoupená v supermarketu tak brzo uhyne, je tady vysvětlení – jejich pěstování je rychlené ve speciálních podmínkách a jsou určené ke konzumaci bezprostředně po nákupu. Vyražte tedy pro sazeničky raději do zahradnictví, případně do hobbymarketu.

Jestli tam budete pořizovat i substrát, do kterého pak sazeničky zasadíte, raději si dobře prostudujte jeho složení. K sehnání jsou takové, které vám garantují, že je vše bez chemie. „Na českém trhu jsou produkty Agro Natura ojedinělé a my s nimi máme dobrou zkušenost. Sami je používáme pro dohnojování, pokud zrovna dojde domácí žížalí čaj nebo vermikompost,“ říká k tomu Lucie Lankašová z neziskové organizace Kokoza propagující kompostování a pěstování ve městě.

Spadne na ně spad?

Nástrah na naše voňavé bylinky číhá celá řada. Na fakt, že je budeme konzumovat, nesmíme zapomenout ani při výběru nádoby, do které je budeme sázet. „Pokud nepoužíváme klasické květináče, je třeba dát pozor, jestli použitá nádoba není třeba natřená nebo impregnovaná nějakou závadnou barvou. Jinak se při výběru nádoby fantazii meze nekladou. Posloužit může prakticky cokoliv – stačí v nádobě udělat do dna otvor pro odtok přebytečné vody,“ radí Anita Blahušová, autorka knížky Zahrádka v květináči.

A co město jako takové? Nenachytají bylinky na balkóně do sebe škodliviny z městského ovzduší? Lucie Lankašová říká, že se bát nemusíme. „Při pěstování v nádobách je nejdůležitější zemina, jejíž kvalitu můžeme ovlivnit sami – výběrem substrátu, hnojiva a zálivky. Pak záleží, v jaké lokalitě pěstujete, i místo blízko rušné silnice může být relativně bezpečné, pokud jsme například na závětrné straně a vítr k vám nepřinese tolik spadu. Případně sami můžete balkon zastínit nebo si pořídit mini skleník přímo na balkon.“

Bylinky „na štorc“

Na balkóně je samozřejmě jen omezený prostor, nemůžeme se na něm do šířky zas tak rozmáchnout. Pak se nabízí jednoduché řešení: vertikální zahrada, zkrátka rozmáchnout se do výšky. Populární je třeba paletkový „záhon“. Na jeho výrobu potřebujete paletu, zahradnickou textilii, pár hřebíků nebo svorek a nářadí, případně kus igelitu na spodní část, aby neprotékal. Návody, jak na to, najdete na internetu. Výsledek vypadá opravdu krásně.

Rostlinky do kapsy

Je tu i jiná možnost, jak sázet do výšky. Svůj vlastní nápad nám ukázala Radka Prokopová: „Na balkoně pěstuji už skoro čtvrtou sezonu a musím říct, že mi to přináší hodně radosti. Člověk by neřekl, co vše se dá na městském žižkovském balkoně pěstovat. Zalíbilo se mi vertikální zahradničení, ale dostupné visací květináče mě neuspokojily, a tak jsem postupně došla ke svému výrobku s kapsami. Začala jsem testovat různé látky, textil, až jsem došla k přírodní verzi. Kapsy jsou vyrobené z látky z biomasy a z rohože z mořské trávy. Kdyby neměly průchodky a zpevňující popruhy, daly by se po pár sezónách vyhodit na kompost, to mě na nich také baví.

Rostlina se do kapsy vloží rovnou se substrátem, tedy bez květináče. Při zalévání látka kapsy nasaje vodu, což se hodí hlavně v létě. Přebytek případně postupně vykape ven, je tedy zajištěna funkce drenáže, ale jelikož látka funguje i jako filtr, proteče ven jen čistá voda. Dávám pod kapsy květináč, takže je koloběh vody zaručen. Nejvíce v nich pěstuji petržel a bazalku. Ty mají totiž potřebnou velikost a také je nejvíc používám v kuchyni.“ Tak ať chutnají!

Jak pěstovat bylinky na balkóně radí Anita Blahušová

Jaká půda je pro bylinky vhodná?

Záleží na tom, o jaké bylinky jde. Ty středomořské, jako jsou levandule, rozmarýn nebo tymián, mají rády zeminu odlehčenou pískem nebo drobnými kamínky, jiné, jako například máta nebo pažitka, zase ocení trochu vlhčí zeminu. V podstatě ale neuděláte chybu, pokud na dno nádoby, kam rostliny chcete sázet, nasypete dostatečnou drenážní vrstvu (keramzit, střepy z květináčů či kamínky), která odvede přebytečnou vláhu a rostlina tak nebude uhnívat. Standardní zahradní zeminu pak trochu promícháte s pískem a můžete sázet.

A které druhy bylinek jsou na balkón nejlepší? Mohou se sázet pohromadě?

Pro pěstování na balkoně jsou vhodné téměř všechny bylinky. Pro ty zmíněné teplomilné středozemní je to dokonce možná lepší než venku na záhoně – zdi domu kumulují teplo, škůdců je tam minimálně a rostlinu v nádobě snadno zazimujete. Začátečníkům doporučuji zpočátku zasadit každou rostlinu do oddělené nádoby. Později, až si budete jistější, které bylinky mají podobné nároky, můžete je bez problémů sesazovat. Taková máta nebo meduňka vyžadují oddělenou nádobu pořád, mají totiž tendenci se nekontrolovatelně rozrůstat a ostatní rostlinky utlačovat. Dohromady lze sesadit třeba tymián, levanduli, dobromysl a rozmarýn – všechny mají rády sušší, lehkou zeminu a velmi slunečné stanoviště.

Jaké potřebují podmínky, jak často se mají zalévat?

Bylinky jsou vesměs ty nejvhodnější rostliny pro zahradníky začátečníky. Nepotřebují žádnou zvláštní péči, jen dostatek slunce a občasnou zálivku. Nebojte se je co nejvíc zaštipovat a konzumovat, čím víc je budete otrhávat, tím víc budou rostliny košatět a bujněji růst.

Potřebují hnojit? Jak moc?

Jakákoliv rostlina v nádobě brzy vyčerpá živiny v omezeném prostoru a potřebuje tedy, aby byly dodány zvenčí. Já osobně aromatické bylinky nehnojím, pouze je na začátku sezóny zasadím/přesadím do čerstvé zeminy s trochou vermikompostu. Odborníci nicméně jejich hnojení doporučují, ovšem velmi střídmě. Chcete-li bylinky hnojit, kupte si k tomu určené organické hnojivo a dávkování nepřehánějte – přehnojené bylinky budou růst velmi bujně, ale budou vytáhlé a budou mít méně chuti a slabší vůni.

Koukněte na: www.kokoza.cz www.komunitnizahrady.cz www.zahradamebavi.cz www.balkonovazahrada.cz www.facebook.com/ekomesto

Markéta je u PDČ od začátku. Později s manželem začali vydávat dětskou odnož PDČ - Prďáckej časák.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné