Dětské oblečení do každého počasí, které si zamilujete vy i vaše ratolesti

Dvě matky a banda dětí. Chtěly s nimi být co možná nejvíc venku, v lese, na výletě. Hledaly, jak dětem dopřát zkoumání, objevování a dotek přírody bez toho, aby jim byla zima nebo byly věčně mokré. A protože je na trhu nic neoslovilo, založily si vlastní značku.

Dětské oblečení do každého počasí, které si zamilujete vy i vaše ratolesti

Značka DUPETO, pod kterou své oblečení vyrábějí a prodávají má za cíl, aby se děti oblékaly s radostí a zůstaly v suchu, teple a pohodlí za každého počasí. Vzniklo tak festovní oblečení, které přežije všechny nápady malých dobrodruhů.

Merino s traktorem

Alice Bartůšková a Anna Novotná se seznámily na výletech skupiny podobně smýšlejících punkových matek, kdy s dětmi chodily na výlety do lesa, občas někam zajely vlakem. Užívaly si svobodu mateřské dovolené s nadšením, že mohou trávit celé dny venku. K tomu ale bylo potřeba děti pořádně obléknout, nejlépe do funkčního oblečení. Obě mámy měly podobnou zkušenost – objevily toho hromady, ale bohužel to všechno z jejich pohledu byla nuda.

Oblečení postrádalo šmrnc, zábavu, zkrátka důvod, aby ho děti rády nosily. Jak říká Alice: „Když chci dítě obléci do merino vlny, je mnohem snazší mu nabídnout kousek se vzorem, který miluje. Odpadá pak kdejaké přetahování ve stylu: Dneska je tam zima. Je fajn si vzít merino. Ale já chci triko s traktorem. Tak jsme spojily funkčnost a pestrost dohromady a mnohem snáz se nám všem vypravuje. To byl důvod, proč jsme svým dětem a nakonec i samy sobě udělaly radost.“

Outdoor odjakživa

Obě jsou původně pedagožky s bohatými zkušenostmi z oblasti zážitkové pedagogiky. Vyrostly v turistických oddílech, které pak jedna i druhá nějakou dobu vedly. Alice působila také jako instruktorka v lanovém centru, pak se věnovala přípravě adaptačních stmelovacích programů pro středoškoláky nebo učila v mateřské školce. Aničce se narodilo první dítě ještě na vysoké škole.

Obě kamarádky zároveň rády cestují a poznávají místa, která jsou zapomenutá, výletní cíle, které nejsou příliš profláknuté. Spíš než památky je baví nasávat atmosféru a setkávat se tváří v tvář s náturou, která je v daném kraji doma. Zbožňují lesy, hory, koupání v přírodě i zimní sporty. Zkrátka všechno, co se děje venku. I mráz a sníh, protože ty k zimě neodmyslitelně patří.

Z domova do dílny

Oblečení nejdříve šily samy, původně jen pro svoje děti, postupně ale přicházely kamarádky, že chtějí pro svá mláďata taky takové skvosty. Pak kamarádky kamarádek a objem narůstal. Alice s Aničkou se tedy střídaly za šicím strojem, jedna vařila a hlídala děti, druhá pracovala. Dětí mezitím výrazně přibylo a poptávka stále stoupala. Na šest dětí a čtyři ruce toho už bylo moc. A protože děti jsou pro ně na prvním místě, musely na to jinak. Momentálně už spolupracují s několika šicími dílnami.

Děti jako nejlepší testery

Všechno oblečení testují nejdříve na svých dětech, bez kterých by Dupeto vůbec nebylo na světě. Veškerá produkce vychází z jejich vlastních potřeb. Do oblečení se tak musí vejít látková plena a musí být dětem maximálně pohodlné. Když je dítě v šátku, nesmí se mu vyhrnout celá nohavice, a když se pověsí na strom, nekouká mu pupík z gatí ven.

Podmínkou je, aby oblečení dítěti vydrželo co nejdéle – unosí ho minimálně jednu celou sezonu, nejlépe dvě, a vydrží toho tolik, že ho zdědí mladší sourozenci. A hlavně se musí snadno oblékat. Jejich oblečení je určené do lesa a děti ho nosí do školky, je proto konstruované tak, aby se snadno oblékalo a děti to zvládly samy. Tak se na obou stranách ušetří hodně nervů a děti jsou samostatnější. Vzory, které používají, vycházejí z těch, které děti milují, takže dominují hasiči, bagry, traktory, pro holky louky a květiny.

Inovace se rodí průběžně

Jak dětičky rostou, rostou s nimi i jejich požadavky. Když dítě odmítá nosit mikiny, co se přetahují přes hlavu, tak přichází mikina na zip, a tak je tomu se vším. Alice s Annou se pouze řídí tím, co jejich potomci potřebují. A tím, jak rostou, roste i nabídka velikostí. A kde se objevil nápad s náplety, díky kterým vydrží oblečení dítěti na více než jednu velikost? Alice s odpovědí neváhá ani chvilku: „Je to jednoduché. Úplně malé děti každé tři měsíce mění šatník. Ušití každého kousku stojí energii, čas i náklady. A když už jsme urvaly čas na to, abychom daný kousek (body, gatě nebo mikinu) ušily, chceme, aby ho nosily co nejdéle.

Snažíme se, aby zákazníci chodili s pocitem, že dobře investovali. Jednou se mi stalo, že jsem se usmála na maminku v tramvaji, protože její chlapeček měl naše kalhoty. Přišla ke mně a říká: "Abyste věděla, máme je už rok. A pořád jsou super." Takže to funguje tak, jak má :-)

Článek vznikl ve spolupráci se značkou Dupeto a jejími zakladatelkami Alicí Bartůškovou a Annou Novotnou.

PDČ_Razítko děkujeme za spolupráci

Jsem si jistá, že když se nacházíte hodně dole, je to jenom proto, abyste se zase brzy ocitli hodně nahoře. Už je to víc než šest let, kdy jsem se sbírala po životní krizi a právě tou dobou jsme se díky účasti na dětské ekologické soutěži seznámili s Petrou a Danem. Časopis byl zatím jen vizí v jejich hlavách, přesně si pamatuju okamžik, kdy jsme se o něm bavili poprvé. Přišlo mi to jako sen a tenhle sen jsem za několik měsíců skutečně držela v ruce, dokonce se svým textem. Díky tomuto setkání získala naše rodina nové přátele a zcela nový směr.  Za to jsem hodně vděčná, protože v mém životě nikdy nebylo tolik radosti jako je dnes. A zítra určitě bude ještě větší :-).

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Eshop last minute