Bylinkářská sezona v plném proudu

Zařadíte-li bylinky do svého života, možná se nebudou hned dít velké věci, ale za čas zjistíte, že zmizely zdravotní problémy, které vám komplikovaly život. Pěstujte bylinky, choďte je sbírat do přírody – dnes už vás kvůli tomu nikdo nezařadí do kategorie podivínů.

Bylinkářská sezona v plném proudu

Zázračný bez

Začněme malou rekapitulací bylinářské sezony. Sběr bylinek v dubnu byla trochu honička, bylinky vám dají třeba jen 14 dní na to, abyste je našli a nasbírali. Sbírali jsme kořeny bylinek a jarní byliny (prvosenku, podběl, plicník). Květen je pro bylinkáře klidnější období, řekla bych klid před bouří. Zásadní je sběr květu bezu černého (Sambucus nigra). Kvete většinou v druhé polovině května, ale stihnete to ještě na začátku června. Je dobré najít si ho na čistém místě, daleko od silnice nebo skládky či hnojeného pole. Nutné vybavení s sebou: dlouhé kalhoty a holínky. Sbírá se květenství, ideálně na začátku květu. Když jsou květy mladé, nádherně voní a jsou plné pylu. To vše se do čaje přenese. Neznám voňavější bylinku než právě bez. Za oknem může třeba sněžit, ale vůně bezového čaje a krása květu vás přenesou do sluncem zalitého pozdního jara, kdy jste ho sbírali.

Bez se tradičně používal hlavně při nachlazení, snižuje horečku, je potopudný a močopudný. Výtečnou prevencí i léčbou nachlazení je čajová směs z květu bezu černého, květu lípy a natě tymiánu. Je to ideální směs pro děti, mohou ji popíjet od listopadu do března, kdy je nejvíce nachlazení, a můžete jim do čaje přidat i med a citron. V případě teploty citron do čaje nedávejte. Citron stahuje póry a hůř byste škodlivinu vypotili. Důležité je, aby bylinky byly sbírané v čistém prostředí, kvalitně usušené a skladované bez přístupu světla. Dětem občas přečtěte pohádku o bylinkách. Získají si jejich důvěru. Stejně jako u dospělých i u dětí platí, že kde je víra, je i cesta.

Bez černý

Obecně platí, že čím mladší děti, tím by měl být čaj slabší. Pro dospělé je vhodná dávka polévková lžíce sušených bylin na litrovou konvici. Ale je to hodně individuální, zvláště pak u hořkých bylin. Bez černý je jedna z mnoha bylinek, od které nemůžeme chtít razantní účinek typu: vypiji šálek čaje a mám po teplotě. Působení bezu je mírné, bezpečné a příjemné. Druhé nejčastější použití bezu je na podporu cévní stěny a proti revmatismu. Pro tento účel se sbírají plody, tak to máte ještě do srpna čas.

Jitrocel na kašel i na hmyzí štípnutí

V létě si vyběhněte do přírody na list jitrocele kopinatého. Doporučuje se ho sbírat, ještě než vykvete. Jitrocelové listy jsou více náchylné k hnědnutí při sušení než jiné bylinky. Dobře usušená bylinka se pozná tak, že neztratí zelenou barvu, jen ztmavne a listy se snadno rozdrobí na prach. Čaj z jitrocelového listu je překvapivě lahodný a dle lidového léčitelství působí blahodárně na plíce. Můžete si doma snadno vyrobit i jitrocelový sirup proti kašli. Do zavařovací sklenice na dno dáte vrstvu jitrocelových listů a zasypete cukrem, potom opět vrstvu listů a opět vrstvu cukru, až bude sklenice plná. Končíte vrstvou cukru. Sklenici pevně zavřete a zakopete na 3 měsíce do země. Až ji vyndáte, scedíte sirup, který vám vydrží i několik let. Čerstvá jitrocelová šťáva hojí rány a tiší štípance od hmyzu nebo vyrážku od kopřiv.

