Březen - ideální měsíc pro bilancování a nové začátky

Většina lidí vnímá začátek kalendářního roku jako ideální start nových projektů a s tím spojených předsevzetí. Někdo chce zhubnout, jiný pokročit v angličtině nebo začít pravidelně cvičit. Předsevzetí bývají různě veliká. Pravda je ale taková, že skoro nikomu nefungují, nebo velmi krátce. A já vím proč, mám na to svoji teorii a o tu se s vámi podělím.

Březen - ideální měsíc pro bilancování a nové začátky

Proč to nefunguje?

Kromě „vysoce vyvinuté slabé vůle“ :-) je to především proto, že v době začátku kalendářního roku je to s energiemi kolem nás i v nás jinak. Je zima, příroda spí. Spadané listí zakryla sněhová pokrývka a někde hluboko pod ní se chystá nový život. Ten ale zatím nabírá sílu, aby až s jarem, letos jeho začátek vychází na 20. března ve 16:33 hodin, vyrazil světu vstříc. Příroda se pak vzbudí ze zimního spánku a začne tvořit, „čarovat“.

Proti proudu času

A teď si představte, že by se nějaké semínko rozhodlo růst uprostřed zimy, 1. ledna, do mrazu a sněhu. No, nejspíš by se to nestalo, protože by to bylo náročné a žádnou podporu světla a tepla by nemělo. My lidé to ale klidně děláme. Tedy někteří. Hypnoticky, davově se snažíme nastartovat něco nového uprostřed klidu a ticha. Když ale počkáme až do března, může to být naprosto jiné. V souladu a s podporou planetárních cyklů.

Březen – výjimečný měsíc konců i začátků

Měsíc březen je každoročně výjimečný svojí astronomickou i astrologickou povahou. Setkává se v něm konec astronomické zimy, klidu, odpočinku, pasivity, s jarem, časem nových začátků, znovuzrození. Je to cyklus, který se rok co rok opakuje. A my můžeme jeho potenciál využít a svézt se po vlně energií. Na jaře vše začíná rašit, klíčit. Je to zkrátka období nového života. V létě za plného slunce vše zraje, dozrává. Na podzim sklízíme úrodu, různě ji zpracováváme a chystáme zahrady a pole na zimní odpočinek. V zimě pak příroda spí, odpočívá, nabírá sílu. Člověk je součástí přírody, obklopuje jej, prostupuje, ovlivňuje. Jak uvnitř, tak i navenek, i obráceně.

Pro „nevěřící Tomáše“

Možná patříte mezi ty, kteří si na vše potřebují sáhnout, aby uvěřili. Tak pro vás mám tento argument: síla blízkého nebo vzdáleného Měsíce zvedá oceány a vytváří příliv a odliv. Tak moc ovlivňuje planetární seskupení naši Zemi. V době úplňků je statisticky dokázáno více sebevražd i trestných činů. Jako by někteří lidé nedokázali s tak silnou energií v klidu a pohodě žít. Stačí ale pozorovat svoje pocity, nálady a dívat se do lunárního kalendáře. Vše dává souvislost a smysl.

Malý rychlokurz astrologie

Z hlediska astrologie, nauky vystihující souvislost mezi planetárním děním a chováním člověka, je březen měsícem, kdy je Slunce ve znamení Ryb a Berana. O znamení Ryb, které je na konci astronomického roku, bychom v souhrnu mohli říct, že je to vodní, pohyblivé, ženské znamení spojené s city, zasněností, jemností, ale i obětavostí. V lidském těle ovlivňuje nohy od kotníků dolů, především chodidla.

Oproti tomu období, kdy je Slunce ve znamení Berana, je začátkem astronomického roku. Povahy je spíš ohnivé, mužské, snad až bojovné. Je symbolizováno neustálými začátky, nesmířením se s porážkou, soupeřením o prvenství, vůdcovstvím a ovlivňuje především hlavu. Jako by se tedy v březnu kolem nás i v nás potkávala země a nebe, nohy a hlava. Stabilita, pevnost s ideály a vůlí, voda s ohněm… mimořádný toť čas.

Historie nebo New Age

Možná by se někomu mohlo zdát, že jde o nějaké novodobé praktiky v duchu New Age. Ale to vůbec není pravda. Můžeme se směle podívat do naší historie. Nejeden moudrý panovník měl svoje astrology a hvězdopravce, s nimiž se radil, zda je například termín založení univerzity nebo počátku stavby mostu v souladu s planetami. A vida… vyplatilo se.

Cyklus tvorby

Ráda bych ještě při této příležitosti zmínila cyklus tvorby. Je podobný s přírodním cyklem. V zimě je ideální období na přípravu, plány projektů. Jaro je jejich přirozeným začátkem, během léta vrcholí realizace, je prostorem na úpravy reality proti plánům, podzim je čas dokončení a sbírání výsledků a v zimě je ideální období na rekapitulaci, opravu toho, co se nám nelíbilo nebo nepovedlo, hledání nových cest, na které se vydáme zase na jaře. To je cyklus naší tvorby v souladu s přírodou. Rok co rok, cyklicky se opakující potenciál.

Správný čas nastal

Takže, pokud chceme žít na vlně energií kolem nás i uvnitř sebe, můžeme si to v měsíci březnu pořádně užít. Nabízí se nám konec období zimy, kdy můžeme nabírat síly, připravit úplně nové projekty, ty starší rekapitulovat, opravovat to, co se nám nelíbí, zúročit svoje zkušenosti a upravit vše tak, aby nám v nadcházejícím cyklu bylo lépe a příjemněji. Od 20. března pak můžeme směle vyrazit do „nového života“, do nového cyklu tvorby.

foto6

Březnová výzva

Osobně tento čas miluji. Chystám nové kurzy, procházím si poznámky z minulého období, vyplouvají mi vzpomínky, rekapituluji, vyhodnocuji a nalaďuji se na nadcházející období. Každá tahle příprava se mi pak zúročí v lehčím a radostnějším žití rok co rok. A tak mám pro vás výzvu.

Zkuste si na chviličku sednout a vzpomenout si na projekt, který jste nedávno realizovali. Zapište si, jaké byly vaše představy a plány, než jste jej začali, jak se pak při realizaci vaše pohledy měnily, jak jste na to reagovali, co jste udělali, jaké byly výsledky, co se vám líbilo a co ne, co potřebujete změnit. Krok za krokem se můžete „prokousat“ až do plánu na nový projekt. Může se z toho stát smysluplná tradice. Držím vám palce a přeji hodně tvůrčí zábavy. O tu jde přece nejvíc!!! :-)