Lípa pro romantiky

Na seznamu bylin sbíraných na počátku léta nesmí chybět náš národní strom: lípa srdčitá (Tilia cordata). Sbírat lípu je zážitek pro romantické duše. Pokud tedy nemáte alergii na včely. Když jdete sbírat prvosenku jarní, může být ještě zima, na bez černý musíte jít v holínkách a oblečení od hlavy až k patě, protože bez má rád vlhkou půdu bohatou na dusík a kopřivy ho vždy obklopují, ale lípa, to je bzučení včel, sladká vůně a teplé sluníčko. Kromě toho to i hezky přibývá v košíku. Jeden starší strom vás bohatě zásobí na celou zimu.

Květ usušte a skladujte v suchu a tmě. Ale určitě neodoláte a hned po příchodu domů si čaj z čerstvých květů uděláte. Květy pouze zalijete vroucí vodou, 10 minut necháte vyluhovat, přecedíte a užijete si lipovou chvilku pro sebe. Můžete si také namíchat čajovou směs na jarní pohodičku z květu bezu a lípy, přimíchat i květ prvosenky, měsíčku a list meduňky. Nádherně se vám bude usínat. Pokud usnout nechcete, místo meduňky do směsi dejte lehce povzbuzující mátu a svět vám bude ležet u nohou.

IMG_1699_(1) IMG_1759 

Na svatého Jána otvírá se k létu brána

Svatojánská noc je nejen synonymem letního slunovratu, tedy období nejdelších dnů a nejkratších nocí. V bylinářství je to období nejvyšší růstové fáze a říká se, že byliny nasbírané 23. června o půlnoci mají největší sílu. A které bylinky se sbírají? Každý region může mít trochu jiný seznam devatera kvítí, ale často tam najdete třezalku tečkovanou, mateřídoušku obecnou, dobromysl obecnou, řepík lékařský, řebříček obecný, mařinku vonnou, svízel syřišťový, mátu rolní, kontryhel obecný.

Kdybych si měla vybrat pouze jednu bylinku, šla bych s nůší pro třezalku. Třezalka je asi jedna z nejvíce prozkoumaných evropských bylinek. Byly u ní prokázány antidepresivní účinky a silné jaterní detoxikační účinky. V dnešní době jedové játra jako čistící orgán dostávají opravdu zabrat, možná proto je třezalky tečkované naštěstí všude hojně. Odborníci upozorňují na fotosenzitivitu, kterou třezalka může vyvolat u citlivějších jedinců při větší konzumaci bylinkového čaje a současně pobytu na slunci. Proto buďte s třezalkou opatrnější a čaj v letních měsících pijte až v odpoledních hodinách.

Lichořeřišnice

Veselé truhlíky

Pro letošní léto zkuste vysít lichořeřišnici. Je nejen krásně barevná, ale i chutná. Připravte si větší truhlík, na dno dejte drobný štěrk, aby voda dobře odtékala a kořínky nezahnívaly, a truhlík naplňte výživnou půdou. Můžete ji ještě trochu promíchat s pískem. Semínka lichořeřišnice větší koupíte běžně v zahradnictví. Prodává se i lichořeřišnice popínavá. Lichořeřišnice je původně peruánská bylina a u nás je oblíbenou letničkou. Co ji ale odlišuje od jiných krásných letniček, je to, že patří mezi rostlinná antibiotika, stejně jako křen nebo česnek.

Přes léto konzumujte čerstvé lístky a květy. Mají štiplavou chuť podobnou ředkvičkám, vysoce návykovou. Časem neprojdete kolem truhlíku, aniž byste neuždibli. Na podzim sesbírejte opadaná semena, lehce je podrťte a zalijte 50 a více procentním alkoholem. Nechte louhovat měsíc, přeceďte a tuto lichořeřišnicovou tinkturu schovejte do domácí bylinkové lékárny. Jakmile na vás něco „poleze“, používejte tinkturu každou hodinu, přibližně 20 kapek, a posléze dle potřeby. Velmi se osvědčila také u opakujících se zánětů močových cest.